Zatímco u ženy se po čtyřicítce začínají objevovat první příznaky klimakteria neboli menopauzy, jako je noční pocení či návaly horka během dne, muži se potýkají s problémy kvůli andropauze. Ta je též známá jako mužský přechod a je to stav spojený s poklesem hladiny testosteronu, který nastává přirozeně s věkem. Tento proces se někdy přirovnává k ženské menopauze, ale je obvykle méně dramatický, postupuje pomaleji a kvůli tomu nemusí být okamžitě rozpoznán.
Mužský přechod může za deprese, únavu i úbytek svalové hmoty
Slovo „andropauza“ bylo odvozeno z řeckého slova „andras“, což znamená muž, a „pauza“ – zastavení. Andropauza tedy označuje stav, kdy muži pociťují pokles sexuálního uspokojení nebo pokles celkové pohody v důsledku nízké hladiny testosteronu.
V roce 1946 byl syndrom andropauzy poprvé popsán jako „mužské klimakterium“, které se vyznačovalo sníženým libidem, nervozitou, podrážděností, erektilní dysfunkcí, sníženou potencí, únavou, snížením svalové hmoty a síly, vypadáváním vlasů, návaly horka, problémy s pamětí, depresemi a poruchami spánku. Andropauza obvykle nastává kolem 40. až 50. roku života. Podle lékařů má až 25 % českých mužů nad 40 let zkušenosti s některými projevy mužského přechodu.
„Mezi příznaky andropauzy patří úbytek svalové a kostní hmoty, nárůst tělesného tuku, zvýšená únava a nedostatek energie, podrážděnost a v některých případech i depresivní stavy. Jedním z nevýraznějších příznaků andropauzy je pak snížené libido a erektilní dysfunkce. Muži mohou také zaznamenat problémy se spánkem, ztrátu kostní hmoty a snížení kognitivních funkcí. Tyto změny mohou výrazně ovlivnit kvalitu života a celkovou pohodu,“ říká uroložka MUDr. Simona Šoffová z Perfect Clinic. Že je nedostatek testosteronu spojený se sexuálními příznaky jako ztráta libida, ranní erekce penisu a erektilní dysfunkce, dokazuje například i tato studie.
Kvůli stresu přichází mužská menopauza už ve čtyřiceti
„K poklesu mužských hormonů dochází nejčastěji kolem 50. roku věku. Dnes se s ním ale čím dál častěji sekáváme u mladších mužů. Typickým příkladem jsou vrcholoví manažeři, kteří jsou vystaveni dlouhodobému stresu. Mají nedostatek kvalitního spánku, jejich mozek nedokáže takzvaně vypnout, a oni se tak vůbec nedostanou do hlubší fáze spánku, ve které tělo produkuje nejvíce testosteronu,“ vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan. Nedostatek testosteronu se následně projevuje únavou, depresivními stavy, výkyvy nálad, zhoršenou imunitou i poklesem zájmu o sex.
Mužský přechod se dá poznat z lékařského vyšetření
Jestli muž opravdu trpí andropauzou, může zjistit i z lékařských vyšetření. Hladiny testosteronu si muži mohou nechat změřit i u praktického lékaře.
„Diagnostika zahrnuje důkladné urologické vyšetření včetně krevních testů k měření hladiny testosteronu a dalších hormonů. Na základě výsledků vyšetření lékař navrhne individuální léčebný plán. Možnosti léčby zahrnují hormonální terapii, která může pomoci obnovit normální hladiny testosteronu a zmírnit příznaky,“ dodává MUDr. Simona Šoffová. Testosteron se dá do těla vrátit například pomocí speciálního gelu nebo injekční formou. „U testosteronové léčby může docházet ke zvýšené tvorbě červených krvinek a houstnutí krve. Riziko ucpání tepny je nejvyšší v prvních třech až dvanácti měsících od zahájení léčby. Gel je nejšetrnější a nejbezpečnější volbou, protože má v tomto směru nejnižší riziko, napodobuje přirozené kolísání hladin testosteronu v průběhu dne a také jej můžeme v případě potíží ihned vysadit. Při aplikaci injekcí zůstává dávka hormonu v těle minimálně tři týdny až tři měsíce v závislosti na typu použité injekce,“ popisuje MUDr. Turčan.
Nebojte se zajít na terapii
Zatímco u menopauzy dochází k prudkému poklesu hladin hormonů, u andropauzy vidíme úbytek postupně. Je proto důležité odhalit potíže pramenící z nastupující andropauzy včas a začít ji léčit. Andropauzu mohou muži řešit se sexuologem, andrologem nebo endokrinologem. Kromě hormonální terapie je důležitou součástí léčby také zdravý životní styl. Doporučuje se pravidelná fyzická aktivita, dostatek spánku a snižování stresu. Stav hormonů také významně ovlivňuje strava – poklesem hladiny testosteronu více trpí obézní muži, jimž se v tukových tkáních tvoří ženské hormony. Vhodné je používat i doplňky stravy, jako je zinek, hořčík a vitaminy skupiny B, C a D.
Pro mnoho mužů je toto téma velmi citlivé, často hraničící s pocitem studu. Dobré je se v tomto případě nebát umět si říct o psychologickou podporu. Terapie nebo poradenství mohou pomoci vyrovnat se s emocionálními a psychologickými aspekty andropauzy, které můžou kvalitu života starších mužů negativně ovlivnit.
Zdroje:
https://www.news-medical.net/health/The-Male-Menopause-Exploring-Andropause.aspx
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4046605/
MUDr. Pavel Turčan, sexuolog a gynekolog
MUDr. Simona Šoffová, uroložka