Alzheimerova choroba je onemocněním, které se rozvíjí postupně během několika – i desítek – let. Člověk nejprve začne zapomínat jména, naplánované schůzky nebo některé informace opakuje hned několikrát, protože zapomněl, že je už dříve řekl. Později nemoc začne ovlivňovat každodenní činnosti, jako jsou nakupování nebo vaření. Ve stadiu, kdy se již plně rozvinou příznaky demence, dělají pacientovi problémy i základní aktivity, jako je oblékání, stolování nebo hygiena.

Přidat se mohou poruchy řeči, kdy člověk zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými, čímž jeho věty přestávají dávat smysl. Také se objevuje časová a místní dezorientace.

Co ovlivnit nemůžeme

Přesná příčina vzniku Alzheimerovy choroby není známá, přestože bylo popsáno několik molekulárních změn, které jsou předpokladem jejího rozvoje. Mezi rizikové faktory patří zejména věk. U lidí mladších 65 let je toto onemocnění vzácné, nad 75 let se objevuje již u přibližně 20 % lidí a v populaci nad 85 let postihuje až 45 % osob. Mezi další rizikové faktory patří rodinná zátěž a pohlaví, kdy onemocnění postihuje častěji ženy. Svou roli může hrát také nízké vzdělání, jelikož se spoje mezi nervovými buňkami vytvářejí především v mládí, nebo úrazy hlavy.

Prevencí je zdravý životní styl

Ke snížení rizika demence můžeme ale přispět sami, a to prevencí. Základem je zdravý životní styl: vyvážený jídelníček, kvalitní spánek, pohyb i duševní pohoda. Vhodné je stimulovat svůj mozek a nabízet mu nové aktivity, které napomáhají k tvorbě nových mozkových buněk a upevňování nervových spojení. Ať už se jedná o nový koníček, nebo o učení se cizímu jazyku. Na následující věci zapomeňte, pokud se chcete vyhnout demenci.

Zanedbaný pitný režim

Věděli jste, že mozek je z až 75 % tvořen vodou a ta je základním prvkem pro jeho správné fungování? Nedostatečný příjem tekutin může vést k problémům s koncentrací a pamětí. Pravidelný a vhodný pitný režim významně podporuje všechny životně důležité funkce organismu včetně činnosti mozku. Tento orgán však nemá schopnost ukládat vodu, a proto ji potřebuje průběžně doplňovat, jinak nemůže pracovat na plný výkon. Když dojde k poklesu hydratace o 2 %, mozek zaregistruje, že mu chybí voda. V tomto okamžiku se začne zhoršovat nálada, výkonnost a kognitivní funkce včetně paměti. Dehydratace ovlivňuje především zranitelnou populaci – děti a starší lidi. Navíc se zdá, že u seniorů má nedostatek vody větší vliv na mozek žen – při stejném stupni dehydratace se u žen snižují mentální schopnosti ve větší míře než u mužů.

Proto je tak důležité dodržovat pitný režim a dodávat organismu dostatečné množství vhodných tekutin, především v podobě obyčejné vody, minerálky a slabého čaje. Naopak pro činnost mozku nejsou vhodné ve větší míře kofeinové a alkoholické nápoje, protože narušují přirozenou regulaci hormonů.

Zdroj: Youtube

Mnoho cukru a málo zdravých tuků

Výhradním palivem mozku je glukóza. To však neznamená, že mozek potřebuje sladkosti. Vystačí si s cukrem přirozeně obsaženým v potravinách bohatých na sacharidy, jako jsou celozrnné obiloviny, ovesné vločky, zelenina nebo luštěniny. Tyto potraviny mají nižší glykemický index, a vytvářejí tak stabilní hladinu glukózy v krvi, což dělá mozku dobře. Nevynechávejte proto přílohy, nehladovte a jezte pravidelně, jen tak svému mozku dopřejete potřebný přísun cukru.

