Možná vám to přijde jako banalita, ale to, jak zapíjíme naše léky, je poměrně palčivé téma. Jak totiž ukázal průzkum realizovaný společností DrugAgency podporovaný zdravotní pojišťovnou OZP, Češi nejsou v zapíjení léků zrovna moc příkladní. Některá zjištění jsou přímo alarmující, protože pokud neužíváme léky správně, nemusí ani správně fungovat. A co víc – chybné užívání může vyvolat i zdraví ohrožující lékové interakce!

Zdroj: Youtube

Čím zapíjet léky?

„Léky bychom měli zapíjet ideálně plnou sklenicí vody (2 dl), což u nás dělá jen cca 8 % respondentů, z toho je 13 % žen a pouhých 2,4 % mužů ze všech dotazovaných. Je to ale důležité, aby se léky správně rozpustily,“ popisuje PharmDr. Josef Suchopár, zakladatel společnosti DrugAgency. Většinu léků bychom také měli užívat po jídle nebo mezi jídly, ne nalačno.

Zdá se to neuvěřitelné, ale 2 % populace svoje léky nezapíjí vůbec. To je samozřejmě špatně. Léčiva by se měla zapíjet vždy, ideálně čistou vodou, kohoutkovou či balenou, a to v množství alespoň 200 ml. Pokud máte na výběr, nepoužívejte k zapíjení léků vody s vyšším obsahem vápníku nebo hořčíku, protože jejich vysoké hodnoty mohou negativně ovlivňovat vstřebatelnost léků a tím i jejich účinnost.

„Problematické je i zapíjení léčiv ovocnými šťávami, které také mohou výrazně ovlivnit vstřebávání léčiv. Přesto je několik procent respondentů k tomuto účelu užívá. Převažuje pomerančový džus (necelých 9 %) a jablečný mošt (necelých 7 %). Téměř 2 % pacientů zapíjí léky grapefruitovým džusem, který je k tomu ovšem zcela nevhodný, protože ovlivňuje enzym CYP3A4. Ten se nachází v tenkém střevu a játrech a je zodpovědný za metabolismus mnoha léků. Jakmile grapefruitová šťáva tento enzym blokuje, může to vést ke zvýšení hladiny léků v krvi, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků a může dojít k předávkování. To se může projevit třeba bolestí svalů nebo poškozením ledvin,“ pokračuje PharmDr. Suchopár.

Léky nikdy nezapíjejte alkoholem, pozor taky na džusy

„Až budete zapíjet léky, vyhněte se hlavně grapefruitové a brusinkové šťávě, ale také jablečnému moštu, mléku a čaji černému, zelenému i rooibosu. Nejsou vhodné ani nápoje s kyselinou fosforečnou (například Coca-Cola), zeleninové šťávy a samozřejmě už vůbec ne alkohol. Látek obsažených v nápojích, které mohou různými způsoby ovlivňovat fungování léků, je celá řada, a to je i důvod, proč lékaři preferují čistou vodu,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková ze zdravotní pojišťovny OZP a dodává: „Pokud užíváme více léků nebo doplňků stravy, může být náročné se zorientovat v tom, co spolu může negativně reagovat a způsobit neúčinnost léčiv, nebo dokonce nějaký zdravotní problém. Na druhou stranu se v některých případech vzájemného vlivu určitých látek zejména v kombinovaných lécích využívá ke zvýšení účinku, a to při nižších dávkách, což je úměrné nižšímu riziku vzniku nežádoucích účinků.“

Jak čaj negativně ovlivňuje účinky léků?

Přibližně třetina pacientů používá pro zapíjení léků nápoj, který má zrovna po ruce, klidně i kávu. A přibližně čtvrtina pacientů zapíjí léky čajem. Pro řadu lidí se může čaj jevit jako ideální nápoj na zapíjení léků, ale bohužel kombinace různých typů čajů s léky může vést k nepředvídatelným interakcím, které mohou oslabit nebo zesílit účinky léků. „Černý čaj může způsobovat snížené vstřebávání léků, a tím i jejich účinnost. Zelený čaj může být zodpovědný za zvýšení hladiny léků v krvi, protože může bránit jejich odbourávání, čímž hrozí zvýšené riziko nežádoucích účinků a toxicity. Ani bylinné čaje nejsou optimální na zapíjení léků, protože mohou interagovat třeba s hormonálními léky, například třezalkový čaj i rooibos mohou snižovat efekt hormonální antikoncepce. Také u mnoha dalších důležitých léků je pití třezalkového čaje nevhodné,“ dodává MUDr. Ježková.

Zdroje:

Výzkumnou studii o lékových interakcích s jídlem a nápoji provedla společnost DrugAgency vedená PharmDr. Josefem Suchopárem