Každý měsíc obměňuje svoji výstelku a v době těhotenství v ní roste miminko. Křeče, které během menstruace vysílá, mnohým ženám komplikují život, ale při porodu mají její kontrakce nepostradatelnou roli. Řeč je o děloze, orgánu, který svým tvarem i velikostí připomíná obrácenou hrušku.

Zdroj: Youtube

U dospělých žen má děloha délku přibližně 6–8 cm, přičemž v těhotenství zvětší čtyřikrát až pětkrát svůj objem. V době menopauzy se naopak zmenšuje. Její rozměry a uložení v pánvi ovlivňuje také porod, který na ní zanechává změny.

Abnormální tvar dělohy: Skrytá příčina neplodnosti u žen

Někdy se ale stane, že se děloha jakoby rozdvojí nebo má jiný, abnormální tvar, například srdcovitý. Jakékoliv deformace dělohy pak mohou vést k obstrukci vejcovodů nebo děložního hrdla, což může ztížit nebo znemožnit průchod spermií k vajíčku nebo vajíčka do dělohy. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen, nejedná se tedy o nic výjimečného.

„Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá se hrušce. Pokud má tvar jiný, může ženám významně zkomplikovat početí i těhotenství,“ vysvětluje MUDr. Jana Daňková Kučerová, gynekoložka z ostravské reprodukční kliniky Reprofit. Velikost děložního těla a hrdla se během věku mění, v dětství je hrdlo velké, dospíváním narůstá děložní tělo a ve stáří se hrdlo i tělo zmenšují. Děložní dutina má tvar trojúhelníku. „Některé ženy mají děložní dutinu velmi úzkou, ve tvaru T. V praxi jsem se dokonce setkala i s šířkou o velikosti pouhého brčka. V takovém případě čelí pacientky při snaze počít dítě vyšší pravděpodobnosti komplikací a také riziku samovolného potratu,“ říká MUDr. Jana Daňková Kučerová.

Riziko potratu zvýšené u žen s netradičním tvarem dělohy

Abnormální tvar dělohy může také ovlivnit proces implantace vajíčka do děložní stěny. Pokud není v děloze dostatečně místa nebo pokud je tvar dělohy nepříznivý pro správnou implantaci, může docházet k opakovaným samovolným potratům. Zvláštní je, že i když bývá netradiční tvar dělohy příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí, lékaři upozorňují, že se na tento důvod neplodnosti často nemyslí a vyšetření, která umějí vady dělohy odhalit, se opomíjejí.

Některé typy netradičních tvarů dělohy jsou přitom přímo spojeny s vyšším rizikem endometriózy, což může také ztížit pokusy o otěhotnění. Endometrióza umí způsobit zánět a jizvení v oblasti dělohy a vejcovodů, což může vést k problémům s průchodem vajíčka nebo spermií.

Vady dělohy často odhalí až problémy s početím

Vady dělohy jsou příčinou neplodnosti asi v 5 % případů. Komplikace způsobují buď myomy a polypy – tedy útvary, které se objeví na děloze v průběhu života, nebo právě vrozené vývojové vady dělohy. Pacientky může na problémy s dělohou upozornit slabá či chybějící menstruace, v řadě případů ale ženy žádné potíže nemají. O tom, že jejich děloha není v pořádku, se tak dozvědí až ve chvíli, kdy se snaží otěhotnět.

Podrobné vyšetření ukáže změny na děloze

„Pokud se jim to delší dobu nedaří nebo několikrát potratí, měly by se obrátit na specialisty, kteří je vyšetří a provedou ultrazvuk. Jestliže lékaři pojmou podezření na netradiční tvar dělohy, měli by pacientky poslat na další, podrobnější vyšetření,“ upřesňuje MUDr. Martina Novotná, specialistka na asistovanou reprodukci z brněnské kliniky Reprofit. Ultrazvuk však nemusí ukázat vše – jedná se totiž jen o zobrazovací metodu, která má své limity. „Při klasickém 2D zobrazení nemusí být vady dělohy patrné. Odhalit je umí až 3D ultrazvuk nebo speciální vyšetření dělohy, tzv. hysteroskopie. V současné době se ale tato vyšetření mírně opomíjejí,“ dodává MUDr. Jana Daňková Kučerová.

Lékaři vady dělohy často přehlížejí

Při hysteroskopii lékaři dělohu prohlédnou a zjistí, jestli je tvar v pořádku. Odebrat z ní mohou také vzorky tkáně k dalšímu prozkoumání. Podle odborníků je však tento zákrok už mírně invazivní a právě z toho důvodu se často odkládá. „V ambulantním režimu se přitom hysteroskopie provádí v řádu minut. Je to šetrný a bezbolestný zákrok bez uspání, takže z něj pacientky nemusejí mít žádné obavy,“ vysvětluje MUDr. Daňková Kučerová. V případě, že hysteroskopie abnormality dělohy odhalí, zkonzultují specialisté s pacientkou další léčebný postup. „Ženám může pomoct operace. Ta je ale krajním řešením a přistupuje se k ní až v momentě, kdy lékaři vyloučí všechny ostatní možné příčiny neplodnosti. Celosvětově však takových operací přibývá,“ uzavírá MUDr. Martina Novotná.

Zdroje:

MUDr. MUDr. Jana Daňková Kučerová, gynekoložka z ostravské reprodukční kliniky

MUDr. Martina Novotná, specialistka na asistovanou reprodukci