Náhlá bolest zad obvykle přichází v důsledku přetížení nebo třeba tehdy, dojde-li k výhřezu meziobratlové ploténky, prolomení obratle nebo k mírnějším mechanickým posunům, k zablokování a podobně. Tyto bolesti se většinou zmírňují klidem a teprve po jejich ústupu přichází na řadu pomalá rehabilitace. Zánětem způsobená bolest je ale jiná.

Nejvíce se objevuje v brzkých ranních hodinách a donutí nemocného vstát a trochu si zacvičit. Bolest je většinou lokalizována do oblasti bederní páteře a do hýždí, přičemž strany se mohou střídat. Tento typ „zánětlivé bolesti“ souvisí podle lékařů s bolestivým nahromaděním zplodin zánětu během noci, kdy nedochází k jejich rozptýlení pohybem.

Co je Bechtěrevova nemoc?

Bechtěrevova choroba se odborně nazývá ankylozující spondylitida a projevuje se především bolestmi a ztuhlostí páteře. První příznaky se obvykle objevují mezi 20. a 30. rokem života, a to zánětlivou bolestí zad, která začíná postupně, obvykle je nejhorší v noci nebo po ránu a zmírňuje se při pohybu. Jedná se o zánětlivé onemocnění páteře, sakroiliakálních a periferních kloubů. U některých nemocných se objevují také bolesti pat, otoky a bolestivé klouby, lupénka nebo oční zánět spojený s neostrým viděním.

Zdroj: Youtube

Onemocnění, které pacienty provází celý život

Onemocnění je dlouhodobé a provází nemocného po celý život. V průběhu onemocnění se mohou střídat období s různou aktivitou onemocnění. Proč Bechtěrevova nemoc vzniká, vlastně přesně nevíme. Existuje vrozená náchylnost k tomuto onemocnění, jež pravděpodobně souvisí se změněnou schopností organismu reagovat normálním způsobem vůči bakteriím či virům. Onemocnění však není přímo způsobeno infekcí, je to abnormální reakce organismu, která vyvolá zánět v postižených tkáních.

Nemoc zmírňují léky i speciální cvičení

Nemoc se nedá zcela vyléčit, nicméně cílem farmakologické léčby je dosáhnout alespoň zmírnění bolesti, zkrácení ranní ztuhlosti, snížení aktivity onemocnění a zlepšení kvality života. To všechno jde ruku v ruce s nefarmakologickou léčbou, například pomocí ergoterapie. Ergoterapeut se snaží pomocí speciální fyzioterapie zaměřené na rozvoj jemné a hrubé motoriky, úchopové funkce rukou a svalové síly horních končetin o maximální zapojení pacienta do běžného života. Ergoterapie neopomíjí ani práci s podporou psychického stavu pacienta.

Světový den ankylozující spondylitidy, Bechtěrevovy choroby, letos připadá na 4. května. Pro podporu informovanosti pacientů s touto diagnózou vznikl portál www.bechterevovanemoc.cz, jehož garantem je revmatolog a imunolog prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. „Cílem webu je soustředit na jednom místě všechny pro pacienta podstatné informace z oblasti farmakologické a nefarmakologické léčby,“ říká Petra Hájková, projektová manažerka ze společnosti Pears Health Cyber Europe, která webové stránky pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou rozvíjí a řídí. Pacient s Bechtěrevovou nemocí se v rubrikách nově dozví o zvýšené ochraně na trhu práce a možnostech pracovního uplatnění, jak zažádat o invalidní důchod, parkovací kartu nebo o příspěvky na pomůcky, péči pro zdravotně postižené a o průkaz osoby se zdravotním postižením.

Bolí vás dlouhodobě záda? Nechte se vyšetřit

Pokud trpíte bolestmi zad, které trvají déle než tři měsíce, mají zánětlivý charakter a začaly ve věku do 45 let, pak je vhodné navštívit praktického lékaře. Ten by měl na základě vašich obtíží zvážit doplnění dalších vyšetření a následně zvážit odeslání na revmatologii. Podle lékařů se řada nemocných dostává k odborníkům pozdě, v průměru to může být až za 7–8 let od počátku symptomů, což je pak problém – čím dříve dostane pacient s „Bechtěrevem“ instrukce, jak se k onemocnění chovat, a nacvičí si nutné denní pohybové aktivity, může si výrazně ulevit, zpomalit postup choroby a zabránit dokonce vývoji nevratných změn.

Zdroje:

https://www.bechterevovanemoc.cz/