Na zklidnění žaludku pomůže čaj z heřmánku či z máty, který uklidní trávicí trakt. Z potravin jsou vhodné například banány, protože jsou bohaté na draslík a další živiny a pomohou udržet rovnováhu ve střevech. Dalším přírodním prostředkem, který byste měli zahrnout do svého jídelníčku, jsou tinktury z brusinky, grepu či lichořeřišnice. Ty obsahují látky, jež pomáhají v boji proti škodlivým bakteriím a zánětu v trávicím traktu. Pro obnovení správného prostředí ve střevech je vhodné jíst jogurty a další potraviny s probiotiky, které podporují růst prospěšných bakterií. Vezměme to ale pěkně popořádku.

V létě dominuje cestovatelský průjem

Průjem se může objevit jako následek infekce, kterou způsobují buď viry, nebo bakterie (nejčastěji E.coli, salmonela), zde mluvíme o infekčním průjmu. Někdy ho ale můžou způsobit i léky jako třeba antibiotika, která naruší střevní rovnováhu; také potravinové intolerance, zejména na lepek, sóju a mléko mohou způsobit bolesti břicha a průjmy. V neposlední řadě se může jednat o zánětlivá střevní onemocnění, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo syndrom dráždivého tračníku. V létě se ale nejvíce setkáváme s cestovatelským průjmem, který většinou sám během pár dnů odezní. Různé formy zažívacích potíží se podle expertů objeví u 40–60 % cestovatelů, zvlášť pokud vyrazí do ekonomicky méně rozvinutých zemí. „Dobrou zprávou je, že naprostá většina těchto obtíží spontánně odeznívá. Je ale třeba tlumit výraznější projevy jako úporné průjmy, zvracení, bolesti břicha a teploty, i kvůli riziku dehydratace,“ říká doc. MUDr. Ilja Tachecí Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti.

Zdroj: Youtube

Jaké léky s sebou vozit na průjem?

V lékárničce cestovatele by neměla chybět takzvaná adsorbencia, která na sebe umí navázat toxiny a viry, například aktivní uhlí nebo diosmectit (Smecta). Ty můžete užívat u všech forem průjmů. „Opatrně a po nezbytně dlouhou dobu je možné podávat takzvaná antimotilika, tedy léky snižující pohyblivost střev, jako je například Imodium. Naopak nevhodná jsou především u krvavých průjmů a vysokých teplot. Léky snižující sekreci tekutin jako Hidrasec lze podávat u vodnatých průjmů jako podpůrné léčivo. Oblíbená střevní dezinficiencia jako např. Endiaron rozhodně nepatří k lékům první volby, jsou neúčinná na virové a některé bakteriální průjmy,“ vysvětluje doc. Tachecí.

Jak dlouho trvá vodnatý průjem?

Akutní infekční průjem obvykle trvá 1–3 dny, ale v případě bakteriální infekce nebo nákazy parazity může přetrvávat až 7 dní. Pokud vodnatý průjem trvá déle než týden, je těžký nebo je doprovázen dalšími příznaky (např. horečka, dehydratace, krev ve stolici), je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může provést diagnostické testy a doporučit vhodnou léčbu na základě identifikované příčiny.

Co jíst a pít při průjmu?

Sušené borůvky a švestky

Tyto bobule dezinfikují střevní sliznici, zastavují průjem a bojují proti plynatosti. Obsahují prokyanidiny, antokyany, různé druhy kyselin a velké množství pektinu. Díky tomuto složení mají antibakteriální účinky a dokážou likvidovat streptokoky a stafylokoky. Používají se dokonce při otravách jídlem, protože působí protizánětlivě na střevní sliznici, zmírňují bolesti břicha a nevolnost. Při průjmech užívejte borůvky ideálně v sušené podobě. Uvařte si z nich odvar, nálev nebo jen tak rozžvýkejte. Také sušené švestky mají „stavicí účinek“. Můžete si je přes noc namočit do vody, ráno pak ohřát a konzumovat zatepla.

Zelí

Že vás kysané zelí spíše prožene, než aby průjem zastavilo? Omyl! Také s ním dosahovaly naše babičky skvělých výsledků. Dopřejte si misku kysaného zelí ráno a večer a za pár dnů se problémů zbavíte. Kysané zelí obsahuje velké množství probiotik podporujících prospěšné bakterie ve střevech. Zlepšují imunitní systém, trávení, obnovují střevní mikroflóru a pomáhají syntetizovat vitamíny B. Mohou také mírnit průjem způsobený užíváním antibiotik.

Banány
Tohle ovoce je bohaté na draslík, který může pomoci regulovat rovnováhu tekutin v těle a zastavit průjem. Obsahují také pektin, rozpustnou vlákninu, která zvyšuje objem stolice. Jezte jeden až dva zralé banány denně, nebo banán rozmačkejte a konzumujte po malých dávkách alespoň 5x denně. Stejně jako banán můžete při průjmu jíst i nastrouhané jablko.

Kmínový nápoj

Semínka kmínu mají přirozené protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti a absorbují tekutiny z tlustého střeva. Na suché pánvi opražte lžičku semínek kmínu a rozdrťte je na prášek. Smíchejte prášek s šálkem vody a pijte dvakrát až třikrát denně.

Domácí iontový nápoj

Při cestovatelských průjmech je klíčová dostatečná hydratace vodou nebo rehydratačním roztokem z lékárny. Ten si ostatně může každý doma připravit sám, stačí smíchat 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičku kuchyňské soli a šťávu ze 2 pomerančů v litru převařené vody a následně pít 250–500 ml tohoto roztoku za hodinu.

Zdroje:

doc. MUDr. Ilja Tachecí Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti