Vysoká hladina cukru v krvi, známá také jako hyperglykemie, je nebezpečná z několika důvodů. Pokud je dlouhodobá, vede k poškození cév, které zásobují krví různé orgány včetně srdce, očí, ledvin a nervového systému. Hyperglykemie zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je infarkt nebo mrtvice. Lidé s vysokou hladinou cukru mají větší náchylnost k infekcím, zvláště na kůži. Když je v krvi hodně cukru, buňky nemusí být schopny tento cukr efektivně využít pro energii, což vede k chronické únavě a slabosti. V těžkých případech pak může extrémně vysoká hladina cukru vést ke stavu zvanému ketoacidóza, kdy tělo začne rozkládat tuky na energii, což vede ke zvýšení hladiny kyselin v krvi. Tento stav je život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Dlouhodobě vysoká hladina cukru také může ovlivnit mentální zdraví a vést k úzkosti, depresím a problémům s pamětí a koncentrací.
Jak se projevuje vysoká hladina cukru v krvi?
Hladinu krevního cukru nezvyšuje pouze cukrovka, ale i mnohé další faktory. Nejčastěji jde o zvýšenou funkci štítné žlázy, hormonální nerovnováhu například v důsledku menopauzy, zánět slinivky břišní nebo některé léky na předpis (hormonální antikoncepce, beta-blokátory, kortikoidy). Akutní hyperglykémie se nejčastěji projeví těmito příznaky:
Žízeň, sucho v ústech – Aby se vaše tělo zbavilo přebytečného cukru, čerpá vodu ze svých vlastních tkání. Protože tuto tekutinu potřebujete k výrobě energie, přenosu živin a zbavování se odpadu, v mozku se přepne spínač, který vám řekne, že máte žízeň, takže budete pít více.
Potřeba častého močení – Vaše ledviny musí tvrdě pracovat, aby zpracovaly všechen ten přebytečný cukr v krvi. Když nestíhají, vaše tělo se ho začne zbavovat spolu s vodou, kterou vaše tělo vylučuje.
Kožní problémy – Tělo bere vodu ze všech stran, aby se zbavilo přebytečného cukru v krvi. To může způsobit suchou, svědivou, popraskanou kůži, zejména na nohou, loktech, chodidlech a rukou. Časem mohou vysoké hladiny glukózy také poškodit nervy, a to v důsledku diabetické neuropatie. Ta může ztížit hojení ran nebo infekcí.
Pocit únavy, slabost, ospalost, zmatenost – Pacienti s cukrovkou 2. typu mají příliš často vysokou hladinu cukru v krvi a jsou méně citliví na inzulin, který pomáhá přenášet energii k buňkám. Nedostatek paliva pak může unavit. Stejnou únavu pociťují i lidé s cukrovkou 1. typu, protože jejich tělo si nedokáže vyrobit vlastní inzulin.
Nevolnost, zvracení, bolesti břicha – Když jsou hladiny cukru v krvi buď příliš vysoké, nebo naopak nízké, dělá to neplechu. Skákání z jednoho extrému do druhého doslova zmate trávicí systém a člověku je pak špatně od žaludku.
Rozmazané vidění – Tělo se snaží vytáhnout tekutinu odevšud – i z čoček v očích, což ztěžuje zaostření. Vysoká hladina cukru v krvi poškozuje cévy v zadní části oka.
Jak snížit vysokou hladinu cukru v krvi?
Už tedy víte, že dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi je zdraví škodlivá a nebezpečná, i pokud stav zatím nepřerostl až do cukrovky. Zdravým životním stylem a vhodným jídelníčkem se dá krevní cukr dlouhodobě snížit a udržet na normální úrovni. „Diabetes zatím není vyléčitelný, vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři však lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích, a předejít tak mnoha zdravotním komplikacím. Spouštěčem diabetu jsou v mnoha případech nezdravé návyky, které ke vzniku onemocnění výrazně přispívají. Rizikovými jsou kromě nedostatku pohybu, spánku, nezdravé stravy také častý stres nebo kouření,“ upozorňuje revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny MUDr. Kristina Slavíková.
- Omezte sacharidy: Příjem sacharidů v obrovské míře ovlivňuje hladinu krevního cukru. Tělo sacharidy rozkládá na cukr (glukózu), který inzulin pomáhá využít nebo ho ukládá jako energii do zásoby. S příjmem velkého množství sacharidů tato funkce selhává a hladina glukózy v krvi roste. Snižte proto především příjem jednoduchých cukrů (cukrovinky, sladké pečivo, sladké nápoje) a bílých sacharidů (bílý chléb, těstoviny). Preferujte celozrnné produkty a potraviny bohaté na vlákninu.
- Mějte dostatek vlákniny: Potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, celozrnné výrobky) pomáhají zpomalovat vstřebávání cukru do krve.
- Vyvážené jídlo: Kombinujte sacharidy s kvalitními rostlinnými i živočišnými bílkovinami a zdravými tuky. Takové stravování pomáhá stabilizovat hladinu cukru krvi. Myslete na to, aby váš talíř byl vždy co nejpestřejší a vyvážený.
- Časté a menší porce: Tato rada se doporučuje diabetikům. Jezte raději menší porce častěji během dne, než abyste se pořádně nakrmili dvakrát denně. Díky pravidelnému přísunu živin tělo nebude muset bojovat s náhlými výkyvy hladiny cukru v krvi.
- Hýbejte se: Pohyb je pro využití cukrů jako zdroje energie naprosto klíčový. Aerobní aktivity, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole, pomáhají snížit hladinu cukru v krvi tím, že zlepšují citlivost na inzulin. Doporučuje se dát si po každém větším jídle zhruba dvacetiminutovou procházku, čímž se výrazně sníží hladina cukru, která po jídle vyletí nahoru.
- Posilujte: Posilování může také přispět k regulaci hladiny cukru tím, že zvyšuje svalovou hmotu, která následně efektivněji využívá glukózu.
- Pijte dostatek vody: Voda pomáhá ledvinám vyplavovat přebytečný cukr močí. Vyhněte se ale slazeným nápojům, které cukr naopak zvyšují. Pijte převážně vodu, minerálky a neslazený čaj.
- Spěte kvalitně: Nedostatek odpočinku, stejně jako stres způsobuje výkyvy krevního cukru, vyvolává inzulinovou rezistenci a zvyšuje i riziko cukrovky. Unavení lidé se často přejídají, protože se snaží energii nahnat jídlem s vysokým glykemickým indexem, kvůli čemuž tloustnou a jsou ještě unavenější. Snažte se spát aspoň 7 hodin denně, ideálně až 8, a spěte nepřerušovaně.
- Pravidelná kontrola: Pokud máte cukrovku, pravidelně si měřte hladinu cukru v krvi, abyste mohli rychle reagovat na případné výkyvy. Pomůže vám k tomu domácí glukometr s jehličkami. Nebo si nechte cukr změřit u praktického lékaře.
- Omezte alkohol: Alkohol ve vyšší dávce může způsobit prudký pokles krevního cukru (hypoglykémie) i u lidí, kteří netrpí cukrovkou. Alkohol v krvi brání ukládání rezervních zásob cukru do jater ve formě glykogenu. Zpočátku může hladinu cukru snížit, ale později způsobit její prudký nárůst, zejména pokud se konzumuje v nadměrném množství nebo s vysokosacharidovými jídly.
Zdroje:
https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-blood-sugar-high-low
https://www.diabetickaasociace.cz/radi/diabetik-a-alkohol-ano-ale/
https://www.blendea.cz/jak-snizit-cukr-v-krvi-co-nejrychleji/