Že je spánek pro naše zdraví i psychickou pohodu zcela zásadní, to potvrzují lékaři i celá řada vědeckých studií. Pouze odpočinuté tělo může regenerovat. Dobrý spánek je tak i prevencí mnoha onemocnění. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Pokud kvůli bolesti nemůžeme dostatečně spát, rozhodně není na místě mávnout nad tímto problémem rukou. Kvalita spánku je zcela zásadní věcí, na kterou bychom se měli zaměřit. Za bolestí zad během spánku může stát mnoho příčin. Nejčastěji jde o nějaký zdravotní problém, špatně zvolenou matraci, rošt nebo polštář, ale také o to, v jaké poloze usínáme a spíme. Záda nás ale můžou bolet i kvůli dlouhodobému stresu.

Zdroj: Youtube

Pohybová specialistka Zuzana Rybářová pro vás připravila přehled nejčastějších spánkových poloh a rad, jak se v nich uvelebit, aby vytoužený spánek přišel co nejdříve.

Udělejte si v ložnici příjemně

Na spánek bychom měli myslet ještě před ulehnutím do postele. V ložnici pořádně vyvětrejte, zatáhněte závěsy nebo žaluzie, abyste měli dostatečnou tmu. Pokud můžete, mobil nechte mimo pokoj. Pro pozitivnější naladění jej vyměňte na nočním stolku za malý deníček, do kterého si před spaním napíšete tři věci, za které jste dnes vděční. Celý uplynulý den budete vnímat pozitivněji a lépe se nastavíte i na ten nadcházející. A rozhodně se vám bude klidněji usínat. Ať už zvolíte jakoukoliv pozici, pamatujte vždy na to, že zcela zásadní je to, abyste měli správně vyrovnanou páteř. „Pomocníkem vám může být jednoduché pravidlo, kdy by měly nad sebou v jedné ose spočívat uši, ramena a kyčle. Stejně tak se soustřeďte na příliš velké mezery mezi tělem a matrací a případně je vypodložte polštářky či srolovanými ručníky, aby se nepřetěžovaly jak svaly, tak páteř,“ doporučuje odbornice z pražského studia Maiselovka, která pomáhá lidem od bolesti zad a stresu.

Pozice vleže na zádech: Mějte anatomický polštář

Pokud vás bolí záda, vypodložte si kolena polštářem a krční páteř vypodložte menším anatomickým polštářem, určeným speciálně pro tuto oblast. Taky zkontrolujte vaši postel. Polštář, matrace i rošt by totiž měly být pravidelně udržované a hlavně neproleželé. Jestli se vám už v matraci vytvořil důlek, který ani při nejlepší snaze nemizí, asi bude na čase zainvestovat do nového vybavení, ideálně do zdravotní matrace. Záda vám za to tisíckrát poděkují.

Pozice vleže na břiše: Vypodložte bříško a uvolněte bedra

Spánek na břiše je jednou z nejčastějších příčin bolesti dolní části zad. Zplošťuje přirozené zakřivení bederní páteře, zvyšuje tlak na klouby a obratle a nezdravě napíná vazy zad. Pokud se vám ale takto nejlépe usíná, zkuste si alespoň pod spodní část břicha vložit malý polštář, abyste nepřirozenému tlaku na bederní část zad trochu ulevili. Vytočte dolní končetiny špičkami k sobě, případně spusťte chodidla přes okraj postele, aby se nohy i bedra uvolnily. Pod hlavou mějte jen malý (nebo lépe žádný) polštářek určený pro krční páteř, pokud pořád cítíte napětí v zádech.

Pozice vleže na boku: přidejte polštář pro těhulky

Tip pro polohu na boku zní takto: Dejte si mezi kolena polštář či stočený ručník – zajistí vám lepší nastavení páteře a extra podporu spodní části zad, která nebude tak náchylná k bolesti. Případně si můžete pořídit na spaní speciální dlouhý polštář, nejčastěji užívaný během těhotenství a kojení. O něj se můžete krásně zapřít, umístit ho správně mezi kolena a vyspat se doslova jako v hnízdečku. Pokud vás trápí větší bříško nebo prsa, vypodložte i ty. Veškerá tato vypodložení zvládnete udělat i jednou peřinou, kterou si dáte mezi kolena, pod břicho, prsa a nakonec i pod hlavu.

Zdroje:

https://www.bezbolestizad.cz/za-bolest-zad-mohou-i-polohy-pri-spanku-vite-ktere-to-jsou/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK19961/

https://www.zuzica.cz/tagy/studio-maiselovka/