Navzdory obecné domněnce, že artritida postihuje starší lidi, propuká tato nemoc v poměrně mladém věku. „Většina lidí, kteří trpí artritidou, si ji vypěstovala třeba ve věku třiceti, čtyřiceti nebo padesáti let,“ cituje prof. Johna Thompsona autor knihy Umění nestárnout.

Podle odborníka, jedna z jejích forem – osteoartróza- postihuje v průběhu stárnutí každého, jen řada z nás netrpí žádnými příznaky.

Třebaže existuje velmi mnoho typů onemocnění, které se dají shrnout pod pojem artritida, lze nalézt stejné množství způsobů, jak omezit bolest a ztuhlost.

Zdroj: Youtube

Dva druhy bolesti

Postihne-li kloub artritida, tak se jen těžko ohýbá a vrže. Je to autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém těla útočí na vlastní tkáně, v tomto případě na výstelku kloubů. To vede k zánětu, který může poškodit kloubní tkáň. Ačkoli existuje přes sto typů artritidy, mezi nejčastější patří právě osteoartróza a revmatoidní artritida. Tou trpí v naší republice až sto tisíc lidí.

V každém případě je nutné začít jednat, jinak se stav kloubů zhorší. Nelze ji úplně vyléčit, ale příznaky se dají zmírnit.

Co se týká osteoartróza, tak ta je tak rozšíření, že kdybyste si nechali udělat rentgen, pravděpodobně by se zjistila i u vás. Je to typ bolesti, který se vyznačuje opotřebením kloubů. Nadměrnou zátěží chybí část chrupavky i kluzké kapaliny, která zajišťuje hladký pohyb. To vyvolává bolest, protože kosti dřou o sebe. Nejčastěji se jedná o kyčle, kolena, prsty na rukou a krční a bederní páteř, které jsou nejvíce namáhané.

Jak zmírnit bolest

Osteoartróza postupuje pomalu a ani si jí nemusíte všimnout, jednoho při otvírání plechovky zjistíte, že vás bolí prsty nebo se chcete zvednout ze dřepu a nejde to, kvůli ztuhlým kolenům. Následující rady vám pomohou zachovat klouby zdravé a silné

Teplo. Vhodná je horká koupel, protože teplo uvolňuje svaly a zlepšuje průtok krve. Není nutné si hned napouštět vanu, zkuste dát na bolavé místo ohřívací láhev nebo nahřívací polštářek s gelem. Pomáhá i sauna nebo elektrická dečka.

Chlad. Naopak u revmatoidní artritidy je lepší chlad, protože se jde o zánět. Chlad pomáhá stahovat cévy. Nepřikládejte si ale led na kůži, místo toho si udělejte ledový obklad. Gelový polštářek místo zahřátí zmrazíte v mrazáku, obalíte látkou a přiložíte na postižený kloub. Velmi účinné, byť finančně náročnější jsou návštěvy kryokomory, kde vás „zmrazí“ na minus 120 stupňů.

Masti. Řada volně prodejných krému obsahuje kapsaicin, který odstraňuje z nervových zakončení tzv. Látku P, která rozhoduje o předávání impulzů bolesti do mozku.

Volně dostupné léky. Acylpyrin, ibuprofen nebo paracetamol odstraňují bolest. Nejlepší je paracetamol, protože nedráždí žaludek. Jeho nevýhodu je, že nepůsobí proti zánětům.

Zásadní je také správné držení těla, aby se kloub nepřiměřeně nenamáhaly a nepřetěžovat se. A nepochybně dostatečný spánek. Svojí roli hraje i strava. Odborníci na léčení artritidy pro vás mají jednoduchou radu: jezte stravu obsahující dostatečné množství zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a omezte cukr, sůl, tuky a alkohol.

A jak je to s potravinovými doplňky? Má se za to, že některé z nich mohou opravdu pomoci. I když se u osteoartrózy jedná o mechanické poškození, za nemoc mohou do jisté míry volné radikály – agresivní molekuly kyslíku, které narušují buňky v tělních tkáních. Proto je důležité zvýšit příjem antioxidantů, což jsou vitamíny C a E. Lidé, kteří je užívají, trápí méně bolestí, když mají opotřebované chrupavky.

Zdroj: Statistika, Studie, Studie2, Publikace: Umění nestárnout- Váš průvodce věčným mládím, kolektiv autorů