Jaké jsou příčiny vzniku rakoviny prostaty?
Přesné příčiny vzniku rakoviny prostaty sice zatím nebyly objasněny, ale jsou známy některé faktory, které mohou k rozvoji tohoto onemocnění přispět. Mezi nejvýznamnější rizikové faktory patří:
- věk – zvýšený výskyt rakoviny prostaty je pozorován u mužů starších 50 let a vrcholí u sedmdesátníků a osmdesátníků [1];
- genetická predispozice – zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty mají muži, u jejichž dědečka, otce, strýce nebo bratra bylo toto onemocnění diagnostikováno;
- životní styl – podle některých studií je riziko vzniku rakoviny prostaty zvýšené u mužů, jejichž strava obsahuje velké množství kalorií a tuků (zejména živočišných) a málo vlákniny. Naopak určitý ochranný účinek zřejmě mají obiloviny, zelenina a sójové výrobky, a příznivý vliv má pravděpodobně i dostatečná tělesná aktivita.
Rakovinu prostaty zpočátku nepoznáte
V časných stadiích, kdy je nádor malý a nachází se uvnitř tkáně prostaty, se nevyskytují žádné příznaky. Teprve když nádor naroste do takové velikosti, že tlačí na močovou trubici, objeví se potíže při močení. V té době však již nádor může být rozšířený i mimo prostatu. Na pokročilou rakovinu prostaty mohou poukazovat i celkové příznaky, jako je horečka, noční pocení, vyčerpanost, pokles výkonnosti či nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti. Základem je chodit včas na preventivní prohlídky
„Muž s rakovinou prostaty nemá zpočátku žádné příznaky onemocnění. U pacientů s karcinomem prostaty se však mohou vyskytovat příznaky dolních močových cest LUTS, jako je časté močení, nucení na močení, zhoršený průtok moči nebo příměs krve v moči, i když se nejedná o typické příznaky onemocnění. Pokud pacient pociťuje bolest kostí, slabost, úbytek hmotnosti, jedná se často již o příznaky pokročilejšího stadia onemocnění. Riziko vzniku rakoviny prostaty se zvyšuje s věkem, s maximem výskytu mezi 60. a 70. rokem života, a proto doporučujeme všem mužům neodkládat prevenci návštěvou urologa. Po 50. roce věku je to naprosto nezbytné,“ uvedl doktor Boris Kollárik pro web Zdravie, přední odborník na urologii na Slovensku.
Prevence rakoviny prostaty
Dodržováním zásad zdravého životního stylu lze předcházet mnoha nemocem, včetně zhoubných nádorů. Odborníci doporučují zejména následující opatření:
- udržování přiměřené hmotnosti,
- pravidelná pohybová aktivita,
- zdravá strava,
- alkohol jen v malém množství, nebo nejlépe vůbec.
5 jídel pro zdravou prostatu
Během posledních dvaceti let byla provedena celá řada studií posuzujících různé vlivy životního prostředí, stravy, léků a doplňků stravy na vznik tohoto nádoru. Obecně se soudí, že vyšší příjem masa a živočišných tuků, stejně jako např. kouření může zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Stejně tak nedostatek zeleniny a ovoce, vitamínu D či nadbytek vápníku se může podílet na vzniku nádoru prostaty.
Pět potravin na ochranu prostaty
Existuje několik kategorických změn, které můžete provést ve svém jídelníčku a které mají velký vliv na celkové zdraví a také na zdraví prostaty. Zvýšením příjmu protizánětlivých potravin a antioxidantů můžete přispět k udržení zdravé prostaty. Slovy Hippokrata: „Ať je jídlo tvým lékem.“
Zde se podívejte na pět nejvhodnějších potravin pro zdravou prostatu:
Zelenina- v hlavní roli bokolice
Do této skupiny zeleniny patří například zelí, kapusta, květák a růžičková kapusta. Mají hodně antioxidantů, vitamínů, minerálů a fytochemikálií. Brokolice, která je často označována za superpotravinu pro prostatu, obsahuje glukozafanin, fytochemickou látku (fyto znamená „rostlina“), která se podle vědců může přeměnit na látky, které se potenciálně zaměřují na rakovinné buňky a zabraňují jejich růstu. Studie naznačují, že konzumace brukvovité zeleniny může snížit zánět, který souvisí s rizikem onemocnění rakovinou prostaty.
Bobule
„Oxidačním stresem“ vědci nazývají postupné poškozování, které se hromadí po mnoho let. Způsobují ho „volné radikály“, což jsou toxické vedlejší produkty metabolismu. Nekontrolované volné radikály působí v těle spoušť tím, že způsobují oxidační poškození buněk a DNA. Poškozená DNA se nemůže správně replikovat, což může vést k rakovinným změnám v buňkách. Antioxidanty pomáhají neutralizovat a odstraňovat volné radikály z těla. Skvělým zdrojem jsou bobuloviny, zejména jahody, ostružiny, borůvky a maliny. Tyto plody nabízejí silné antioxidanty známé jako antokyany.
Ryby
Některé ryby (losos, sardinky a pstruh) poskytují „dobré tuky“, které nevyvolávají záněty tak jako nasycené živočišné tuky (např. hovězí tuk). V posledních několika letech začali vědci považovat zánět v prostatě za nebezpečný stav, který může usnadnit vznik rakoviny.
Vařená rajčata
Rajčata jsou jednou z potravin, které jsou v hledáčku výzkumníků rakoviny prostaty již dlouhou dobu, a zde je důvod. Lykopen je další silný antioxidant a nachází se v buněčných stěnách rajčat. Ještě lépe: vařte rajčata na olivovém oleji, který pomáhá tělu lykopen vstřebávat.
Káva a čaj
Možná jste už slyšeli o zeleném čaji jako zdroji antioxidantů, jako jsou katechiny, o nichž se předpokládá, že působí antikarcinogenně a antimutagenně (zabraňují mutacím zdravých buněk).
Možná vás více překvapí, že na tomto seznamu najdete kávu. Káva vypadá stále slibněji, v současné době existuje řada studií, které naznačují, že pravidelné pití kávy, jeden až dva šálky denně, může pomoci předcházet rakovině prostaty.
Káva a čaj nabízejí důležitý přechod k tématu, co NEjíst. Na prvním místě seznamu? Cukr. Pokud se chystáte pít kávu a čaj, dbejte na to, abyste v nich měli co nejméně cukru.