Co signalizuje bolest zad?

Bolesti zad mohou upozornit na celou řadu zdravotních problémů. Patří sem například ploché nohy, nedostatek kompenzačního pohybu, vystavení stresu a psychické zátěži, fyzické přetížení, vyhřezlé plotýnky, gynekologické onemocnění, problémy s ledvinami či močovým ústrojím, ale i onkologická onemocnění. Velká část populace trpí bolestmi zad a beder kvůli sedavému způsobu života, špatnému držení těla a oslabenému hlubokému systému těla. „Správné držení těla je takové nastavení pohybového aparátu, při kterém jsou vazy, šlachy, svaly a klouby v co nejmenším zatížení a napětí. Jde tedy o takové postavení, při kterém své tělo vlastně šetříme a které bychom si měli podvědomě zafixovat tak, aby se pro nás stalo zcela přirozené,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení barefoot obuvi Xero Shoes. Právě výběr obuvi se na stavu naší páteře může dost zásadně odrazit, o tom ale někdy příště.

Zdroj: Youtube

Mapa bolesti zad

Jestliže vás trápí bolesti zad a beder, je zásadní přijít na kloub tomu, co ji způsobuje a jak ji léčit. K tomu vám pomůže takzvaná mapa bolesti zad. Díky ní můžete snadněji určit a identifikovat svou bolest. Mapu bolesti používají lékaři, fyzioterapeuti i ortopedové jako způsob, jak zdokumentovat a sledovat bolest. Základem pro diagnostiku a následnou léčbu je přesné určení oblasti zad a páteře, která bolí. Může se jednat o bolest akutní, nebo chronickou, tupou, nebo ostrou. Je důležité také vědět, jestli se bolest stupňuje a jak se mění v průběhu času. Mapa bolesti zad může obsahovat také informace o tom, co bolest spouští nebo zhoršuje (např. fyzická aktivita, stres, dlouhodobý sedavý způsob života nebo jiné faktory).

Cviky na bolesti zad a beder

Bolí vás záda? A nemůžete si jen tak v práci lehnout na zem a udělat pár cviků? Dobrá zpráva je, že lehat si nikde nemusíte. Zeď je totiž tou nejlepší cvičební pomůckou. Nejjednodušším SOS cvikem proti bolesti beder je podle pohybové specialistky Zuzany Rybářové cvik, který zvládnete u stěny za pár minut. Jak na něj? Stoupnete si čelem ke zdi, rozkročte nohy a stůjte tak daleko, abyste se rukama mohli opřít o zeď. Prsty mějte roztažené a směrem nahoru, do zdi opírejte celé dlaně. Lokty i kolena mějte propnuté. Hrudníkem klesejte dolů, hlavu držte v prodloužení páteře. Správné protažení páteře vypadá tak, že na jedné straně tlačíte dlaně do zdi, na druhé vytahujete hýždě do dálky a ještě malinko klesáte hrudníkem dolů (ne hlavou). Dobře funguje i vyvěšení páteře v pozici, kdy máte uvolněná kolena a držíte se rukama za lokty. S každým výdechem klesáte dolů a protahujete páteř.

Bolest zad a beder: může za ně i psychosomatika

Tělo a psychika jsou mnohdy propojené více, než se zdá. A platí to i u potíží se zády či krční páteří, například v důsledku dlouhodobého stresu, psychicky náročných situací nebo úzkosti. Mezi postižené oblasti často patří krční, hrudní a bederní páteř. „Pokud se domníváte, že vaše bolesti pohybového aparátu souvisí s psychikou, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě, kolo, začít navštěvovat kurzy tance či jiné podobné aktivity. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, které se v těle nahromadilo,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon. Jedním z klíčů pro celkové uvolnění je i správné dýchání. Pokud jste ve stresu nebo pod velkým tlakem, je dobré se zklidnit a několikrát se zhluboka nadechnout. Důležité je dýchat do celého hrudníku a hluboko do břicha. Zkuste si představit nafukující balón a takto dýchejte. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón vyfukuje a klesá dolů.

