HPV virus způsobuje 90 procent případů rakoviny děložního čípku. Karcinom děložního hrdla postihuje převážně ženy v produktivním věku, téměř 60 % pacientek je ve věku 20–59 let. I přes dobře dostupnou prevenci je podle údajů Národního zdravotnického informačního portálu v České republice každoročně nově diagnostikováno přibližně 800 případů rakoviny děložního čípku a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře. I tak si ale Česko z hlediska dostupnosti prevence HPV vede dobře. „Dokonce jsme na tom lépe než Španělsko, Itálie či Rakousko, a to hlavně díky dostupnosti očkování hrazeného z veřejných prostředků pro dívky i chlapce v dané věkové kategorii, ale také díky sekundární prevenci, což je v tomto případě plošný screening karcinomu děložního hrdla. Ten v Česku funguje již desátým rokem,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.

Zdroj: Youtube

Proč jsou důležité prohlídky u gynekologa

I přes závažnost nemoci chodí podle průzkumů na preventivní gynekologické prohlídky 73 % českých žen. Přítomnost viru lze přitom dobře podchytit právě díky pravidelným kontrolám u lékaře a očkování. HPV virem se může v průběhu života setkat téměř každý z nás, jak muži, tak i ženy, a to v každém věku. „Gynekologické prohlídky pomohou odhalit nejen HPV virus, ale mohou včas zachytit i jiné problémy, jako jsou myomy dělohy, polypy, cysty vaječníků a endometrióza. Součástí prohlídek by měl být i dotaz na inkontinenci moči, o které se ženy stále stydí mluvit,“ zdůrazňuje gynekolog a porodník primář MUDr. Martin Němec, MBA, Gynekologie Kopřivnice.

HPV viry a promiskuita

HPV je virus, se kterým se může setkat opravdu každý, a vůbec přitom nemusí vést promiskuitní život, jak se někdy lidé mylně domnívají. Šíří se nejen pohlavním stykem, ale nakazit se člověk může i při mazlení či orálním uspokojování. Někteří lidé jsou nositeli viru a ani o tom nevědí. To je také důvod, proč se virus tak rychle šíří populací. Setká se s ním až 80 procent dospělé populace. Pokud ženy nechodí ke gynekologovi na preventivní prohlídky, riskují, že u nich vznikne problém s přednádorovým nebo nádorovým procesem na děložním čípku.

HPV virus způsobuje 90 procent případů rakoviny děložního čípku

Jak už bylo zmíněno na začátku článku, HPV virus je příčinou většiny případů rakoviny děložního čípku (99 %). Ta byla v roce 2020 přitom třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u českých žen mezi 15. a 44. rokem života. Ohrožené však nejsou jen ženy, často se jím nakazí i muži, kteří tak ohrožují své sexuální partnerky. Ty často o nákaze nevědí, protože samotná nákaza nebolí, a záleží na imunitě každého z nás, zda se u nás vůbec onemocnění projeví. „HPV je v lidské populaci poměrně běžně zastoupený vir. Existují jeho více či méně rizikové kmeny. Vždy to závisí na celkové i lokální imunitě organismu. V případě infekce existují přípravky, které podporují imunitní reakci děložního čípku u žen a napomáhají ke zničení viru. Některé infekce však i přesto vyžadují lékařský zásah,“ glosuje primář MUDr. Martin Němec, MBA. Ten má stále v živé paměti i případ jednatřicetileté pacientky, která k němu do ordinace přišla po deseti letech na preventivní prohlídku. Bohužel již s pokročilým nádorem děložního čípku.

Preventivní prohlídka u gynekologa

Jestli chcete mít klid na duši, objednejte se ke svému gynekologovi na prohlídku. Infekci HPV lze odhalit včas v rámci cytologického vyšetření karcinomu (tzv. screeningu) děložního hrdla. Tu by měly ženy absolvovat jednou za rok. Kromě toho je u žen ve věku 35 let, 45 let a 55 let v rámci gynekologické preventivní prohlídky hrazen i podrobnější HPV test, který i přes negativní výsledek screeningu dokáže včasně odhalit změny, které zvyšují pravděpodobnost vzniku nádoru.

Proč je důležité očkování?

HPV viry způsobují nejen rakovinu děložního hrdla, ale například také genitální bradavice a řadu dalších chorob. Očkovat by se proto proti HPV tedy měli dívky i chlapci ještě před zahájením sexuálního života, tedy před možným prvním setkáním s virem. V tomto období je účinek očkování totiž nejvyšší, a proto 11–15letým dětem očkování hradí pojišťovny. Každopádně očkování má smysl i v dospělosti a lékaři ho doporučují všem sexuálně aktivním jedincům, protože tak výrazně sníží riziko nákazy. Ve svých prohlášeních jej doporučuje nejen Světová zdravotnická organizace, ale i české lékařské společnosti. Vakcíny jsou zcela bezpečné. Nejlepší je poradit se se svým praktickým lékařem nebo gynekologem. Některé zdravotní pojišťovny na toto očkování dávají příspěvek, například VZP od letošního roku nabízí příspěvek 1 500 Kč, využít jej nově mohou klienti bez věkového omezení.

Zdroje:

Průzkum, který pro nadnárodní skupinu lékáren Pilulka zpracovala výzkumná agentura Behavio na reprezentativním vzorku 1000 respondentek

https://www.epfweb.org/node/552

https://www.nzip.cz/

https://www.vzp.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otazka/hradi-vzp-ockovani-proti-viru-hpv

MUDr. Martin Němec, MBA, gynekolog