Zaslouží si chválu za to, že jsou bohatým zdrojem draslíku, nebo kritiku za to, že mají příliš mnoho cukru? Je zdravé je jíst denně? A pokud ano, tak kolik? Nejdříve si povězme, proč je dobré banány jíst.
Vitamíny a minerály v každém banánu
Tohle exotické, ale dostupné ovoce obsahuje opravdu velké množství draslíku – minerálu, který pomáhá regulovat krevní tlak a udržuje aktivní svaly. Také pomáhá udržovat zdravou hladinu elektrolytů a podporuje zdraví srdce. Kromě minerálů, jako je dralsík a hořčík, mají banány také dost vitamínu C a vlákniny. To jsou důležité živiny pro správné fungování imunity i zdravé trávení. Díky vyššímu obsahu vitamínu B6 navíc regulují hladinu cukru v krvi.
Banány pro dobrou náladu a zdravá střeva
Obsahují taky látku tryptofan, což je látka, díky které máme dobrou náladu a cítíme se spokojeně, což se hodí v tyto sychravé podzimní dny. Tryptofan se totiž v těle mění na serotonin, o kterém jste už jistě slyšeli jako o hormonu štěstí.
Banány také obsahují rezistentní škrob, což je druh vlákniny, která působí jako prebiotikum a dává prospěšným střevním bakteriím něco, na čem si můžou pochutnat. Zdravé střevo pak znamená nižší riziko zánětu v těle, zlepšení trávení a celkově lepší zdraví.
Nadbytek draslíku tělu škodí
Nic se ale nemá přehánět, a o banánech to platí taky. Pokud byste se denně cpali banány, hrozí přebytek draslíku ve vašem těle, který se odborně nazývá hyperkalémie. Draslík se pak hromadí v ledvinách, což je poškozuje a může lidem způsobit vážné zdravotní problémy, včetně srdečních.
Banánová dieta? Příliš mnoho cukru
Banány jsou rychlým a přirozeným zdrojem cukrů, které třeba na cestách dodají spolehlivě energii – ve 100 gramech banánů najdete kolem 23 gramů sacharidů. Jeden střední banán má kolem 105 kalorií.
Jejich vysoká konzumace může přispět k nadměrnému příjmu cukru, což je problém zejména u lidí s cukrovkou nebo u těch, kteří se snaží omezit příjem kalorií. Banánová dieta tak není zrovna to pravé ořechové, navíc strava má být i po čas hubnutí vyvážená. Banány samy o sobě nenabízejí všechny živiny, které tělo potřebuje. Pokud jste konzumováni na úkor jiných potravin, může to vést k nedostatku důležitých látek, jsou zdravé, zdravé tuky a některé vitamíny (např. vitamín D nebo B12).
Můžete jíst banány při cukrovce?
Pacienti léčící se s cukrovkou musí být obecně opatrní při konzumaci potravin bohatých na sacharidy. Je to proto, že sacharidy zvyšují hladinu cukru v krvi více než jakákoli jiná živina, což znamená, že typ sacharidů, které jíte, může významně ovlivnit řízení hladiny cukru v krvi. Navíc potraviny s vysokým obsahem sacharidů mívají vyšší hodnocení glykemického indexu
Pozor, čím zralejší máte banán, tím větší podíl cukru v něm je. Existují potraviny, které v kombinaci s banánem snižují jeho glykemický index, patří sem například bílý jogurt, ořechy, oves, skořice nebo třeba sušené švestky.
Pokud tedy hubnete nebo máte cukrovku, jeden až dva banány denně jsou podle odborníků tak akorát.
Zdroje:
https://www.eatingwell.com/article/8009266/benefits-of-bananas/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2022.2130940#