Odborník na držení těla při spánku James Leinhardt se nedávno ve videu na TikToku doporučil jako nejvhodnější pozici polohu zvanou „Snílek.“

Leinhardt představuje polohu Snílek, při které se spí na boku a polštář je strategicky umístěn mezi koleny. Podobně je doporučeno spát i těhotným ženám a slouží k tomu polštář nazývaný „náhradní manžel“, ale samozřejmě postačí i ten úplně obyčejný. Tato poloha udržuje ramena, kyčle, kolena a kotníky v rovině pro rovnou páteř.

Každý máme nějaký zvyk, jak spát a ten se těžko mění. Pokud neusnete jinak než v poloze na břiše, což se nedoporučuje, dejte si alespoň malé podložení do podbřišku (stačí menší polštář), což uleví bedrům. Stejně tak spodní záda uvolní, když si v leže na zádech dáte polštář do podkolení.

Zdroj: Youtube

Za bolesti při spánku může matrace nebo polštář

Kromě špatné pozice při spaní může být dalším Dalším viníkem bolestí zad i matrace Pokud máte špatnou matraci, nemusí vám poskytnout dostatečnou podporu pro spodní část zad, ani pokud ležíte na zádech.

Nejlepším dlouhodobým řešením je hledat si novou matraci. Dokonce je doporučeno, že je dobré matraci jednou za deset let vyměnit, aby vám poskytla tu nejlepší podporu.

Nemáte na novou matraci peníze? Levnější variantou je alespoň pořízení tenké vrstvy na vaši starou matraci.

Šetřete krční páteř

Zná to asi každý z nás – pokud usneme s hlavou v nevhodné pozici, ať již na příliš vysokém nebo naopak nízkém polštáři, nebo s hlavou opřenou o tvrdou opěrku pohovky, výsledkem může být zablokovaný krk, doprovázený ztuhlou šíjí a nepříjemnou bolestí při každém pohybu.

Před spaním se proto vždy ujistěte, že máte hlavu ve stejné výšce jako zbytek těla a leží se vám pohodlně. Krk by měl být vždy správně podložen. Každý máme svoji polohu při spaní, je však dobré vědět, že spánek na břiše krční páteři nesvědčí – tato pozice vytváří zátěž na měkké tkáně obklopující klouby krku. Ideální je zvolit polštář, který přirozeně vyplní prohlubeň v zakřivení krční páteře mezi hlavou a ramenním pletencem, aniž byste hlavu nakláněli nebo zvedali.

Zdroj: europainclinic, klouby-vazy, TikTok