Rýma obvykle trvá celý týden až 10 dnů a lékaři doporučují nepřecházet ji v práci. Mnohem lepší je zůstat pár dnů doma v teple, pít dostatek tekutin a dopřát tělu odpočinek na uzdravení. Než vyrazíte do lékárny, zkuste vyzkoušet i osvědčené přírodní způsoby, jak si ulevit od ucpaných dutin a cítit se zase trochu lépe. Většinu pomocníků máte zajisté doma ve spižírně či lednici. „Při infektu je vhodné dopřát tělu odpočinek, přísun tekutin a vitaminů a nachlazení vyležet. Pokud nastoupí zvýšená teplota, je vhodné ji nechat proběhnout a do hodnoty 38,5°C ji nesrážet. Teplota je totiž ve stavu nemoci velmi důležitá a pomáhá imunitnímu systému s infekcí bojovat,“ říká lékařka zabývající se homeopatií MUDr. Lucie Kozáková.

Zdroj: Youtube

Solný roztok na výplach nosu

Výplach nosu slanou vodou pročistí ucpané dutiny, odplavuje bakterie a pomáhá udržovat podrážděnou nosní sliznici hydratovanou. Používá se k němu ideálně speciální proplachovací konvička, kterou seženete v lékárně. Jak na to? Smíchejte v konvičce 1 lžičku soli s 500 ml převařené vody. Roztok nechte vychladnout na příjemnou teplotu. Pak se předkloňte, přibližně tak, abyste se na konvičku dívali svrchu. Ústí konvičky přiložte k levé či pravé nosní dírce, druhou nechte volnou a dýchejte ústy. Hlavu mírně nakloňte do strany tak, aby začal slaný roztok téct. Druhou dírkou jej nechte volně vytékat ven.

Inhalování páry

Tahle metoda se používá už po staletí a dokáže opravdu rychle ulevit od nepříjemně ucpaných dutin. Ve velkém hrnci přiveďte k varu vodu a pro lepší efekt přihoďte ještě sušené bylinky, například heřmánek, majoránku nebo tymián, či nakapejte několik kapek esenciálního oleje (eukalyptus, tea tree). Až voda začne bublat, stáhněte teplotu, zakryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru po dobu 10–15 minut.

Česnek a cibule

Ne nadarmo se o téhle dvojici mluví jako o králi a královně přírodních antibiotik – oba druhy zeleniny mají antibakteriální a antivirové vlastnosti a pomáhají účinně bojovat proti infekci. Pokud cítíte, že vás šimrá v nose, není nic snazšího než oloupat dva stroužky česneku a vložit si je na pár minut do každé nosní dírky. Česnek má schopnost doslova „vytahovat“ nežádoucí bakterie a působit dezinfekčně. Můžete také rozmačkat několik stroužků česneku a přidat do polévky nebo vývaru, který vás prohřeje a při rýmě uleví. To samé platí o léčivých silicích, které se uvolňují z cibule. Oloupanou cibuli nakrájejte a misku s ní si položte vedle postele, kde se kurýrujete.

Zázvorový čaj

Při každém nachlazení je důležité přijímat především dostatek tekutin, aby se hydratovaly sliznice, naředily se hleny a tělo se mohlo zbavit toxinů a bacilů. Čaj připravený z čerstvého kořene zázvoru je tím pravým nápojem, který při nemoci rychle uleví a ještě dodá vitaminy. Zázvor má protizánětlivé účinky a pomáhá zmírnit otok sliznic. Uřízněte asi 3 centimetry z kořene, nastrouhejte a zalijte vroucí vodou. Dochuťte medem a citronem. Pijte teplý.

Kuřecí vývar

Při rýmě většinou nemáme chuť k jídlu, oslabené tělo ale potřebuje vzpruhu a posilu. Tu mu dodá poctivý kuřecí vývar doplněný kořenovou zeleninou, který je lehce stravitelný, prohřeje a podporuje hydrataci. Jako bonus horká polévka uvolňuje ucpané dutiny a dodá potřebné elektrolyty, vitaminy a minerály. Díky tomu se můžeme rychleji zotavit.

Chronická rýma může signalizovat alergii

Pokud rýma trvá déle než 12 týdnů nebo se opakovaně vrací, mluvíme o takzvané chronické rýmě.

Zdroje:

https://www.chytralekarna.cz/jak-se-zbavit-rymy-rady-od-lekarnic-i-babicek

https://www.chytralekarna.cz/jak-se-zbavit-rymy-rady-od-lekarnic-i-babicek