Bolest v krku je nepříjemná věc. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, cítíme škrábání a pálení doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest.

Starý dobrý Priessnitzův zábal

Kromě sprejů a pastilek funguje proti bolesti v krku výborně i domácí obklad, známý jako Priessnitzův, který vám jako malým určitě maminky také připravovaly. Uleví i při angínách a oteklém hrdle. Aby fungoval, je potřeba postupovat ve třech fázích. Na krk nejprve přiložíme vyždímanou látku (třeba šátek, plenu) namočenou ve studené, klidně i ledové vodě. Díky studenému obkladu na kůži se zúží cévy v místě jeho působení. Na mokrou látku poté přiložíme suchou a neprodyšnou vrstvu, třeba silné plátno nebo igelitový sáček. Teplota pod obkladem se stabilizuje, cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Poslední vrstva je opět suchá látka, například utěrka, šátek nebo tenký ručník. Díky té se postižené místo postupně stále víc zahřívá. Obklad by se měl aplikovat po dobu 2–3 hodin. Poté by se měl sejmout a před dalším zábalem bychom měli nechat aspoň tři hodiny pauzu. Takto se zábaly nemocnému přikládají během celého dne. Úleva by měla přijít rychle.

Síla přírody: citronové obklady na krk

Citron je starý lidový a osvědčený prostředek na bolení v krku a chrapot. Jeho šťáva osvěžuje a chladí a také dokáže tlumit bolest. Zánět mandlí nebo krku tak můžete díky citronovým zábalům účinně potlačit nebo alespoň mírnit. Jak na to?

Jeden větší citron nakrájíme na tenké plátky a vyskládáme na spodní část šátku, popřípadě do kapsy krčního zábalu, který je na suchý zip a seženete ho v lékárně. Vnitřní díl zábalu (obsahující plátky citronu v jedné vrstvě) opatrně přiložíme na krk od ucha k uchu, a sice tak, aby oblast páteře zůstala volná. To je důležité, protože pokrytí krční páteře je velmi nepříjemné a kůže může svědit.

Citronový zábal ponecháme na krku asi 20–30 minut, ne déle, aby kůže nebyla agresivní šťávou z citronu podrážděná. Po sejmutí zábalu krk jemně osušíme, aby se zabránilo ochlazování.

Vlažná citronová voda se hodí i na kloktání. Při počínající bolesti v krku kloktejte každou půlhodinu šťávu z poloviny citronu.

Zdroj: VLM

Babské rady na bolest v krku

Stejně dobře jako citron dokáže ulevit i tvaroh. Působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Půl kila tvarohu naneste zhruba v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek a oviňte kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nevyschne.

Slepičí (kuřecí) polévka

Mnoha staletími prověřený domácí lék na nachlazení a slabost pomůže i u bolesti v krku. Studie amerických vědců dokonce potvrdila, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar také zahřeje a posilní.

Česnek

Přírodní antibiotikum má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitu. Oloupaný stroužek česneku vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.

Jitrocel

Ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli.

Zdroje:

https://zdravinaroda.cz/clanek/priessnitzuv-obklad-jak-ho-spravne-pripravit

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11035691/

https://www.cpzp.cz/clanek/5049-0-Lecive-obklady-a-zabaly.html