Proč nehet zarůstá?

Nejčastěji dochází k zarůstání nehtu u palce u nohy, ale výjimkou není ani zarostlý nehet na jiném prstu na noze. Zarůstání se týká dětí i dospělých a často ho způsobuje nepadnoucí obuv nebo špatné zastřihávání nehtu – nehet by neměl být příliš ostrý, ale pěkně obroušený, hladká hrana pak nemá tendenci zarůstat do kůže. Dalšími možnými příčinami onemocnění je genetická predispozice, nepravidelně zakřivené nehty nebo poranění nehtů.

Větší sklon k zarůstání nehtů mají třeba sportovci, kteří do něčeho opakovaně kopou nebo nosí těsnou obuv, patří sem třeba baletky, fotbalisté či kickboxeři. V těhotenství zase můžou ženám nehty zarůstat kvůli otokům nohou, zvlášť v létě. V raném stadiu je místo kolem nehtu citlivé a tvrdé a typická je bolest při došlapování. U pokročilejšího stadia může docházet ke krvácení, zarůstání do kůže okolo prstu nebo vytékání hnisu z místa zánětu.

Zdroj: Youtube

Jak se léčí zarostlý nehet?

Může nás to potkat kdekoliv, třeba na cestách, dovolené nebo na chalupě, kde zrovna není v dosahu doktor. Jako první pomoc při zarostlém nehtu můžete vyzkoušet následující rady.

  • Namočte nohy: Namáčejte postiženou nohu do teplé vody 3–4krát denně po dobu 15–20 minut. To pomůže zmírnit bolest a snížit otok, kůže bude také změkčená. Pak přichází čas na kleštičky, pilník a zatlačování kůžičky. Snažte se citlivě odstranit zarůstající část nehtu a ten potom lehce zapilovat do rovna. Dalším tipem je odtlačení kůže vatovým tamponem namočeným v olivovém oleji.
  • Nehet zvedněte: Pokud je to možné, zkuste opatrně zvednout okraj nehtu a vložit pod něj kousek čisté buničiny nebo gázy a palec zatejpujte. To pomůže nehtu růst nad kůží a ne do ní.
  • Zajděte za odborníkem: Pedikérky mají s problémy nehtů bohaté zkušenosti, proto vám může jejich návštěva ulevit. Pedikérka by měla šetrně vystříhat zarostlou část nehtu a pak místo vydezinfikovat. To bude asi dva dny citlivé a bolavé.
  • Noste pohodlnou obuv: Vyhněte se těsné obuvi a ponožkám, které mohou vyvíjet tlak na zarostlý nehet. Lepší je nechat nohu volně větrat v sandálech.
  • Použijte antiseptikum: Aplikujte na postižené místo antiseptický krém nebo framykoinovou mastičku, aby se snížilo riziko infekce. V případě, že okolí nehtu začne hnisat, použijte černou mast Ichtoxyl. Pokud přetrvávají pocity bolesti, kupte si medikamenty obsahující ibuprofen nebo paracetamol.
  • Dodržujte hygienu: Chodidla během dne udržujte v suchu, pozor na propocené ponožky! Okolí postiženého nehtu potírejte dezinfekcí, abyste předešli vzniku zánětu. Vyvarujte se koupání v řece nebo rybníku, kde hrozí zanesení infekce do postiženého místa.
  • Dejte nohy nahoru: Držte nohy co nejčastěji ve zvýšené poloze, abyste snížili otok.

Kdy jít k doktorovi?

Jestliže domácí léčba nezabírá nebo se stav zhoršuje, raději zajděte za praktickým lékařem. Ten vás buď ošetří nebo pošle na podiatrickou (nožní) ambulanci či na chirurgii. S návštěvou lékaře neváhejte ani v případě, že se na noze objeví známky infekce, jako je zarudnutí, hnisání, zvýšená bolest nebo horečka. Pokud máte cukrovku, může se vám zanícené místo špatně hojit, tady je taky lepší nechat si ho zkontrolovat. V případě infekce vám doktor předepíše antibiotika, část nehtu vám taky může chirurgicky odstranit. V závažných případech může být nutné odstranit celý nehet, to se provádí v lokální anestezii.

I nehty mají rovnátka

Doktor vám může nasadit také nehtová rovnátka. Ta bývají buď nalepovací plastová, kombinovaná či drátková. Jejich použití je individuální s ohledem na jejich výhody a případné nevýhody u dětí i dospělých. Všechna nehtová rovnátka mají stejnou funkci, a tou je nadzvedávat a přitahovat okraje nehtů nahoru a ke středu. Základním principem rovnání nehtů v ortonyxii je dlouhodobé napravování nehtu mírnou silou, kdy je akceptován pomalý růst nehtové ploténky. Rovnátka se nasazují hlavně lidem, kteří na zarůstání nehtů trpí opakovaně. Postup rovnání nehtů složitějšími drátkovými rovnátky probíhá podobně jako u ortodontisty. U některých druhů rovnátek se dělá otisk, ze kterého se zhotoví sádrový odlitek, a ten je pak po zbroušení připraven na výrobu rovnátka. Po zhotovení se aparátek nasadí a připevní k nehtu speciální světlem tuhnoucí hmotou. Rovnání je bezbolestné a úleva přichází v prvních dnech po nasazení.

Jak předcházet zarůstání nehtů?

O svoje nohy pečujte. Choďte pravidelně na pedikúru nebo si nehty doma stříhejte rovně a myslete na to, aby nebyly příliš krátké – nehet by měl přesahovat kůži. Dobře vám k tomu poslouží kleštičky a pilník. Noste pohodlnou obuv, která není příliš těsná a netlačí na prsty a nehty. Udržujte nohy v čistotě a v suchu, pokud se zpotíte, vyměňte si ponožky a přednost dávejte těm z bavlny nebo bambusu, které jsou prodyšné. Ponožky perte na 60 stupňů. Nejdřív boty vysušte a ponožky vyměňte.
Po návštěvě bazénu, sauny a fitness center si nohy dezinfikujte, pravidelně dezinfikujte i vnitřek bot. Rodiče by měli nohy dítěte včetně prstů prohlížet každý den a všímat si typického zčervenání v okolí postiženého nehtu.
Pokud máte zarostlý nehet, je důležité jednat včas a sledovat jakékoli známky zhoršení, aby se předešlo komplikacím.

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2021/05/03.pdf

https://www.bosonozka.cz/zdravi/zarostly-nehet/