Snad každý aktivní sportovec někdy zažil svalovou křeč. Ta může mít různou intenzitu a trvat pár vteřin nebo i minut, během kterých si člověk opravdu „užije“. Bolest při křeči člověka doslova paralyzuje a v tu chvíli nejsme schopni jakéhokoliv pohybu. Svalová křeč postihuje i lidi, kteří mají monotónní pohyb – buď v práci dlouho stojí nebo sedí, nebo mají fyzicky namáhavé zaměstnání. Kromě nich bývají nejvíce ohroženi i senioři, těhotné ženy a pacienti s chronickým žilním onemocněním.
Co jsou to křeče?
Podle běžeckého magazínu Svetbehu.cz jde o prudké stažení svalů v důsledku nedostatečného krevního zásobení pracujícího svalu nebo poruchou odplavování odpadních látek v rámci svalového metabolismu. Křeče můžete jakožto běžci pocítit nejčastěji v lýtku, zadním stehenním svalu nebo také v prstech na nohou. Jedná se o ochranný mechanismus před možným poškozením svalu. Aby křeč ustoupila, musíte se pokusit daný sval natáhnout, byť to bolí jako čert. Pokud máte křeč v lýtku nebo zadním stehně, zkuste přejít do sedu či do lehu na zádech, napnout postiženou nohu a dát špičku nohy do fajfky (flex) po dostatečně dlouhou dobu. Na křeče v lýtku můžete vyzkoušet také tejpování. Ale pozor, pokud s tím nemáte zkušenosti, svěřte se raději do rukou odborníka, nejlépe fyzioterapeuta, jinak byste si mohli spíš uškodit.
Jak předejít křečím v nohou?
Na protahování svalů myslete už před samotným sportem. Protáhněte si lýtka, nárt i stehna –pomáhá to uvolnit napětí ve svalech a snížit tak riziko křečí. Svaly si zkuste i krátce promasírovat, díky tomu se zahřejí, zlepší cirkulaci krve a připraví na fyzickou aktivitu. Předejít tak můžete nejen křečím, ale i případným zraněním. Prevencí proti možným křečím je i pravidelné posilování nohou, především lýtek.
Podle lékařů je taky důležité dostatečně pít a přijímat minerály, jako je hořčík, vápník a draslík, což může snížit riziko vzniku křečí. Minerály přijímejte přirozenou cestou v jídle, pomocí doplňků stravy a pitím přírodně mineralizovaných vod. V jídle najdete nejvíce hořčíku v dýňových semínkách, kešu ořeších a banánech, které navíc tělu dodají i porci draslíku. Před spaním provádějte lehké protahování nebo roztahování svalů nohou – to může pomoct uvolnit svaly a snížit riziko nočních křečí.
Jak si protáhnout svaly v lýtku?
Pokud vás trápí křeče v lýtku, zkuste jednoduché protažení. Stoupněte si čelem ke zdi a mezi zdí mějte asi 90 centimetrů prostor. Chodidla mějte celou plochou na zemi a ruce natáhněte a opřete o zeď. Poté se nakloňte ke zdi, jako byste dělali klik. Tím protáhnete lýtka. Zadní stehenní sval si můžete protáhnout třeba při předklonu nebo v sedě s nataženýma nohama. K těm se následně předkloníte a chytíte se za špičky.
Zpočátku je vhodné provádět protahovací cvičení postižených svalů asi pět minut třikrát denně. Poslední protažení by mělo být krátce před spaním. Jestli potíže ustoupí, postačí vám cvičit jen jednou denně.
Cukrovka a křeče v nohách
Cukrovka má na tělo řadu negativních dopadů, včetně svalových a nervových problémů, které mohou vést ke křečím v nohách, za které může především poškození nervů v důsledku vysokých hladin cukru v krvi. Toto poškození nervů může vést k pocitu brnění, necitlivosti a bolesti v nohou a také ke křečím. Cukrovka může také ovlivnit cirkulaci krve, což může způsobit nedostatečný přísun krve do svalů nohou. Slabé proudění krve do dolních končetin pak způsobuje křeče v nohách, protože svaly nemají dostatek kyslíku a živin. Lidé s cukrovkou také často trpí nedostatkem minerálů, což opět přispívá ke křečím v nohách. V neposlední řadě se cukrovka pojí i s nadváhou nebo obezitou, a to je rizikový stav, který zatěžuje svaly nohou a zvyšuje riziko křečí.
Babské rady na křeče v lýtkách
Na křeče v nohách trpěly především kvůli namáhavé práci už naši předci, kteří měli v zásobě hned několik osvědčených rad, jak proti tomuto problému bojovat. Domácí léčba zahrnovala třeba konzumaci potravin bohatých na draslík (hovězí játra, fazole, hrozny, černý čaj) či přikládání teplých nebo naopak studených obkladů na postiženou oblast, což uvolňuje svaly a snižuje bolest spojenou s křečemi. Ulevit může i horká koupel nebo ledová sprcha. Samozřejmě naše babičky nedaly dopustit ani na bylinné čaje. Některé bylinky, jako je například heřmánek nebo meduňka, se v lidovém léčitelství používají právě k uklidnění svalů a nervů.
Křeče nohou od páteře
Někdy může být za křečemi v nohách i jiný zdravotní problém, například stlačení a utisknutí nervů v páteřním kanálu. To může způsobit bolest nebo brnění v nohou a také přispět k vzniku křečí v důsledku poruchy nervového signálu. Pokud máte problémy s páteří, jako je například osteoartróza nebo degenerace páteře, možná trpíte na křeče v nohou častěji. V takovém případě nejvíc ulevuje pohyb v mírném předklonu.
Křeče v nohách v noci
Budíte se uprostřed noci se silnou bolestí v nohách? Pak během dne nejspíš děláte něco špatně. Na vině může být jednak nedostatečný pitný režim, který může vést ke zvýšené hladině elektrolytů v těle (což může ovlivnit funkci svalů), jednak také nedostatečná výživa, především málo minerálů. Křeče ale vznikají i jako následek přetížení svalů, zejména pokud jste během dne hodně stáli nebo měli náročný, intenzivní trénink. Jestli pracujete vestoje nebo naopak celý den prosedíte, myslete na pravidelné pauzy, během nichž si uděláte kompenzační pohyb a nohy si protáhnete. Pozor si dejte i na to, jak spíte. Nevhodné polohy těla při spánku, kdy dojde k přetížení určitých svalů, mohou vést k nočním křečím. Jestli vytuháváte na gauči u televize, snadno si nohy můžete přeležet – pak v nich nemůže dostatečně proudit krev a o slovo se přihlásí bolestivá křeč. Za křečemi v klidovém stavu, nejčastěji v noci, mohou často i varixy nebo chronické žilné onemocnění. Tady je na místě vyhledat lékaře a podstoupit léčbu, někdy pomůže až chirurgický zákrok.
Další rizikové faktory křečí v nohách
Mezi další příčiny křečí v dolních končetinách patří i nadměrná konzumace alkoholu, poruchy štítné žlázy, křečové žíly a další poruchy s prokrvením, užívání některých léků (diuretika, penicilamin, kyselina listová a další) nebo například těhotenství. Křeče také podporuje chlad nebo únava. Jestliže trpíte na křeče v nohách a nepomáhají vám cviky, protahování, ani zvýšený pitný režim a dostatek minerálů, obraťte se na praktického lékaře, který vás vyšetří a doporučí další postup.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8020016/