Ultra zpracované potraviny
Moderní strava je jedním z nejrizikovějších faktorů pro vznik rakoviny. Vědcům z University of Texas se podařilo zjistit, že slazené nápoje a sladká jídla, jako je například kečup, cereální tyčinky nebo sušenky, podporují vznik rakoviny prsou a plic. „Zjistili jsme, že konkrétně fruktóza ve stolním cukru a kukuřičném sirupu, která je všudypřítomná v našem potravinovém systému, je zodpovědná za rozvoj plicních metastáz a nádorů prsu,“ uvedl jeden z autorů studie Lorenzo Cohen.
Pozor byste si měli dát zejména na slazené cereálie, které v lákavých obalech se zvířátky a pohádkovými postavičkami výrobci přímo cílí na nejmenší. Všechny ty čokoládové kuličky, skořicové polštářky nebo medová kolečka jsou nejen plná cukru, ale i různých aditiv, tedy chemických přídatných látek, které mohou rovněž přispívat ke vzniku karcinogenních nádorů. Stejně tak naprosto nevhodné jsou pro děti kupované donuty s barevnou polevou nebo barevná pitíčka v sáčcích. Světová zdravotnická organizace zařadila v roce 2023 do kategorie karcinogenních látek také aspartam – umělé sladidlo, které se nejčastěji nachází v limonádách „bez cukru“. Provedené studie se konkrétně týkaly hepatocelulárního karcinomu, který způsobuje rakovinu jater.
Hot dogy a další uzeniny
Kupujete dětem v létě na koupalištích a výletech párek v rohlíku, protože je to chutná a levná svačinka? Pak tím možná nevědomky ohrožujete jejich zdraví. Zpracované masné výrobky a masné polotovary patří mezi další riziková jídla, která mohou vést k rakovině. Výraz „zpracované masné výrobky“ označuje maso konzervované uzením, sušením, solením nebo přidáním chemických konzervačních prostředků. Patří sem například šunka, slanina, salám a některé druhy párků jako frankfurtské párky. Protože konzumace zpracovaných masných výrobků i v menším množství také prokazatelně souvisí s rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku a oproti červenému masu nenabízí žádný další nutriční přínos, doporučuje se zpracovaným masným výrobkům se pokud možno vyhýbat, má-li se riziko vzniku rakoviny snížit. Jako prevence rakoviny tlustého střeva, konečníku a žaludku se doporučuje omezit konzumaci červeného masa, zejména zpracovaných masných výrobků, a soli a slaných nebo solených potravin.
Ochucené jogurty pro děti
Víte, co je to Go-Gurt? Jedná se o mléčný výrobek, také známý jako Yoplait Tubes v Kanadě a jako Frubes v Británii a Irsku, který je odnoží americké značky nízkotučného jogurtu pro děti. Dá se vysát z tuby, místo aby se jedl lžící. V roce 1997 byl představen jako první jogurt vyrobený speciálně pro děti. Jenže podle uznávané lékařky Mindy Pelz jsou tyto nízkotučné, ochucené a barevné jogurty plné nebezpečných obezogenů, kterým bychom se měli rozhodně vyhýbat. Oč jde? Jsou to chemické látky, které mění kmenové buňky na tukové. Právě ty prý můžou za to, že dnešní děti jsou menší, zato tlustší než v minulosti. Obezogeny mohou narušit normální vývoj a regulaci tvorby tukové tkáně nebo energetické bilance. Neviditelní nepřátelé se nacházejí v úplně běžných věcech, jako jsou čisticí prostředky, obaly potravin, kuchyňské nádobí, kosmetika nebo potraviny samotné.
„Go-Gurt je v podstatě cukrové mléko bez probiotik,“ říká Cynthia Sass, autorka knihy ASS! Yourself Slim: Překonejte chutě, shoďte kila a zhubněte centimetry. Nadměrná konzumace cukru, zejména přidaných cukrů ve zpracovaných nápojích a potravinách, může přispívat k obezitě, která je důležitým rizikovým faktorem rakoviny, jak uvádí Cancer Council, australský orgán na podporu kontroly rakoviny.
Místo jogurtů plných chemických látek bychom podle lékařky Mindy Pelz měli dětem kupovat čerstvé ovoce a neslazené mléčné výrobky, které neobsahují obezogeny. Pokud jste milovníci mléčných výrobků, rozhodně si vyberte ten kvalitní a třeba si ho dopřejte v menším množství, než abyste jedli jeho odtučněnou variantu.
Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160104080034.htm
https://www.cancer.org.au/iheard/does-sugar-cause-cancer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9775518/
https://abcnews.go.com/Health/Diet/kids-foods-eat/story?id=17207826