Harry Jowsey, který se živí jako profesionální influencer, model a podcaster, vyzval sledující, aby si nechali pravidelně kontrolovat znaménka a pihy na těle. „Tímto videem vás chci hlavně motivovat k tomu, abyste používali opalovací krémy a chodili průběžně na kontroly. Jestli jste pihovatá žabka jako já, běžte se nechat zkontrolovat, protože nikdy nevíte. Bude to všechno v pořádku, já budu v pořádku. Ale chtěl jsem vás tímhle postem varovat, že léto už je za rohem. Mažte se opalovacím krémem,“ dodal. Podezřelé znaménko měl prý na rameni asi dva roky, ale nevěnoval mu pozornost.

Celebrity o rakovině kůže otevřeně mluví

Mladý influencer, kterého na TikToku sleduje 5 milionů lidí, není jedinou celebritou s tímto typem nádorového onemocnění. Slavné herečce Diane Keaton byla rakovina kůže diagnostikována už ve 21 letech. Od svého vyléčení prý nevychází z domu bez krému s dostatečnou ochranou. Nemocí si prošla i herečka Melanie Grifith nebo zpěvák Bob Marley, král reggae hudby, který zemřel na následky neléčeného melanomu. Moderátor Andy Cohen si našel flek na rtu, ze kterého se vyklubal melanom. Přiznal, že byl v minulosti závislý na opalování a že na tento koníček už dávno zanevřel. Také Ewan McGregor, skotský herec známý z rolí v Trainspottingu a Star Wars, měl rakovinu kůže na tváři.

Jak poznat rakovinu kůže?

Zdroj: Youtube

Kožní nádory jsou nejčastějšími typy nádorových onemocnění na světě a jsou způsobeny nadměrnou expozicí slunečnímu záření (zejména jeho ultrafialovému – UV – spektru), které proniká a poškozuje kůži během pobytu na slunci.
Rakovina kůže se může projevovat různými způsoby v závislosti na typu melanomu a jejího stadia. Nejzhoubnější kožní nádor je melanom.
Život pak může zachránit i poměrně jednoduché samovyšetření, ke kterému stačí pouhý zrak a znalost několika základních pravidel. U podezřelého útvaru na kůži je třeba sledovat pět základních parametrů:

  1. Nové nebo změněné mateřské znaménko: Může se objevit nové mateřské znaménko nebo se může existující mateřské znaménko změnit v barvě, tvaru nebo velikosti. Melanomy bývají černé nebo tmavě hnědé, mohou mít ale i více barev.
  2. Rány, vředy nebo boule na kůži: Rakovina kůže se může projevit jako rána, která se nehojí, vřed, který neustále krvácí, nebo boule, která se může zdát jako novotvar. Pokud je útvar nejasně ohraničený, může se jednat o zhoubný nádor.
  3. Pocit svědění, pálení nebo bolesti: Pokud se na kůži objeví něco podezřelého a provokuje nepříjemné pocity, jako je svědění, pálení nebo bolest, může to být důvodem k vyhledání lékařského vyšetření.
  4. Změny v barvě nebo textuře kůže: Rakovina kůže se může projevit změnami v barvě nebo textuře kůže. Například může být kůže zarudlá, pigmentovaná nebo se může zdát nerovnoměrná nebo šupinatá. Sledujte, zda má vaše pigmentové znaménko symetrický tvar. Pokud je nepravidelné, je třeba zpozornět.
  5. Rychlý růst nebo šíření: Pokud se útvar v čase zvětšuje a má více než 5 milimetrů, je dobré zajít ke kožnímu lékaři. Nepříznivé je i to, když roste do výšky. Některé formy rakoviny kůže mohou rychle růst nebo se šířit do okolních tkání.

Nemusíte propadat panice, protože ne každé mateřské znaménko nebo změna na kůži je hned rakovina kůže, ale je důležité sledovat jakékoli změny a konzultovat je s dermatologem nebo lékařem. Pravidelné samovyšetření kůže a preventivní návštěvy u dermatologa můžou být klíčové při odhalení rakoviny kůže v raných stadiích.

