Nadbytečný tuk na břiše netěší nikoho z nás. Je však značný rozdíl mezi břišním vnitřním tukem a podkožním. O co se vlastně jedná a v čem se od sebe odlišují? Nadmíra ani jednoho z nich není pro náš organismus žádnou výhrou, ale ten vnitřní je spojený s řadou chronických onemocnění. Proto se neváhejte zamyslet nad vaším dosavadním životním stylem.
Jak zhubnout viscerální tuk? Není to tak těžké, jak si myslíte! Na zajímavé tipy a rady se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Fit Father Project - Fitness For Busy Fathers:
Podkožní tuk
Tento druh tuku se ukládá těsně pod kůží na horní části břišních svalů a oproti vnitřnímu tuku je spíš kosmetickým problémem. Vytváří na těle nevzhledné faldy, které nikdo z nás nemiluje, ale oproti tuku vnitřnímu nepřináší tak velká zdravotní rizika. Podkožní tuk je viditelný a snadno se nahmatá. Slouží jako rezerva energie a poskytuje tělu izolaci a jistý druh ochrany.
Nebezpečný břišní tuk
Vnitřní neboli viscerální tuk je tuk, který se ukládá uvnitř břišní dutiny a obaluje vnitřní orgány, jako jsou játra, slinivka nebo střeva. Do jisté míry je prospěšný, protože orgány uvnitř těla chrání. Ovšem pouze jen do chvíle, než je ho v těle nadbytečné množství. Je metabolicky aktivní a uvolňuje do krevního oběhu hormony a zánětlivé látky, které zvyšují rizika řady onemocnění.
O která se jedná konkrétně
Viscerální tuk je spojován s cévními chorobami jako vysoký krevní tlak, ateroskleróza, infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Stejně tak s diabetem 2. typu. Tento typ tuku totiž narušuje citlivost buněk na inzulín. Přináší i zvýšené riziko některých typů nádorů, jako je rakovina tlustého střeva nebo prsu. Bývá i příčinou sexuálních dysfunkcí, depresí a různých hormonálních změn. Proto je důležité snížit jeho množství v těle na minimum. Jak a podle jakých signálů poznáte, že vás trápí viscerální tuk?
Hromadění tuku kolem pasu
Hormonální břišní tuk se často ukládá přímo kolem pasu, a to i u osob, které jsou jinak štíhlé. Jestliže zaznamenáte, že se vám rapidně tato tělesná partie zvětšuje, zatímco zbytek těla zůstává beze změn, může to být důsledek hormonální nerovnováhy. Jedním z nejlepších ukazatelů je měření obvodu pasu. Obecně platí, že obvod pasu větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů signalizuje zvýšené riziko zdravotních komplikací spojených s nadměrným množstvím viscerálního tuku.
Pocit nafouklého břicha a plnosti
Další známkou nadbytku vnitřního tuku je i stálý pocit nafouklého břicha, protože může neblahým způsobem ovlivňovat trávení a způsobovat, že se budete cítit plní, i když nejíte nadměrné množství jídla.
Zvýšená chuť na sladké a sacharidy
Hormony, jako je například inzulín, mohou být na vině vašich neodolatelných chutí na sladké a stejně tak sacharidy. Organismus se tak snaží kompenzovat hormonální nerovnováhu.
Nadměrná únava a nedostatek energie
Častým signálem je i dlouhodobá a přetrvávající únava a pocit, že jste bez energie. Hromadění vnitřního tuku totiž ovlivňuje i její hladinu.
Neschopnost zhubnout
Poměrně často se nadbytek vnitřního tuku projevuje i odolností vůči běžným metodám hubnutí a nezabírá ani intenzivní cvičení a dieta.
Dlouhodobý stres
Mnohdy přispívá k hromadění v břiše i zvýšená hladina kortizolu, který je známý jako „stresový hormon“. Jestliže jste pod tlakem dlouhodobého stresu, vaše tělo si může ukládat tuk právě v této oblasti těla, a to i při dodržování zdravého životního stylu.
Jak se zbavit viscerálního tuku
Odbourávání tohoto typu tuku vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje zcela určitě zdravou stravu. Zaměřte se na potraviny bohaté na vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Stejně tak omezte příjem jednoduchých cukrů a zpracovaných potravin. Pusťte se i do pravidelných pohybových aktivit. Aerobní cvičení, jako je chůze, běh nebo plavání pomáhají nejen spalovat kalorie, ale i snižovat množství nežádoucího vnitřního tuku. Silový trénink zase pomáhá budovat svalovou hmotu, což zvyšuje metabolismus. Myslete i na dostatek spánku. Jeho nedostatek může narušit hormonální rovnováhu a stejně tak podporovat ukládání zmíněného druhu tuku.
Zdroje: www.medicalnewstoday.com, www.wiwihow.com, www.prevention.com