Alergie postihují až 30 % dospělé populace a 40 % dětí na celém světě, což z nich činí jedno z nejrozšířenějších chronických onemocnění současnosti. Projevují se širokou škálou příznaků od mírného svědění a zarudnutí až po závažnější reakce, jako jsou potíže s dýcháním nebo anafylaktický šok.
Nejvíc častá je v Evropě alergie na pyly
Nejčastějšími spouštěči alergií jsou pyl, prach, zvířecí srst, plísně a některé potraviny. Celkem častá je například alergie na lepek, kdy dochází ke klasické alergické reakci, která může mít podobné projevy jako celiakie (nadýmání, bolesti břicha, průjmy), objevují se ale i příznaky, jako jsou například svědění či otoky. V obou případech je řešením absolutní vyloučení lepku ze stravy.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se počet alergiků za posledních 50 let dramaticky zvýšil.Tento nárůst je často přičítán nezdravému životnímu stylu, znečištění ovzduší a změnám ve stravovacích návycích. V Evropě je nejběžnějším typem alergie pylová, která postihuje až 20 procent populace. Pylová zrna se nekontrolovatelně šíří do okolí, usazují se na oblečení, kůži a vdechují se. A alergici zažívají utrpení ve formě rýmy, kýchání, zarudnutí, oteklých a slzících očí. Někteří trpí i záchvaty svědění.
„Mezi nejvýznamnější alergeny patří pyl z rostlin, ale také pyl z trav z rodiny lipnicovitých, různé plevele, později pelyněk nebo invazivní druhy, jako je ambrosie,“ řekl RNDr. Janka Lafférsová z Ústavu lékařské mikrobiologie RÚVZ v Banské Bystrici.
Pokud u vás alergie propukla v letošním roce, kontaktujte lékaře. Včasná intervence může nejen zmírnit příznaky, ale také zabránit tomu, aby se alergie stala astmatem.
Alergii je potřeba řešit
Dlouhodobé zanedbávání alergických příznaků může trvale poškodit zdraví. U pacientů se může rozvinout astma, chronická rýma nebo ekzémy. Neustálé podráždění imunitního systému navíc oslabuje odolnost těla proti jiným nemocem. Proto je důležité alergie řešit, a to nejen léky, ale i preventivními a podpůrnými opatřeními.
Bylinky jsou pro tělo šetrnější
Není přitom vždycky nutné sahat po antihistaminikách a medikaci určené na potlačení alergických projevů. Bylinky a další přírodní prostředky, které mají přirozené protizánětlivé a antihistaminické vlastnosti, si v boji s alergií celkem dobře poradí. Přírodní léčba navíc často nabízí šetrnější alternativu k chemickým lékům a pomáhá posilovat celkové zdraví organismu, proto ji využívá i tradiční čínská medicína.
Podívejte se, jaké bylinky a přírodní přípravky lze pro zmírnění alergických příznaků využít.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je jednou z nejznámějších bylin využívaných při léčbě alergií. Obsahuje přírodní antihistaminika, která mohou pomoci snížit produkci histaminu, což je látka zodpovědná za alergické reakce. Kopřivový čaj nebo extrakt může výrazně zmírnit příznaky sezonní alergie, jako je senná rýma. Podporuje léčbu bronchiálního astmatu, působí antirevmaticky a močopudně.
Žampion
Tinktura z žampionu může být užitečným prostředkem v boji proti alergiím. „Působí jako přírodní antibiotikum a ničí bakterie. Působí hlavně proti kožním a průduškovým alergiím,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Heřmánek pravý
Heřmánek je známý pro své protizánětlivé a uklidňující vlastnosti. Při inhalaci heřmánkového výluhu nebo pití heřmánkového čaje mohou jeho účinné látky pomoci zmírnit zánět dýchacích cest a uklidnit podrážděnou sliznici. Heřmánek navíc působí relaxačně a může přispět k uvolnění organismu.
Grep
Grapefruit je vynikající pro udržení mikrobiologické rovnováhy v těle a může pomoci snížit reakce z přecitlivělosti. „Usnadňuje nastolení mikrobiologické rovnováhy. Pomáhá organismu v boji proti výskytu bakterií, virů a plísní,“ říká Jarmila Podhorná.
Máta peprná
Máta peprná obsahuje mentol, který pomáhá uvolnit ucpané nosní dutiny a zmírnit dýchací obtíže spojené s alergiemi. Pití mátového čaje nebo inhalace mátových výparů může být účinným způsobem, jak si ulevit od příznaků alergické rýmy.
Černý rybíz
Černý rybíz je bohatý na vitamíny a antioxidanty, které podporují imunitu a zlepšují zdraví kůže. Dá se užívat ve formě čaje a sirupu nebo v koncentrované formě v tinktuře. „Jde o vynikající antialergikum. Černý bez se používá při senné rýmě, ekzému nebo astmatu. Stimuluje činnost nadledvin a posiluje imunitu. Působí také proti zánětům a otokům,“ vysvětluje bylinkářka.
Lesní bez hroznatý
Lesní bez zvyšuje imunitu a působí protizánětlivě. Má podobné protialergické účinky jako černý rybíz. Zlepšuje stav nemocných při sklerodermiích a systémových onemocněních.
Penízovka sametonohá
Pomáhá zlepšit stav a funkci slinivky, zlepšuje ischemickou chorobu srdeční a všechny druhy ekzémů.
Alergii může mít i váš pes
I váš domácí miláček může především v jarním období trpět nepříjemnými projevy alergií. I když ho ve většině případů neohrožují na životě, mohou způsobit komplikace a další potíže. Projevy alergií se objevují většinou po prvním roce života, když je organismus seznámený s alergiemi. Vzniknout mohou i při oslabené imunitě, po překonání nemoci nebo při krmení nekvalitní stravou. Alergenem může být tráva, pyl, ale i roztoče či chemikálie. Zvířátko může přijít do kontaktu s alergeny spolknutím, přímým kontaktem, vdechnutím, štípnutím. Příznaky není jednoduché rozeznat, jsou různorodé a podobné projevům jiných onemocnění. Patří k nim nadměrné škrábání, červená a šupinatá kůže, chrčení, kašel, nechutenství či zvracení. Dobrým pomocníkem při alergiích může být například Beta Glucan sirup pro zvířata, který přispívá k podpoře imunity a celkové zdravotní kondici zvířat.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4118473/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045871/
Mgr. Jarmila Podhorná, bylinkářka