Jóga byla původně filosofický směr a moc cvičení v sobě nezahrnovala. Spíš vůbec žádné, původně se jogíni zajímali o rozšíření stavu vědomí, takže trávili hodiny vsedě a meditovali, zpívali mantry a případně si ještě pomáhali různými psychotropními látkami. A po dlouhých meditacích se potřebovali trochu protáhnout, tak přišla jóga s prvními asánami.

My jsem si v západním světě z jógy vytáhli tu původně menší část, což je fyzické cvičení. Ale je to tak v pořádku. Celý den povětšinou sedíme a představa, že se bude dál sedět v meditační pozici není pro každého motivující.

S nedostatkem pohybu neměli v Indii pře tisíci lety problém, ale my se potřebujeme více hýbat. Sezením ochabují svaly, zkracují se a není překvapením, že velká část populace trpí bolestmi zad. Než jít jednou týdně na lekci, kde se totálně zničíte, je lepší se protažení věnovat vícekrát týdně, i kdyby to mělo být jen 10-15 minut.

Autorka textu učí jógu přes 15 let a vybrala pro vás ty nejlepší pozice na protažení zad a uvolnění páteře, které zvládnete i v kanceláři a zabere to jen pár minut. Všechny varianty jsou prováděné s pomocí židle, což je dělá lehčími a zavládne je každý.

Předklon s rovnými zády

Ardha Uttanasana je pro uvolnění zad lepší než úplný předklon. V této pozici máte rovná záda. Dopněte nohy, tlačte stehna vzad a naopak páteř protahujete za hlavou. Dýchejte z hluboka tak, abyste cítili, že se vám rozšiřují spodní žebra na zádech, zůstáváte pět dechových cyklů.

Pes hlavou dolů

Adho Mukha Svanansana je podobná předchozí pozici, jen intenzivnější. Tady už nemáte nohy kolmo, ale posunete je dál až za boky. Zůstáváte 5 dechových cyklů. Asána natahuje páteř a uvolňuje záda po celé délce.

Rotace

Bharadvajasana na židli se musí dělat s rovnými zády. Vytáhněte se za hlavou a obě ramena musí vzad, aby se otevřel hrudník. Na každou stranu je výdrž tři nádech výdechy. Pozor, abyste nepřetáčeli pánev, obě sedací kosti stahujte intenzivně do židle. Pozice uvolňuje ztuhlou hrudní páteř.

Předklon s jednou nohou vepředu

Paršvattonasana je více o prodloužení vpřed než o hlubokém předklonu, uvolníte tak svaly podél páteře. Držte srovnané boky. Jak na to? Soustředíte na přední nohu, zatlačíte palcem dolů a protahujete bok vzad, tím se uvolní SI skloubení.

Uvolnění v předklonu

Abyste v Pawanmuktasaně opravdu uvolnili bedra, musíte mít zpevněné nohy, jinak si spíš přitížíte. Dejte chodidla na šířku ramen, vtočte palce více dovnitř a kolena tlačte k ramenům, pak můžete uvolnit těla dolů. Výdrž jedna minuta.

Autorský text