Hlavními stavebními prvky mozku a nervových buněk jsou pak esenciální mastné kyseliny obsažené v tucích. Jejich zdroji jsou například tučné ryby, ořechy, semena, kvalitní rostlinné oleje nebo avokádo – když je budete jíst, bude váš mozek v dobré kondici. Naopak strava bohatá na nasycené a trans mastné kyseliny může poškozovat mozkové buňky, snižovat psychickou aktivitu, tlumit reflexy a smysly. Stejně nebezpečná je však i strava s velmi nízkým obsahem tuku (diety, hladovění), která zvyšuje depresivní a úzkostné stavy a brání mozku optimálně fungovat. Tukům se proto nevyhýbejte, jen si vybírejte jejich zdravější zdroje.

Pozitivně ovlivňují činnost mozku také vitamíny skupiny B, které se v přirozené formě nacházejí například v játrech, listové zelenině, libovém mase, obilných klíčcích nebo droždí. K důležitým minerálním látkám patří vápník a hořčík, které obsahuje maso, mléčné výrobky, celozrnné obiloviny, banány, listová zelenina a také přírodní minerální vody, které doplňují tělu kromě hořčíku a vápníku i další důležité minerální látky.

Málo pohybu

Nedostatek pohybu může vést ke snížení kognitivních funkcí. Pravidelná fyzická aktivita naopak podporuje prokrvení mozku a tvorbu nových neuronů, což vede ke snazšímu učení a podpoře paměti. Základem je totiž přísun krve a kyslíku do mozku – během samotné fyzické aktivity se zvyšuje srdeční frekvence a dochází k rozšíření cév, což umožňuje rychlejší a efektivnější transport kyslíku a živin nejen do mozku. Dalším důležitým mechanismem je pak produkce neurotransmiterů (hormony dopamin a serotonin). Tyto chemické látky totiž hrají klíčovou roli při regulaci nálady a míry motivace. V neposlední řadě podporuje pohyb plasticitu mozku, tedy schopnost přizpůsobovat se a měnit se v průběhu života.

Zakrnění paměti

Paměť je velmi komplexní fenomén. Nejedná se o jednotný systém, ale o různé, vzájemně propojené a spolupracující systémy. Můžeme rozlišovat různé typy paměti například podle doby, po kterou jsou informace uchovávány, nebo podle obsahu. „Různé typy paměti závisí na odlišných oblastech mozku i neurofyziologických mechanismech,“ vysvětluje neurovědkyně Tereza Nekovářová a upřesňuje, že podle doby uchování informace paměť zjednodušeně rozlišujeme na senzorickou, krátkodobou a dlouhodobou. „Aby nám paměť dobře fungovala, je třeba ji nejen správně živit, ale hlavně ji pravidelně trénovat. Mozek totiž funguje podobně jako svaly v těle – co nepoužíváme, to ztrácí na své síle. A zvláště v dnešní době, kdy si vše můžeme vyhledat na internetu, zapsat do mobilu, který máme neustále při sobě, naše paměť často slábne, protože ji jednoduše nepoužíváme,“ varuje psycholožka a nutriční poradkyně Mgr. Douchová.

Luštěte křížovky, hrajte „země město“, pexeso, slovní kopanou, učte se cizí jazyk nebo nějakou novou dovednost, čtěte knihy, skládejte básničky, kreslete, učte se nové písničky. Je vlastně jedno, co přesně děláte, důležité je, že pravidelně trénujete mozek a aktivně používáte svoji paměť.

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku má na fungování mozku větší vliv, než si možná umíte představit. Své o tom vědí rodiče malých dětí – chronické nevyspání může nejen za špatnou náladu a podrážděnost, ale člověk si kvůli němu nedokáže například v obchodě vzpomenout, co chtěl nakoupit, a slova mu během řeči automaticky vypadávají nebo se pletou. Spánek je totiž naprosto klíčový pro regeneraci mozku, a pokud chybí, může to vést k problémům s pamětí, koncentrací a náladou, což potvrzuje celá řada výzkumů.

Zdroje:

https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/emotions-cognitive

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31776660/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6603652/