Bolest zad nad zadkem

Bolest zad dole nad zadkem může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení. Někdy je na vině i obyčejné prochladnutí. Bolest dolních zad ale může souviset také s gynekologickými problémy, bolestivou menstruací nebo s onemocněním ledvin. Pokud je bolest nad zadkem intenzivní, mohlo by se jednat také o vyhřezlé ploténky, zvlášť když se k tomu přidává brnění nohou nebo mravenčení (kvůli utlačování některých nervů).

Pálivá bolest v zádech

Pálení v zádech může doprovázet bolest zad a beder, způsobenou napětím. Někdy může dojít k vystřelování bolesti do nohou, což je typické pro ischias (lidově „houser“). V případě zánětlivých nebo infekčních onemocnění se mohou vyskytovat i další příznaky, jako je únava, zvýšená teplota nebo ztráta hmotnosti. Diagnostika pálení v zádech obvykle začíná důkladným lékařským vyšetřením a shromažďováním podrobné zdravotní anamnézy. Lékař obvykle provede fyzikální vyšetření, při němž zkoumá pohyblivost páteře, přítomnost bolesti a citlivosti a také reflexy. Může se přistoupit i k obrazovému vyšetření, jako je rentgen, CT nebo MRI, pro vizualizaci struktur páteře a okolních tkání. Léčba probíhá pomocí fyzikální terapie, cvičení a rehabilitace a pacientům se podávají protizánětlivé léky, léky proti bolesti a v některých případech i antidepresiva. Kdy navštívit lékaře? Určitě neváhejte, jestliže se bolest zad šíří do nohou nebo rukou nebo je doprovázena slabostí, necitlivostí a mravenčením, dále pokud ztrácíte kontrolu nad močením nebo stolicí a jestliže je pálení v zádech je spojeno i s výraznou ztrátou hmotnosti, horečkou nebo celkovým špatným zdravotním stavem

Nesnesitelná bolest zad v noci

Trápí vás bolest zad v noci nebo po probuzení? Pak je možná problém v tom, na čem spíte. Když vás bolí záda, zejména krční a bederní páteř, případně pociťujete i bolest hlavy, zřejmě spíte na příliš měkké matraci a nevhodném polštáři. Poohlédněte se proto po zdravotní matraci a ergonomicky tvarovaném polštáři z měkké pěny. Pokud vás v noci trápí bolesti v kříži, měli byste zpozornět. Může jít o jeden z příznaků závažného onemocnění, které se jmenuje Bechtěrevova choroba. Ta se vyznačuje tuhnutím kloubů, a to právě v oblasti páteře, která se časem stává méně ohebnou. Po nějaké době už může být problém se jen předklonit. Bolest se ozývá v noci, protože se stav nemoci zhoršuje v klidovém režimu. Pokud nemůžete spát kvůli bolesti v oblasti beder, kterou doprovází časté chození na záchod a nepříjemné pocity během močení, co nejdříve se obraťte na lékaře. Mohlo by se jednat o zánět ledvin, ale příčinou mohou být i další závažná onemocnění v oblasti střev, žlučníku nebo slinivky.

Neustálá bolest v bedrech

Akutní bolest zad a beder je náhlá bolest, která trvá obvykle maximálně 6 týdnů a spouští ji svalové napětí, zranění nebo zánět v této oblasti. Pokud ale trpíte chronickou bolestí zad, určitě neotálejte a objednejte se k lékaři. Záda totiž mohou upozornit i na velmi vážná onemocnění. Jedním z nich jsou například metastáze v kostech, nejčastěji v důsledku mnohočetného myelomu, karcinomu prsu, prostaty či karcinomu plic nebo ledvin.

Zdroje:

https://tomasrychnovsky.cz/mapa-bolesti-zad/

https://www.zdravazada.cz/bolest-zad-v-noci/

https://zdravi.euro.cz/clanky/bolest-zad-nad-zadkem-priciny/

https://www.zuzica.cz/zuzica/