Otravy z jídla vyvolávají toxiny produkované bakteriemi, které se dostaly do jídla či do vody. Bakterie v samotném jídle už být nemusí. Pokud jejich toxiny ale dokážou odolávat působení tepla, vyvolají kontaminované potraviny zažívací obtíže i po tepelné úpravě. Nejčastějšími původci těchto potíží jsou bakterie Staphylococcus aureus a Bacillus cereus.
V teplých měsících bychom měli být obezřetnější v tom, kde a jaké jídlo si dáváme do žaludku. Prevence je základ, proto si pravidelně myjte ruce, zejména po použití toalety a před jídlem nebo přípravou jídla. Veškeré ovoce i zeleninu buď oloupejte, nebo pečlivě omyjte slupku. Pozor si dejte na zmrzliny nebo hamburgery či palačinky z podezřelých stánků na málo frekventovaných místech, v teple se potraviny kazí velmi rychle. A jedna rada z vlastní zkušenosti – rozhodně si nedávejte mořské plody jako krevety nebo mušle v restauraci, která se na ně nespecializuje a kde hrozí, že tam v mrazáku ležely i celé měsíce. Když rybu nebo plody moře, pak jedině čerstvé.
Na jaké jídlo si dát pozor?
Mezi nejvíc rizikové potraviny patří podle lékařů především nedostatečně upravené nebo syrové maso a vejce, nepasterizované mléčné výrobky a džusy, korýši a nemyté ovoce a zelenina.
Doba od okamžiku nákazy do rozvinutí symptomů se může pohybovat v rozmezí od několika hodin až do několika dnů, protože každé jídlo se tráví jinak. Jen pro představu – zatímco ovoce snědené nalačno se v žaludku zdrží 1 až 3 hodiny, tučná smíšená strava jako například vepřo knedlo zelo klidně i 8 hodin. Velmi specifické je trávení syrového masa, které je bohaté na bílkoviny a tepelně neupravené se tráví i 48 hodin.
Jak se projevuje otrava z jídla
Otrava jídlem se projevuje různými příznaky, které mohou začít několik hodin až několik dní po konzumaci kontaminovaného jídla, a nejde jenom o pocity nevolnosti, zvracení a vodnaté průjmy. Prvním signálem může být i zimnice, horečka, bolest svalů a samozřejmě bolesti břicha a křeče, které se stupňují. Zvýšená tělesná teplota se objevuje zejména tehdy, pokud je otrava způsobena bakteriální infekcí. Dalším projevem otravy bývá pocit únavy a celkové slabosti a zchvácenosti. Mnoho lidí ztrácí velmi často i chuť k jídlu a kvůli „žaludku na vodě“ má problémy vypít i obyčejnou vodu. Při těchto příznacích ještě můžete být relativně v klidu a doufat, že se s nimi tělo popere samo, příznaky otravy během dvou dnů obvykle odezní. Pozor si dejte ale na dehydrataci, která hrozí při průjmu a zvracení.
Příznaky dehydratace
Pocit sucha v puse, tmavě zbarvená moč, vyčerpanost a snížená frekvence močení – to jsou počáteční příznaky dehydratace, která může vést až k selhání ledvin a celého organismu, proto je tady potřeba okamžitě tělu dodat tekutiny. Mezi zvlášť ohrožené skupiny pak patří děti, těhotné ženy, lidé s oslabenou imunitou a také senioři. Ideální je podávat v pravidelných intervalech slabě mineralizované vody nebo černý, zázvorový či ovocný čaj po doušcích. Vhodné jsou i čiré polévky nebo sportovní nápoje a rehydratační roztoky z lékárny, které dodají potřebné elektrolyty. Důležité je taky dostatečně odpočívat, aby tělo mohlo bojovat s infekcí, a vyhnout se chození na slunce.
Pokud se u vás objeví jeden z následujících vážných příznaků, je na místě vždycky vyhledat lékařskou pomoc:
- Krev ve stolici nebo ve zvratcích.
- Silná bolest břicha nebo rektální oblasti.
- Zhoršující se nebo přetrvávající příznaky po více než několik dní.
- Známky závažné dehydratace, jako je silná žízeň, závratě nebo zmatenost.
- Neurologické příznaky, jako je rozmazané vidění, svalová slabost nebo brnění.
- Vysoká horečka (nad 38,5 °C).
- Zvracení nebo průjem trvající více než 3 dny.
Léky proti průjmu
Během cestování u sebe mějte vždy lékárničku s vybavením proti průjmu, ideální jsou léky, které na sebe vážou bakteriální toxiny. Může jít třeba o klasické živočišné uhlí nebo diosmektit.
Pokud bude střevo osídleno „hodnými“ bakteriemi, na ty patogenní už nezbude místo. Proto jsou probiotika velmi vhodným přípravkem, obzvlášť během letních měsíců. Po průjmu navíc pomohou ve střevě obnovit zdravou mikrobiální rovnováhu. „Probiotika jsou mikroorganismy s potenciálně prospěšnými účinky na zdraví. V případě, že se jim daří a jsou dostatečně živeny, spoluvytvářejí ochrannou bariéru, která napomáhá vypořádat se s riziky a nežádoucími faktory vnějšího prostředí. Pokud však bakterie strádají a nemají dostatečný přísun živin, mohou se uchýlit i k požírání samotné sliznice tlustého střeva, čímž se zvyšuje riziko a nebezpečí pro celé naše tělo,“ vysvětluje základní princip funkce lidského mikrobiomu Ing. et Ing. Barbora Procházková, PhD., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom.
Typickým zástupcem léčivé látky tlumící střevní peristaltiku je pak loperamid. Léky z této skupiny navíc pomáhají chránit před dehydratací. Volně prodejné léky na „dezinfekci střev“ zaberou jen proti některým původcům infekčního průjmu. Jde například o přípravky s obsahem léčiva cloroxinu.
Zdroje:
https://www.mednews.cz/otrava-jidlem-jak-ji-poznat-a-bojovat-s-ni/
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/food-poisoning/treatment