Anémie z nedostatku železa je nejčastějším typem anémie. Vzniká, když vaše tělo nemá dostatek železa, které potřebuje k tvorbě hemoglobinu. Když nemáte v krvi dostatek železa, zbytek vašeho těla nemůže získat potřebné množství kyslíku. I když se jedná o běžný stav, mnoho lidí neví, že trpí anémií z nedostatku železa. Je možné pociťovat příznaky po celé roky, aniž byste znali příčinu.
Kromě nedostatku železa může být příčinou anémie i nedostatek vitamínu B12 a kyseliny listové.
Příčiny anémie
Anémie z nedostatku železa může být způsobena následujícími příčinami:
Strava s nízkým obsahem železa. Železo získáváme z potravin v potravě, avšak na každých 10 až 20 mg železa přijatého do těla se vstřebá pouze 1 mg železa. Osoba, která není schopna přijímat vyváženou stravu bohatou na železo, může trpět určitým stupněm anémie z nedostatku železa.
Tělesné změny. Zvýšená potřeba železa a zvýšená tvorba červených krvinek je nutná, když tělo prochází změnami, jako je například růstový spurt u dětí a dospívajících nebo během těhotenství a kojení.
Abnormality gastrointestinálního traktu. Malabsorpce železa je běžná po některých formách gastrointestinálních operací. Většina železa přijatého potravou se vstřebává v horní části tenkého střeva. Jakékoli abnormality v gastrointestinálním traktu mohou změnit vstřebávání železa a vést k anémii z nedostatku železa. Vstřebávání železa snižují také chirurgické zákroky nebo léky, které zastavují tvorbu žaludeční kyseliny.
Ztráta krve. Ztráta krve může způsobit snížení množství železa a vést k anémii z nedostatku železa. Zdrojem ztráty krve může být krvácení z trávicího traktu, menstruační krvácení nebo úraz.
Jaké jsou příznaky anémie z nedostatku železa?
Následující příznaky jsou nejčastějšími příznaky anémie z nedostatku železa. U každého jedince se však mohou příznaky projevovat jinak. Mezi příznaky mohou patřit:
- Abnormální bledost nebo nedostatek barvy kůže
- Podrážděnost
- Nedostatek energie nebo snadná unavitelnost (únava)
- Zvýšená srdeční frekvence (tachykardie)
- Bolestivý a bledý jazyk
- Zvětšená slezina
- Chladné končetiny
- Porucha koncentrace
- Únava
- U anémie je důležité vědět, že její nástup může být nenápadný a pozvolný. Energie nám může ubývat postupně, a tak ji ani nemusíme zaznamenat, zejména pokud jsme třeba vytížení v zaměstnání nebo pečujeme o malé děti.
Jak na chudokrevnost
V případě léčby anémie záleží na samotné příčině. Je proto dobré být správně diagnostikován, neboť pouhé navýšení příjmu B12, kyseliny listové a železa nemusí stačit.
Lehké formy anémie se léčí ambulantně na hematologii, těžší formy a vzácnější typy mohou skončit i hospitalizací. U těžké anémie se můžete setkat s potřebou krevní transfúze či transplantací kostní dřeně (u aplastické anémie).
Jak bylo výše uvedeno, anémie z nedostatku železa je v našich podmínkách nejčastějším typem chudokrevnosti. Železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, a ten je zase důležitý pro přenos kyslíku do tkání. Pokud v těle není dostatek železa, dochází ke snížení tvorby hemoglobinu, a tím i k omezení přísunu kyslíku do tkání: kyslík se totiž nemá na co navázat.
Mezi hlavní příčiny této anémie patří nedostatečný příjem železa ve stravě, zvýšená potřeba železa (např. v těhotenství), snížené vstřebávání železa (např. při zánětlivých onemocněních střev, po operaci žaludku) nebo velké krevní ztráty (těžká poranění, silná menstruace).
Zdroj: Healthline, Hopkinsmedicine, Bezhladoveni