Klíšťata jsou tento rok mimořádně aktivní. Jsou pro ně totiž ideální podmínky, jelikož mají ráda teplé a vlhké počasí, naopak nejhůře se vypořádávají se suchem. Nejčastěji se vyskytují v listnatých a smíšených lesích a v křovinatých porostech, ve kterých se udržuje vlhkost po celý den. Hojně se však objevují také na zahradách nebo v parcích, proto ani ve městě před nimi často nejde utéct.
Proč jsou tihle paraziti tolik obávaní? Klíšťata přenášejí nejrůznější onemocnění, především pak zákeřnou klíšťovou encefalitidu, které je celosvětově hlášeno 10 až 15 tisíc případů ročně. A Česká republika patří bohužel mezi země s vysokým výskytem případů! V roce 2023 jich bylo 509, o rok dříve dokonce 697. Inkubační doba obvykle činí 7 až 14 dní od nakažení. Specifická léčba neexistuje, lékaři tak pouze zmírňují příznaky. Klíšťová encefalitida může způsobit dlouhodobé zdravotní následky, v nejhorších případech může skončit i fatálně. Nicméně smrtnost je v Česku pod 1 %.
Encefalitida zpočátku připomíná chřipku
Toto virové onemocnění probíhá ve dvou fázích. První fáze trvá 2 až 7 dní a projevuje se jako klasická viróza či chřipka. Nakaženého trápí zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, kloubů a svalů. Poté obvykle následuje krátká „přestávka“ několika dnů bez jakýchkoliv potíží, aby nastoupila fáze druhá projevující se postižením centrálního nervového systému. Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků. V tomto období se však virus dál množí. Objevit se poté může zánět mozkových blan s bolestmi hlavy, světloplachostí nebo zánětem spojivek. Dojít může i k zánětu celého mozku. Asi u třetiny pacientů první fáze chybí a nemoc se projeví již ze začátku závažnými příznaky druhé fáze. Asi u čtvrtiny pacientů dochází ke vzniku trvalých následků, jako je obrna končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, spánku a nálady, deprese a snížená výkonnost.
Očkovat se můžete po celý rok
„Přestože průběh tohoto onemocnění a jeho následné dopady na lidské zdraví zní strašidelně, pozitivní zprávou je, že se proti němu dá velmi účinně bránit, a to očkováním. To probíhá ve třech dávkách, následně je nutné přeočkování po 3 letech, další až po 5 letech,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. Od 50 let věku je očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma, do té doby však zdravotní pojišťovny poskytují alespoň finanční příspěvky. Jedna očkovací dávka včetně aplikace se pohybuje kolem 900 korun.
„Očkovat se můžete nechat po celý rok, a to u praktika, pediatra nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Chránit by se měli jak děti, tak dospělí bez ohledu na region, ve kterém žijí. Zejména pak senioři nad 60 let a oslabení jedinci, u kterých může mít onemocnění vážnější průběh,“ říká Kateřina Šédová s tím, že se vzrůstajícím věkem obvykle stoupá také závažnost průběhu onemocnění.
Nesedejte si do trávy a kontrolujte se
Existují i další možnosti prevence nemocí přenášených klíšťaty. Mezi ně patří vyhýbání se rizikovým oblastem, pohybování se po cestách, nevstupování do volné trávy, nesedání si na zem, a to ani při použití podložky. Vhodné je preventivní používání repelentů, které je ideální aplikovat zejména na spodní část nohou od kolen dolů. Co se týče oblečení, do přírody je v rizikových obdobích nejlepší nosit zejména hladké světlé látky. Důležité je po návratu domů všechno oblečení včetně spodního prádla svléct a vytřepat.
„Nezapomínejte po návratu domů také důkladně prohlédnout a zkontrolovat celé své tělo, a to včetně zad. Poproste třeba partnera, partnerku nebo rodiče. Jelikož se klíště může pohybovat po těle i několik hodin, než se přichytí, opakujte tuto prohlídku i následující den ráno,“ dodává Šédová, „žádné z těchto opatření vám však nemůže poskytnout takovou ochranu, jako očkování.“
Co když máte podezření na nemoc?
V případě podezření na klíšťovou encefalitidu je důležité provést laboratorní testy, včetně vyšetření krve a mozkomíšního moku na přítomnost specifických protilátek proti viru encefalitidy. Vzhledem k podobnosti symptomů s jinými neurologickými onemocněními je klíčová spolupráce s infektology a neurology pro správnou diagnózu. Léčba se soustředí hlavně na mírnění symptomů a podporu funkce postižených orgánů. V těžkých případech může být nezbytná hospitalizace, podpůrná terapie včetně analgetik, antipyretik a v případě závažných respiračních nebo neurologických komplikací i intenzivní péče.
Myslete i na domácí mazlíčky
Pokud vyrážíte se svým čtyřnohým mazlíčkem na výlet do přírody, ať už v zahraničí, nebo v tuzemsku, měli by neustále myslet na ochranu před klíšťaty. K dispozici jsou antiparazitika ve formě kapek za krk, antiparazitních obojků nebo třeba žvýkacích tablet. Vždy je důležité přečíst si příbalový leták a hlídat dobu, kdy je zvíře ještě chráněno. Klíšťata mohou zvíře nakazit například lymskou boreliózou, anaplasmózou nebo babeziózou. Některá antiparazitika ale mohou být riziková pro ostatní členy domácnosti, nejvhodnější je proto podle veterinářů systémová ochrana pomocí tablet, které psi spolknou.
Zdroje:
MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6058-encephalitis
https://www.pozorkliste.cz/vse-o-klistove-encefalitide