Máme dvě možnosti. Buďto si dál budeme psát lístečky, pořizovat fotky svého zaparkovaného auta a chlácholit se tím, že toho máme hodně a jednoduše si nemůžeme pamatovat všechno… Nebo vyzkoušet paměťové techniky, které nám s těmito „blbostmi“ mohou výrazně pomoci.

Zdroj: Youtube

Poslechněte si podcast s Jakubem Pokem, zakladatelem Školy paměti, lektorem a autorem úspěšného bestselleru DOKONALÁ PAMĚŤ, který říká, že každý z nás je schopný si zapamatovat téměř cokoliv. Naše paměť má totiž neomezené možnosti, když se s ní naučíme správně pracovat a alespoň z části využívat její potenciál. S paměťovými technikami si hravě zapamatujete jména, výročí a telefonní čísla vašich blízkých, nákupní seznam, ale i hodinou prezentaci, a ještě vás to bude bavit.

Digitální demence

Problémy s pamětí dnes nemají jen lidé ve středních a starších letech ale zdá se, že si špatně pamatují i mladí lidé. Podle Jakuba Poka je to dáno digitální dobou. Na všechno máme aplikace a vše co potřebujeme najdeme na internetu, proč si tedy pamatovat?

„Zdá se, že problémy nejen s pamětí ale hlavně s koncentrací má stále více mladých lidí. Mají kolem sebe tolik přístrojů a působí na ně takové množství nejrůznějších vlivů a podnětů, které rozptylují jejich pozornost, že se čím dál méně dovedou na cokoliv soustředit. Lidský mozek není uzpůsoben k tomu, aby se soustředil na několik činností najednou. Je třeba se koncentrovat vždy na jednu věc. Těžko si něco zapamatujeme, když se u učení budete po očku dívat na televizi, psát na mobilu zprávy a přidávat komentáře na sociální sítě. Je třeba se zklidnit, vytvořit si nerušené prostředí a zaměřit se na to co si potřebujete zapamatovat nebo se naučit,“ vysvětluje Jakub Pok.

Jak funguje naše paměť

Podle lektora paměťových technik si naše paměť lépe uchovává to, co jsme schopni si představit, takže si velmi dobře pamatujeme, jak vypadal hotel nebo pláž či dokonce jídla, na kterých jsme si pochutnávali o poslední dovolené. Hůř si ale budeme pamatovat, jak se hotel, pláž a jídla jmenovali. Důvodem je to, že hotel, pláž, oblíbené dovolenkové jídlo vidíme před sebou nebo dokonce cítíme, zatímco název hotelu nebo pláže je pro paměť absolutně neuchopitelný. Nemůžeme si ho jednoznačně představit a ani v nás nevyvolává žádné emoce. Je to pouhé seskupení písmen. „Pro naši mysl jsou názvy, jména, hesla, slovíčka nebo čísla neuchopitelná, a tedy těžko zapamatovatelná. Naštěstí víme, jak paměť, tak trochu ošálit a zapamatovat si to, co potřebujeme právě pomocí paměťových technik,“ dodává Jakub Pok.

Paměťová cesta – technika, která nám může pomoci

Příkladem může být používání jednoduché paměťové cesty. Můžete si ji vytvořit třeba na svém těle. Její „vyrobení“ vám bude trvat dvě minuty, a přitom ji můžete využívat celý život. „Začnete tím, že si na svém těle vytvoříte krátkou paměťovou cestu pomocí pěti bodů. Můžete postupovat od palce na noze směrem vzhůru. Zavřete oči a představte si: palec na noze, koleno, genitálie a pupík. Na tyto body si následně „navěsíte“ informace, které potřebujete. Uvedu konkrétní příklad, kdy si vytvářím seznam úkolů. Například vím, že potřebuji poslat email do Německa. Zavřu oči a představím si vytištěný email s německou vlajkou, který si pověsím na palec u nohy. Čím absurdnější představa to je, tím lépe si ji budeme pamatovat,“ vysvětluje Jakub Pok. Výhodou tohoto systému je, že cestu na svém těle máme neustále při sobě, takže si seznam úkolů můžeme kdykoliv vybavit, aniž bychom k tomu potřebovali poznámku v diáři nebo v telefonu.

Vyšší věk nemusí znamenat horší paměť

Odborník na paměťové techniky nesouhlasí s názorem, že s přibývajícím věkem nám mozkové buňky pouze odumírají. „Když se něco učíte, vznikají v mozku neustále nová spojení – synapse. Důkazem může být nejstarší účastnice našich kurzů paní Miluška, které bylo 92 let a při zdolávání úkolů v rámci výuky technik byla jednou z nejlepších. Do závěrečného hodnocení napsala: Děkuji za to, že jste mi ukázal, co více můžu dělat pro své psychické zdraví a jakým způsobem trénovat svůj mozek, abych se ve svém věku mohla naučit ne 50 slovíček za týden, ale za den,“ popisuje svoji nedávnou zkušenost lektor.

Z podcastu se dozvíte:

  • Jak najít zaparkované auto
  • Jak si zapamatovat jména a nikdy je nezapomenout
  • Jak často paměť trénovat
  • Co má na naši paměť negativní vliv
  • Jak se učit efektivně a zábavně slovíčka

Zdroje:
autorský podcast časopisu Kondice
kniha Dokonalá paměť, Jakub a Lucie Pokovi
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov