První druh rakoviny jí zasáhl slinivku. Tu jí lékaři odstranili zároveň se slezinou, následoval půlrok chemoterapie. Pak přišel druhý typ rakoviny, který si vybral nadledvinky. Ty jí byly také chirurgicky odstraněny. Do toho se objevil nález na pravém mozkovém laloku, který Zorce způsobuje epilepsii. Jízda na kole jí prý pomáhá nemyslet na zákeřnou nemoc. Nejraději kombinuje trenažér s jízdou venku. „Když ujedu nějaký hraniční výkon nebo vzdálenost, jsem euforicky šťastná. A pak si tancuju a zpívám a večer zapomenu na prášky a beru si je, až když jdu spát – musím kvůli nim vylézt z postele,“ směje se pacientka.
Paliativní péče nejen pro onkologicky nemocné
Na spolupráci s projektem @domestici.cz ji nadchla mise podpořit paliativní péči, kterou sama čerpá. „Chci ukázat ostatním, že jsem pořád tady díky lékařům a zároveň proto, že na sobě pracuju. Snad někoho můžu inspirovat, aby s tím začal dřív, než bude jeho tělo tak moc rozbité jako to moje.“ Zorka má mutaci genu TP53, přesto se snaží být stoprocentní oporou pro své dvě náctileté dcery Verču a Báru. Paliativní podpora jim prý usnadňuje žití.
Chystá se přejet republiku na kole
Zorka jezdila celý život na kole, z horského přesedlala po třicítce na silniční, a když pak od ní odešel manžel, začala i běhat. Cesty Zorky a Martina Součka, zakladatele Domestiků, se protnuly na slavnostním uvedení série Do konce, v níž je Zorka jednou z protagonistek. Dokument zachycuje příběhy rodin, které žijí s fatální diagnózou jednoho člena a pomáhají mu, aby mohl konec života strávit v domácím prostředí. „Když se po promítání ukázalo, že protagonisté včetně Zorky jsou s námi v sále, musel jsem jít za ní a vyjádřit jí podporu. Během pár minut hovoru zjistila Zorka, že jezdím na kole, a protože sama byla vášnivou amatérskou cyklistkou, domluvili jsme se, že u ní v Čakovicích zajedeme do cukrárny,“ vzpomíná Martin Souček, který se svým projektem podporuje paliativní péči v Česku. Jejich společné úsilí teď míří k tomu, aby Zorka zvládla přejezd Česka na jaře nebo v létě roku 2025 – celkem má ujet 600 kilometrů. Protože porce 80 kilometrů za den pro ni není reálná, pojede ve štafetě se svými dcerami Verčou a Bárou.
Cílem sbírky je 10 milionů korun
Cílem je zapojit do této výzvy, tedy přejezdu Česka od Aše po Jablunkov za 8 dní a 8 hodin, fyzicky co nejvíce lidí. Každý závodník zaplatí startovné, které bude vloženo do sbírky Domestiků. Závodníci pojedou se Zorkou a Domestiky. „Budou moct jet celou dobu nebo se připojovat a odpojovat podle lokalit, kudy zrovna pojedeme. Chceme navštívit i několik hospiců, které budou po cestě. O tom, že výzvu zvládnu, ani v nejmenším nepochybuji, vždyť co by to dávalo za smysl jít do projektu, o jehož úspěšném dokončení váhám? Je to jako s mou nemocí. Já se z jejích pout hodlám vymanit.“
Výtěžek sbírky, ve které je dnes téměř 5 milionů korun a cílem je vybrat celkem 10 milionů, rozdělí Domestici mezi hospice, které poskytují přímou péči, a organizace, které usilují o vzdělávání zdravotníků v paliativě, rozšiřování paliativní péče do regionů a institucí, kde je dnes špatně dostupná, a o další systémové změny. Zorka už se na svůj životní závod těší a poctivě na něj trénuje téměř každý den. „Můj fyzický stav mi dovoluje díky navyšujícím se tréninkům věřit v uzdravení. Tělo je úžasný stroj,“ říká pacientka, která neztrácí naději, že se uzdraví.
Kdo jsou Domestici?
Projekt Domestici vznikl v létě 2022 v hlavě Martina Součka, který se rozhodl udělat velkou životní změnu a odejít z vysoké manažerské pozice. Zároveň se připravoval na nejtěžší závod planety v kategorii ultra na silničním kole, kterému se tehdy 6 let aktivně věnoval. Se svým kamarádem Tomášem přejeli Spojené státy americké za 8 dní a 8 hodin. Race Across America měří téměř 5 000 km. Pozornost, kterou účast v extrémním závodu přináší, chtěl spojit s nějakou pozitivní změnou, ideálně finanční sbírkou, a napadla ho právě podpora paliativní péče. „Projeli jsme na kole 5 000 kilometrů ze západního na východní pobřeží USA, abychom podpořili rozvoj paliativní péče v Česku. Postavili jsme se do středu týmu domestiků, kteří mají společnou metu – dostat závodníka do cíle v co nejlepší fyzické i psychické kondici. Je to podobný úkol jako mají příbuzní těžce nemocných a umírajících – doprovázet své blízké do cíle,“ říká zakladatel Martin Souček.
Zdroje:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/16061751359-do-konce/323295350110001/
https://www.instagram.com/p/DCV0VSJsEMN/?igsh=eG82Y2xxdHBqMGx1&img_index=1