Pokud máte sedavé zaměstnání, může se to časem projevit na vašem zdravotním stavu. Bolesti se mohou objevit hlavně v oblasti beder, kříže, krku, ale i hýždí a stehen. Proto je důležité dbát na prevenci, pořídit si ergonomickou židli nebo balon, sedět rovně, často se protahovat, a pokud vám to práce umožní, klidně pracovat na zemi. Jisté nepohodlí vás bude nutit se různě hýbat, natáčet a měnit polohu, což tělu svědčí. Co ale dělat, když jste se ocitli v situaci, kdy vás bolest hýždí, pánve a dolních končetin trápí téměř při každém pohybu?
Oslabené hýžďové svaly můžou za bolest
Pokud vaše potíže přetrvávají, možná máte tu čest s onemocněním zvaným syndrom hruškovitého svalu, což je stav, při kterém dochází k dráždění sedacího nervu v oblasti pánve. „Obvykle k tomu dochází v důsledku zvýšeného napětí tohoto svalu, který má ve své blízkosti nerv procházející do dolní končetiny,“ říká hlavní fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková z FYZIOkliniky a vysvětluje, že hruškovitý sval je malý sval v oblasti hýždí, který hraje klíčovou roli ve stabilizaci kyčle a otáčení stehenní kosti směrem ven. Hruškovitý sval právě často funguje v kooperaci s ostatními stabilizátory kyčle, kterými je velký a střední hýžďový sval. „Pokud jsou tyto svaly oslabené, pak hruškovitý sval přebírá za ně jejich funkci, zvyšuje své napětí a dochází k jeho přetížení. Pokud problémy přetrvávají i po doporučovaném cvičení, radím návštěvu fyzioterapeuta,“ radí odbornice.
Kdo trpí na bolesti zadku?
Podle ní tímto syndromem trpí nejen lidé, kteří dlouhé hodiny v práci sedí, ale i lidé s nevhodným pohybovým stereotypem při chůzi, běhu nebo cvičení. A také sportovci vystavující se nadměrné zátěži, zejména při běhu nebo cyklistice. Důvodem k bolestem ale může být i úraz nebo trauma, například pád na hýždě, kostrč, bok či pánev.
Sedíte v práci? Dělejte si často přestávky
Co dělat, když se u vás bolest objeví? Důležité je pravidelné protahování zaměřené na uvolnění svalů kolem kyčlí a pánve, což funguje i jako prevence. Při cvičení by měl člověk pak dbát na správné držení těla a snažit se posilovat ty svaly, které mají tendenci k oslabení. Patří sem zejména hluboké břišní svaly, které hrají roli v postavení pánve. Během sezení doporučují fyzioterapeuti používat pomůcky, jako je overball pro vzpřímené držení trupu, a sezení často střídat s chůzí a stáním během pracovní doby. Proti prevenci zatuhlých a bolavých svalů je skvělá i jóga, stačí cvičit i 15 minut denně doma. Inspiraci můžete najít třeba v tomto videu, které je zdarma.
Jak bojovat s bolestí? Masáže uleví
Iva Bílková z FYZIOkliniky doporučuje aplikovat teplé zábaly na bolavé svaly, které je hezky prokrví a uvolní. Velkou úlevu mohou přinést i masáže. „Masáže hýždí uvolní napětí v hruškovitém svalu a přilehlých strukturách, případně masáže zad i optimalizují napětí svalů, které jsou funkčně zapojené do řetězce a spolupracují se svaly pánve,“ vysvětluje. Fyzioterapeut pak dokáže pomocí manuální techniky přesně zacílit na přetížený sval, zlepšit jeho funkci, mobilizovat bederní páteř i kyčelní klouby a tím ulevit od bolesti. V akutních případech pomohou protizánětlivé léky v podobě kortikoidových mastí nebo myorelaxancia, léky na uvolnění svalového napětí. Tady je na místě konzultace s lékařem.
Cvičení na protažení hruškovitého svalu
Fyzioterapeutka zároveň radí zařazovat pravidelně cvičení proti bolesti hýždí. Prvním z nich je protažení vleže na zádech, kdy si lehnete si na záda, pokrčíte jednu nohu a přitáhnete ji směrem k hrudníku. Pak překřížíte kotník přes opačné stehno a tlačíte koleno směrem ven. Udržujete polohu 20–30 sekund, poté vyměníte nohy.
Dalším účinným cvikem je protažení vsedě: Sednete si na zem s nataženýma nohama. Překřížíte jednu nohu přes druhou a přitáhnete ji k tělu, loktem opřete o koleno. Jemně otáčíte trup směrem k pokrčené noze.
Zdroje:
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOklinky
https://www.velvesa.cz/maser/kdyz-bolest-nedovoli-ani-sedet-syndrom-hruskoviteho-svalu