Intenzivní svědění, bolavá a zarudlá ložiska na kůži, praskání kůže, mokvající bolavé puchýřky. To jsou nejobvyklejší projevy atopické dermatitidy, která postihuje děti i dospělé. Nejčastěji onemocnění vzniká následkem dědičnosti, vliv na její propuknutí mají ale i alergeny v životním prostředí, strava bohatá na cukry, kouření či stres.
Bludný kruh svědění a škrábání
Kvůli poruše kožní bariéry dochází u pacientů snadněji k průniku alergenů, bakterií a jiných dráždivých látek do hlubších vrstev kůže, což spouští zánět. Protože kůže pak svědí, lidé si ji škrábou, což jen jejich stav zhoršuje. Atopici se tak dostávají do bludného kruhu svědění–škrábání, což má logicky negativní dopad na jejich psychiku. „Středně těžká, až těžká forma atopického ekzému představuje pro pacienty značnou psychickou zátěž. V důsledku svědění vzniká tělesný diskomfort, který vede k poruchám spánku, depresím, úzkostem a snížení celkové kvality života související i s problémem navazování mezilidských vztahů,“ říká Spyridon Gkalpakiotis, primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Rozškrábanou kůži se tak snaží různě maskovat a skrývat a promazávat mastmi s kortikoidy. Tyto hormony sice dokážou potlačit nepříjemné projevy na pokožce, jenže neléčí příčinu onemocnění.
Život s atopickým ekzémem
Pro atopiky můžou být i běžné denní úkony, třeba oblékání, krajně nepříjemné. Odírání švů o už tak rozdrážděnou kůži na ramenou, bocích a předloktí je důvodem, proč se oblékání do kabátu, nošení batohu, nástup do auta, ale i ukládání ke spánku stávají bolestivou aktivitou. Stejně jako třeba mytí a koupání, které poškozenou kůži nadměrně vysušuje a ta má pak větší tendenci praskat. Jít do bazénu s chlorovanou vodou je pak pro pacienty s ekzémy téměř noční můrou, protože chlór pokožku dráždí a bolestivé projevy dermatitidy zhoršuje. Atopická kůže také nemá ráda vystavování chladu, mrazu, ale ani příliš vysokým teplotám, proto se nedoporučuje například saunování.
Svědivá a rozpraskaná kůže: čím si ulevit?
Ekzém se může „rozjet“ jak na menších částech těla, jako jsou třeba vnitřní strany loktů a zákolenní jamky nebo dlaně, tak i na celých plochách. V krajních případech může pokrýt tělo doslova od hlavy až k patě. Podle dermatologů je důležité postižená kožní ložiska především důkladně promazávat. Naše babičky používaly obyčejné vepřové sádlo, vy můžete zkusit vazelínu nebo si pomoci výrobky z lékárny. Doporučuje se sáhnout po mastných krémech s výtažky z lékořice, která zklidňuje pokožku a zmírňuje zarudnutí. Osvědčené jsou taky ceramidy, látky posilující bariérovou funkci pokožky. Dobrou službu prokážou i přírodní oleje bohaté na omega mastné kyseliny pro zklidnění, výživu a ochranu pokožky. Z přírodních pokladů pak na podrážděnou kůži zabírá měsíček lékařský, který má protizánětlivé a hojivé účinky, ale také kokosový olej, bambucké máslo, gel z aloe vera nebo heřmánek lékařský. Dermatologové doporučují kombinovat přírodní produkty s pravidelnou hydratační péčí. Před použitím ale raději proveďte test snášenlivosti na malém kousku kůže. Atopičtí pacienti by se měli vyhýbat produktům s obsahem parfémů a syntetických složek.
Ovesné koupele
V boji proti ekzému se osvědčily také ovesné koupele, které dermatologové často doporučují jako podpůrnou léčbu. Speciální technologií upravený jemně mletý oves má vysoký obsah betaglukanů a působí na podráždění uklidňujícím účinkem, léčí záněty a urychluje hojení. Ovesné koupele v prášku seženete v drogeriích i lékárnách. Protože neobsahují žádné konzervační přísady, jsou vhodné i pro miminka. Někteří pacienti zase nedají dopustit na minerální sůl z Mrtvého moře, kterou si nasypou do vany. Koupele by si atopici měli dávat jen kratší, asi patnáctiminutové. Pak je důležité pokožku pečlivě promazat.
Kdy jít s ekzémem k lékaři?
Jestliže vám od svědění a bolavé popraskané kůže neulevují běžně dostupné krémy, masti, koupele a tělová mléka, rozhodně se objednejte k praktickému lékaři nebo dermatologovi. Nasadit vám může pro rychlou úlevu například léky s nízkým obsahem steroidů, kortikoidní masti, může doporučit obvazy a mokré zábaly nebo fototerapii. V závažných případech může předepsat i antibiotika, která zabrání infekci pokožky, nebo antihistaminika pro zmírnění silného svědění.
Zdroje: