Aaron Marino, kterého napříč sítěmi sleduje přes 8 milionů lidí, je populární zahraniční influencer, který se zaměřuje především na muže a jejich životní styl. Nedávno se rozhodl prozkoumat, jaké tipy skutečně nejvíc bodují v boji s nechtěnými fleky od pocení. Tři měsíce prý zkoumal všechny možné vychytávky a došel k závěru, že nejspolehlivější jsou tři z nich. Taky jste zvědaví?

Noste funkční prádlo

Způsob, jakým se nejen v létě oblékáte, se na pocení samozřejmě odráží. Pokud vás trápí nadměrné pocení, vyhněte se úplně syntetickým materiálům, jako je polyester nebo akryl, a v šatníku mějte oděvy z přírodní látek, jako je bavlna, len, konopí či hedvábí. Jednoduchým, ale zatraceně efektivním trikem je vzít si pod košili prodyšné přiléhavé tričko, které dobře saje a odvádí pot. Jako materiál můžete zvolit buď 100% bavlnu, ale ještě lepší jsou takzvané funkční materiály, které mají schopnost udržovat ideální vlhkost kůže i v horku a při různých aktivitách. Funkční prádlo a trička dokážou odvést pot z pokožky po vlákně na povrch látky a zároveň udržují komfortní teplotu. Základem bývají polyesterová vlákna (obohacená třeba ještě o molekuly stříbra), která kromě prodyšnosti materiálu mají i antibakteriální účinky a nepropustí ven zápach. Influencer radí pořídit si hned několik triček s krátkým rukávem a výstřihem do V, která jsou ideální i pod rozhalenku a schováte je pod jakoukoliv košili. Díky tomu tipu zůstanou vaše svrchní triko nebo košile déle čisté, protože pot v podpaží se vsákne právě do spodního trička. Pro letní trička zvolte například polypropylen moiru s dalšími vlákny, jako je polyamid, elastan pro větší pružnost nebo přírodní vlákna s chladivým efektem jako například modal.

Zdroj: Youtube

Vložky do podpaží

Super rychlý tip, který zamezí nevzhledným koláčům potu. Prodávají se v několika velikostech, chrání oblečení a zároveň sají pot. Lepí se na rubové části oblečení, nikoli na kůži, a jsou diskrétní. Dobré je vsadit na jednorázové bavlněné vložky, které jsou hypoalergenní, mají vysokou absorpční schopnost a neutralizují zápach. Levné jednorázové podpažní vložky všech možných velikostí seženete i v drogeriích, jde ale spíš o nouzové řešení, protože recenze na ně nejsou úplně dobré, hlavně kvůli tomu, že tyto vložky údajně cestují po oblečení a odlepují se. Další variantou vložek jsou dražší, ale účinná trička, která mají všité speciální nepropustné podpažní díly proti pocení, a fungují tak jako spolehlivá bariéra i při nadměrném pocení. Z materiálů zvolte třeba příjemný mikromodal, který se vyrábí z  celulózy buku a má navíc i výborné antibakteriální vlastnosti, díky nimž nebude tričko cítit potem.

Antiperspirant v ubrouscích

Seženete je v internetových obchodech a jejich aplikace je snadná – stačí s nimi chvilku kroužit v podpaží. Ubrousky jsou napuštěné látkou, která brání nadměrnému pocení. V zahraničních e-shopech jsou k dostání i ubrousky vyrobené v USA s názvem Sweat Block, které pocení doslova blokují, a influencer je z nich nadšený. Obsahují totiž čistý chlorid hlinitý pro zastavení nadměrného pocení a z důvodů nervového pocení, hormonálního pocení nebo pocení v důsledku vedlejších účinků léků mohou být na předpis. Tyto ubrousky vyrobil dr. Steffensen, který na vlastní kůži zažil boj s nadměrným pocením. Poté, co mu selhaly deodoranty a antiperspiranty zakoupené v obchodě, vytvořil tajné složení ubrousků, které zastaví nežádoucí pot. Jsou bez parabenů, ftalátů, formaldehydů a sulfátů. Influencer doporučuje otírat si každé podpaží ubrouskem po dobu asi pěti minut před spaním. Látky se tak do kůže absorbují a vy byste pak na celých 5–7 dní měli mít od pocení pokoj.

Tip navíc: Vyměňte kávu za čaj

Už naše babičky věděly, že na pocení skvěle zabírá bylinka ze zahrady, šalvěj, kterou můžete využít v podobě odvaru a následných obkladů, které si přiložíte do podpaží, nebo si z ní připravíte čaj a budete ho během dne popíjet zatepla. Zní to jako nesmysl, ale horký čaj vás skutečně může v létě ochladit lépe než vychlazená voda. Jak je to možné?
Pokud do sebe totiž během horkého letního dne vpravíte studený nápoj, naše tělo ho potřebuje nejdříve ohřát na svou vlastní teplotu a to vyžaduje energii. Šalvějový čaj pak stahuje potní žlázy a snižuje jejich činnost na minimum.

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=9-poaWAHimU

https://www.pharmanews.cz/clanek/v-zime-horke-a-v-lete-studene-nebo-naopak-teplota-napoju-a-jeji-vliv-na-chod-tela/