Cukrovka I. a II. typu patří mezi nejčastější civilizační choroby. Podle odborníků je proto zcela zásadní, aby lidé chodili na pravidelné preventivní prohlídky, které mohou odhalit cukrovku v raném stadiu, často ještě bez přítomnosti příznaků. Podle statistik přibližně 2 % osob v České republice o svém onemocnění ani neví, což může vést k nevratným zdravotním komplikacím, jako jsou poruchy mikrocirkulace či vážné problémy s ledvinami.

Jak předcházet cukrovce?

Jedním z hlavních pilířů aktivní prevence cukrovky je udržování zdravého životního stylu, zahrnujícího dostatek pohybu a vyváženou stravu s omezením jednoduchých cukrů a kalorií. Už půl hodiny pohybu střední intenzity denně, např. rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě snižuje podle Státního zdravotnického ústavu riziko diabetu o 30 %. Čas strávený sezením je vhodné každých 30 minut přerušovat lehkou aktivitou, dále nekouřit, pít neslazené nealkoholické nápoje, jíst pestře a přiměřeně s dostatkem prospěšných tuků, ke každému jídlu přidat ovoce nebo zeleninu a myslet na udržování optimální tělesné hmotnosti. Cvičit můžete i doma, inspiraci najdete například v tomto videu:

Zdroj: VLM

Nepodceňujte preventivní prohlídky

Dále je důležité chodit jednou za dva roky na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, který může onemocnění podchytit včas. „Přibližně polovina Čechů ale zanedbává alespoň jednu ze základních preventivních prohlídek. Náš průzkum ukázal, že nemají potřebu jít k lékaři, dokud nepociťují zdravotní potíže, což zcela popírá princip prevence,“ říká ředitelka platformy Ministr Zdraví Ing. et Bc. Kateřina Hellebrandová.

Nechte si změřit cukr v krvi

Při podezření na cukrovku je pak na místě objednat se do diabetologické ambulance. „Diabetologie je velmi rychle se rozvíjejícím lékařským oborem. V naší ambulanci využíváme při vyšetření moderní diagnostické metody i způsoby léčby. Přijímáme pacienty, kteří si chtějí nechat změřit hladinu cukru v krvi preventivně, při podezření na vyšší hladinu cukru nebo v případě akutního vyšetření. Často se setkáváme s tím, že pacienti řeší onemocnění příliš pozdě. Cukrovka totiž zpočátku nijak nebolí,“ říká MUDr. Mária Vaněčková, lékařka diabetologické ambulance brandýské nemocnice.

Lázně pro diabetiky hradí i pojišťovna

Pro pacienty s diabetem jsou pak určené speciální léčebné pobyty, které nabízejí například Mariánské Lázně. Místní hotely nabízejí pacientům široké spektrum procedur, které pomáhají při prevenci a léčbě diabetu. „Minerální a suché uhličité koupele mají příznivý vliv na rozšíření kapilár a mikrocirkulaci, což zajišťuje lepší okysličení buněk a jejich regeneraci,“ uvádí primářka MUDr. Markéta Hovorková, PhD.

Lázeňská léčba je založena na individuálně sestaveném programu, který stanovuje lékař po vstupním vyšetření. Pacientům je doporučována diabetická dieta a pitná kúra minerálních pramenů, která příznivě působí na trávicí trakt a ledviny. Zdejší podhorské až horské klima má navíc pozitivní vliv i na dýchací ústrojí. Diabetici v Mariánských Lázních využívají také rehabilitační cvičení, masáže nebo akupunkturu, jež mohou přispět k lepší kompenzaci jejich stavu a snížení rizika komplikací spojených s diabetem.

Léčebné pobyty v lázních mohou být hrazeny zdravotní pojišťovnou, pokud pacient splňuje zákonem stanovené podmínky. V některých případech je pacientům proplaceno standardní ubytování, stravování a léčebný program, zatímco při příspěvkové lázeňské péči hradí pojišťovna pouze léčbu.

Zdroje:

https://szu.cz/aktuality/14-listopadu-si-kazdorocne-pripominame-svetovy-den-diabetu/

MUDr. Markéta Hovorková, PhD, lékařka

MUDr. Mária Vaněčková, diabetoložka
Ing. et Bc. Kateřina Hellebrandová, ředitelka platformy Ministr Zdraví