Na rakovinu kůže jsou náchylnější lidé se světlou pletí a pihami

Nádory kůže jsou obecně ohroženější lidé se světlou kůží a vyšším výskytem pih a dalších kožních útvarů, což může vysvětlovat, proč v jejich výskytu vedou severní evropské země. Nadprůměrný výskyt vedle Holanďanů a Dánů zaznamenává také Norsko, Švédsko a Finsko. Rakovina kůže je ale problémem i v Česku. „Ročně přibývá na tři a půl tisíce nových pacientů s maligním melanomem a okolo čtyř set jich na jeho následky každý rok zemře,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV. Před sluncem se přitom efektivně chrání jen menšina Čechů. „Mám dvě zprávy, dobrou a špatnou. Tou dobrou je, že si většina mladých lidí uvědomuje riziko působení UV záření na kůži, ale tou špatnou je, že se před ním chrání jen 38 procent z nich,“ říká profesor Arenberger. Před melanomem si přitom nemohou být mladí lidé jistí: pacientů mladších 35 let je mezi nemocnými 15 %. Frekventovanější výskyt této diagnózy u mladších ročníků potvrzuje na základě statistiky pojistných událostí také UNIQA pojišťovna.

Kromě pravidelných kontrol znamének se tak dá riziko vzniku rakoviny kůže minimalizovat používáním vhodných opalovacích krémů. I v této oblasti věda, technika a medicína pokročila. Proto jsou už k dispozici krémy s filtry nové generace SunCat MTA. Jsou vhodné i pro citlivou pokožku a poskytují účinnější a delší ochranu před UVA i UVB zářením.
„Filtr SunCat MTA byl vytvořen speciální technikou zapouzdření tak, aby vytvářel vyšší stupeň ochrany pokožky, než jsme doposud znali, s prodlouženým, ale konzistentním účinkem a hodnotou SPF,“ vysvětlila Katarína Demetriou z farmaceuticko-kosmetické společnosti Pharma MKL.

Kdo se příliš opaluje, zvyšuje riziko onemocnění

V důsledku dlouhodobého a nadměrného vystavování kůže slunečnímu záření může podle lékařů vzniknout i nemoc zvaná aktinická keratóza. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, například uších, rtech nebo nose, případně na hřbetech rukou nebo na předloktí. U mužů pak velmi často na pleši, kde schází přirozená ochrana v podobě vlasů. „Aktinická keratóza nejdříve vypadá jako malé růžové ložisko, které však má hrubší povrch. Později ložisko změní barvu na růžovočervenou a je pokryté šupinou. V pokročilé fázi je už šupina znatelně vyvýšená nad povrch kůže,“ popisuje prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP.

Nebrat změny na kůži na lehkou váhu lékaři radí hlavně proto, že aktinická keratóza se časem může vyvinout ve zhoubný nádor. „Je to přednádorový stav, který se v až 20 % případů může rozvinout v invazivní spinocelulární karcinom neboli spinaliom. Ten se v nejhorších případech může šířit například do uzlin nebo plic,“ říká MUDr. Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava. Kromě věku je hlavním rizikovým faktorem i typ kůže – lidé se světlejší pletí jsou ohroženi více. Riziko si však podle MUDr. Litvika lidé zvyšují sami, zejména pokud se často jezdí slunit k moři bez dostatečné ochrany nebo pravidelně navštěvují solária. „Nejdůležitější je chránit se před slunečním zářením. Základ je i takzvaný zákon 3K – košile, kalhoty a klobouk. Zbytečné je chodit do solárií a tam se vystavovat dalšímu UV záření. Občas je také vhodné se na vlastní kůži občas lépe podívat a i s malým podezřením přijít k lékaři a zahájit léčbu, abychom mohli předejít vážnějším stavům,“ pokračuje MUDr. Litvik.

Evropský den melanomu, který každoročně připadá na 30. května, má upozornit veřejnost na rizika této choroby. Tato kampaň prevence vznikla v Belgii roku 1999 a Česko se k ní připojilo v roce 2001.

Zdroje:

https://www.denmelanomu.cz/co-jsou-kozni-nadory/

prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP

MUDr. Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava
https://www.skincancer.org/blog/celebrities-skin-cancer/