„Mediální humbuk, který se kolem nemoci aktuálně strhnul, se mi moc nelíbí. Černý kašel je v současné době dobře diagnostikovatelnou infekcí, která dobře reaguje na léčbu antibiotiky, není nutné veřejnost strašit,“ řekl na kongresu praktiků v Praze předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Reagoval tak na katastrofické scénáře, podle kterých se v populaci šíří životu nebezpečná nemoc, kterou nemají zdravotníci pod kontrolou. Dodal také, že letošní vývoj není až tak překvapivý – vlna případů se zvedá zhruba po pěti letech, „epidemie“ se vrací přibližně každých deset let. Z dat Státního zdravotního ústavu vyplývá, že poslední podobný skokový nárůst zaznamenali lékaři v roce 2014.

Na pozoru by se měli mít především rodiče a prarodiče novorozenců. Pro ty představuje nemoc skutečně ohrožení života, protože neumějí vykašlávat a může docházet až k zástavám dechu a křečím, a do devíti týdnů věku nemohou být očkovaní. Praxe už ukázala, že je výhodné přeočkovat proti černému kašli neboli pertusi těhotné ženy od 20. do 36. týdne těhotenství. Dítě pak zhruba tři měsíce chrání protilátky získané od matky, pak už může být očkované a stihne si vytvořit vlastní protilátky. Při očkování v pozdějším týdnu těhotenství je ochrana méně spolehlivá.

Důležité je připomínat si, že účinnost vakcíny se pohybuje kolem 85 procent a očkování není zárukou bezinfekčnosti nebo plné ochrany. Navíc do chvíle, než malé dítě dostane mezi pátým a šestým rokem i poslední třetí dávku očkování, není ochrana tak spolehlivá. Proto se doporučuje přeočkování proti černému kašli každému, kdo přichází do styku s nejmenšími dětmi, a každému dospělému alespoň jednou za život. Odhadované trvání ochrany vakcínou se odhaduje na tři až deset let.

„Imunita získaná po očkování nemusí být celoživotní. U někoho bychom možná našli protilátky i v pozdějším věku, u někoho už vymizely. Pokud chcete chránit své blízké nebo se nákazy bojíte, poraďte se se svým praktikem o očkování,“ doporučuje Petr Šonka. Kdo podle něho za rostoucí počty nemocích může? „Bakterie Bordetella pertusis,“ směje se lékař a odmítá ukázat na konkrétního „pachatele“. V diskusích je možné zaslechnout, že na vině jsou rodiče odmítající očkování svých dětí. Problém je mnohem složitější.

Nákaza se šíří zejména v dospělé populaci, kde se také nemusí projevit tak silně a nemocný ani netuší, že nemocí trpí. Tím pádem ji také dál roznáší po okolí v domnění, že je pouze lehce nachlazený nebo má rýmu. Černý kašel se šíří výhradně kapénkovou infekcí – nelze ho tedy chytit z předmětů, ale dobrá hygiena rukou rozhodně pomůže. Ostatně statistiky ukazují, že v letech covidových restrikcí byl také výskyt této choroby na minimu.

Jak poznat černý kašel?

Pro pertusi je typický kokrhavý zvuk na konci zakašlání způsobený lapáním po dechu. Mimochodem svůj název černý dostal od barvy obličejů pacientů ve vážném stavu, kteří z nedostatku kyslíku ve tváři modrali až černali. U dospělých se tento zvuk velmi často neozývá. Varovným signálem by pak měl být kašel zhoršující se v noci, který nereaguje na běžné léky proti kašli, celková slabost, zvýšená teplota či nechutenství trvající týden a více.Pokud se léčíte s chronickými stavy typu cukrovka, nemoci plic či kardiovaskulárního systému, zbytečně nečekejte.

Podceňovat byste černý kašel určitě neměli. Nasazení antibiotik v počáteční fázi může urychlit rekonvalescenci – neléčená nemoc může trvat až osm týdnů a vést k zápalu plic či srdečnímu selhání. U většiny pacientů ovšem zůstává největším problémem, že šíří nákazu do okolí.

Z historie očkování proti černému kašli

Očkování dětí proti černému kašli bylo u nás zavedeno v roce 1958. Do té doby se počet nemocných pohyboval kolem 520 případů na 100 000 obyvatel, tedy kolem 49 tisíc případů ročně. V osmdesátých letech už úřady evidovaly pouhých 0,1 až 0,3 případů na sto tisíc obyvatel. V roce 2014 dosáhl počet dlouholetého maxima kolem 2,5 tisíce nemocných, za první tři měsíce roku 2024 už jde o více než tři tisíce pacientů. Příčinou je klesající imunita dospělé populace a vyšší pohyblivost obyvatel i napříč státy. Vzhledem k tomu, že bakterie černého kašle nebyla nikdy zcela vymýcena a výskyt nemoci nikdy nebyl nulový, nejde o nic překvapivého. 

Zdroje:
Surveillance dávivého kašle, pertuse a parapertuse, v České republice
Očkování těhotných proti černému kašli
PERTUSSE (černý kašel, dávivý kašel)