Nechtěný únik moči může mít mnoho příčin a zdaleka se nejedná pouze o pokročilý věk a vliv menopauzy. Setkávají se s ním často také ženy v těhotenství či po porodu. K nechtěnému úniku moči pak dochází při smíchu, zakašlání, kýchání nebo třeba skákání. Nejčastější forma inkontinence je takzvaná stresová. „S touto formou se setká ve svém životě až 40 procent žen, a to bez ohledu na věk. Projevuje se únikem moči z nedostatečně uzavřené močové trubice při zvýšení nitrobřišního tlaku. Nitrobřišní tlak se v odborné terminologii nazývá stres, odtud tedy název stresová inkontinence,“ říká specialista Lukáš Horčička z Urogynekologie GONA s. r. o. Souvisí inkontinence i s obezitou? Odpověď je v tomto případě jednoznačná – rozhodně ano. Řada průzkumů prokázala, že riziko potíží s únikem moči stoupá s přibývajícími kilogramy. Kvůli kilům navíc dochází ke zvýšení intraabdominálního tlaku (tlak uvnitř dutiny břišní), zvyšuje se napětí svalstva pánevního dna i tlak na močový měchýř

Významným faktorem bývá kromě obezity i chronický kašel a astma, které vyvíjejí vyšší tlak na močový měchýř. S inkontinencí se také často potýkají maminky po těžkých porodech nebo sportovkyně, které jsou dlouhodobě vystavovány extrémním tréninkovým dávkám. „V situacích, jako je zakašlání nebo smích, dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku, který zdravý člověk vyvažuje automatickou kontrakcí svalů pánevního dna. Pokud dané svaly nepracují správně, může se to projevit neovladatelným únikem moči. U pacientů proto vždy zkoumáme postavení pánve, stav kostrče, sakroiliakálního kloubu a funkci dalších zapojených svalů,“ říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Nechte se vyšetřit

V první řadě byste měli navštívit lékaře, protože tenhle problém sám od sebe nezmizí. Proto se nestyďte a vyhledejte co nejdříve pomoc vašeho praktika, popřípadě rovnou gynekologa. Lékař vás vyšetří a podle druhu a stupně inkontinence doporučí vhodnou léčbu – pro ni je klíčové určit především typ a příčiny vzniku inkontinence (stresová, urgentní, smíšená, z přetékání...). Diagnóza se stanoví na základě zjištění anamnézy, fyzikálního vyšetření, laboratorní kontroly moči a dalších speciálních metod, mezi něž patří třeba cystoskopie (mikroskopické vyšetření močového měchýře) nebo urodynamické vyšetření (zhodnocení chování močového měchýře při plnění a vyprazdňování). Pacienti také dostanou mikční deník, do kterého si během několika dnů zapisují příjem tekutin a dobu a objem močení.

Cvičení pod dohledem odborníka

Fyzioterapie si s inkontinencí umí taky poradit. Fyzioterapeut odborně vyšetří svaly pánevního dna a navrhne vhodné cvičení, případně další postup jako například zavádění Venušiných kuliček. Fyzioterapeut se vás bude vyptávat, jaké množství moči vám uniká, jak často a při jakých aktivitách, jestli nosíte hygienické vložky a tak dále. Vyšetření probíhá buď vaginálně nebo přes konečník a zaměřuje se na vyladění svalového napětí v oblasti pánve. Zhodnotí se, s jakou výdrží jste schopni aktivovat svaly pánevního dna a zda svaly zvládají relaxaci. Podle výsledků může být doporučena elektroterapie (elektrická stimulace), magnetická stimulace bezkontaktní metodou, trénování močového měchýře, speciální cvičení nebo terapie s různými typy závaží, které se zavádějí do pochvy.

Medikace

Někdy jsou na místě samozřejmě i léky. Ty se podávají především při úniku moči z přetékání. Léky mohou uvolnit svaly v okolí močového měchýře a vedou k jeho celkovému vyprázdnění. Jiné léky zase posilují močovou trubici a tím zabraňují přetékání.

Implantáty a pásky

V neposlední řadě se inkontinence řeší kolagenovým či silikonovým implantátem, který svým objemem pomůže uzavřít močovou trubici a zmírnit následky stresové inkontinence. Implantát se v anestezii pacientovi zavádí do tkáně v okolí močového měchýře. Léčba se ale musí po čase opakovat.

Další možností je chirurgický zákrok, kdy se zavádí vaginální páska neboli TOT páska, která zafixuje močovou trubici. Zajistí tak podporu močové trubice při zvýšeném nitrobřišním tlaku.

Tipy, jak zvládnout inkontinenci

  • Pokud trpíte únikem moči při kašli nebo skákání, začněte co nejdříve s posilováním pánevního dna. Buďte ale vytrvalí, ke změně nedojde během několika dní, ale měsíců. Ideální je cvičit několik minut každý den, vhodné jsou třeba Kegelovy cviky.
  • Vyvarujte se potravin, které mohou močový měchýř dráždit, jako je černá káva, alkohol, citrusové plody.
  • Pokud máte kila navíc, nasaďte dietu a zhubněte. Nadváha inkontinenci nepomáhá.
  • Vhodnou stravou a pohybem předcházejte zácpě. Ta může zvyšovat tlak na váš močový měchýř.
  • Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.
  • Používejte inkontinenční pomůcky, díky kterým se nemusíte vzdávat sportu nebo společenského života. Moderní pomůcky jsou velmi diskrétní. Pro zvolení nejvhodnější pomůcky je zapotřebí rozlišit, jakým stupněm inkontinence trpíte. Inkontinenční vložky se rozdělují dle stupně savosti a také podle pohlaví.


Zdroje:

ttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3038422/

https://www.theguardian.com/society/2022/apr/07/it-seems-if-you-have-a-baby-you-should-expect-to-be-in-pain-the-women-living-with-postpartum-incontinence

https://www.ordinace.cz/clanek/rady-jak-zvladnout-inkontinenci/

Lukáš Horčička, specialista na urogynekologii

Iva Bílková, fyzioterapeutka

https://www.medicinaplus.cz/novinky/s-unikem-moci-se-sverte-lekari-umi-pomoci-54