Anémie, neboli chudokrevnost, je stav, kdy máme nižší než normální počet červených krvinek nebo když naše červené krvinky nemají dostatek hemoglobinu. Tento deficit může vést k nedostatečnému zásobování tělesných tkání kyslíkem, což může způsobit řadu symptomatických projevů. I když je diagnóza anémie samozřejmě oficiálně stanovena až lékařem na základě krevních testů, existují určité příznaky, které mohou naznačovat její přítomnost i bez odborného vyšetření. 

Únava a slabost

Jedním z nejčastějších a nejvýznamnějších příznaků anémie je chronická únava a obecná slabost. Pokud se cítíte neustále vyčerpaní bez zjevného důvodu, mohlo by to být znamení, že vaše tělo není dostatečně zásobováno kyslíkem nebo vaše červené krvinky nejsou v dobré kondici.

Bledá nebo žlutá kůže

Hemoglobin dává krvi její červenou barvu, nedostatek tohoto proteinu může způsobit, že vaše kůže vypadá bledě nebo dokonce žlutě. Tento příznak je často nejviditelnější na nízko pigmentovaných oblastech těla, jako jsou rty, dásně nebo vnitřní strany očních víček.

Závratě a bolesti hlavy

Pokud se do mozku nedostává dostatek kyslíku, může to vést k pocitům závratě a častým bolestem hlavy nebo intenzivním migrénám. Tyto symptomy jsou častější při náhlém vstávání z ležení nebo sezení. 

Zrychlený nebo nepravidelný srdeční tep

Když trpíte anémií, vaše srdce musí pracovat mnohem usilovněji, aby pumpovalo kyslíkem bohatou krev do vašeho těla, což může vést k zrychlenému nebo nepravidelnému srdečnímu tepu.

Chuť na věci, které nejsou k jídlu

Častým příznakem anémie bývá i to, že pacienti mají například nepřekonatelnou chuť jíst led nebo olizovat zeď. U dětských dialyzovaných pacientů se tato porucha, které se říká pica syndrom, vyskytuje častěji, než u zdravých jedinců. 

Ztráta chuti k jídlu

Dalším příznakem propuklé anémie může být nechutenství, ztráta apetitu nebo úplná změna stravovacích preferencí a návyků.

Studené nohy a ruce

Neustálý pocit chladu a ledové končetiny také mohou znamenat, že krvinky nemají dostatek hemoglobinu. Jedná se o nedostatek železa a to, že krev necirkuluje správně a k buňkám se nedostává kyslík.

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, měli byste se obrátit na svého lékaře, který může provést potřebné testy a předepsat vhodnou léčbu. Anémie může být důsledkem mnoha různých zdravotních problémů, od nedostatku železa po chronická onemocnění, a její léčba se liší v závislosti na příčině. I když je možné rozpoznat některé příznaky sami, diagnóza a léčba by měly být vždy v rukou odborníků.

Zdroje: https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/anemia, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-anemia-basics