Bezplatná výzva oslovila hned po spuštění více než 30 tisíc nadšenců. Ačkoliv se Václav Tomanec známý také jako Vash obvykle soustředí na mladé publikum, akci podpořenou webem www.SpolecneKupredu.cz postavil pro účastníky všeho věku a úrovní. Cílem výzvy je si ve čtyřech krocích osvojit zdravé návyky pro duševní zdraví a celkovou pohodu. Osvojí si techniky pro lepší soustředí, práci s vnitřním kritikem, mindfullnes, nebo zlepšení vztahů s druhými i sobě samým.
Tomanec pro výzvu připravil sérii instruktážních videí a materiálů, které zájemce provedou celým procesem. Výzva reaguje na to, že lidé dnes často ztrácejí motivaci, cítí se pod tlakem, bojují s úzkostmi a tráví hodiny na sociálních sítích. Společně kupředu nabízí jednoduchý způsob, jak z toho ven – krok za krokem budovat zdravější návyky a získat zpět sebedůvěru. Co vedlo kouče osobního rozvoje ke spuštění tak masové akce? Zeptali jsme se přímo.
Jsou nesoustředěnost, pocit tlaku a problémy s motivací častým problémem vašich klientů? Možná celé společnosti?
Ano, je to tak. Tím, že mám možnost koučovat tisíce lidí, vnímám jejich problémy a to, s čím bojují. Z mého pohledu žijeme v době neomezených možností a příležitostí, žijeme zkrátka v hojnosti. Jenže spousta lidí to tak necítí, a naopak žijí v nespokojenosti, stresu, s depresí či úzkostí. Lidé tráví denně hodiny na sociálních sítích, prokrastinují, porovnávají se s ostatními a necítí se dost dobří a důležití a neustále za něčím spěchají. Z těchto důvodů jsem se rozhodl vytvořit výzvu, která by po malých krůčcích pomohla lidem překonat tyto novodobé problémy. Uvědomuji si, že kdykoliv má nějaká výzva či program nějakou cenovku, tak to spoustu lidí odradí. Proto jsem se rozhodl, že výzva bude zcela zdarma. Také jsem si vědom toho, že když člověk chce udělat nějakou změnu, může se mu to zdát náročné a strašidelné, hlavně, když je na to člověk sám. Od začátku výzvy jsem tu každý den pro všechny účastníky.
Co je nejčastějším důvodem ztráty motivace?
Z mého pohledu je to chybějící vize – lidé si nesepíšou, čeho by doopravdy chtěli dosáhnout. Také se stává, že někteří mají vizi, ale není jejich. Možná jim rodiče vnukli, že by měli jít na vysokou školu a stát se právníkem nebo doktorem, ovšem postupem času zjistí, že to vůbec není pro ně. Nebo se ženou za snem, ve kterém se zhlédli u někoho na sociálních sítích, a později dojdou k tomu, že jim to nesedí. Také se často stává, že lidé ztrácí motivací, protože jsou na to sami a nikdo je nepodporuje. Nemají kolem sebe lidi, kteří by šli podobnou cestou, takže je potom jednoduché nechat se svést ze té své cesty. V poslední řadě, spousta lidí ztrácí motivací, když po delší době za sebou nevidí výsledky. Začnou na sobě tvrdě pracovat, měsíc se snaží, jenže cíl nikde, a to může postupně vést ke ztrátě motivace. Proto lidem říkám, ať se tolik nesoustředí na samotný výsledek jako na každodenní kroky, ať dál svědomitě pokračují, protože jen to povede k dosažení jejich cílů.
Mnoho lidí si přijde „pod tlakem“ – kdo na nás vlastně tlačí? Co je zdrojem toho pocitu?
Lidé si ten tlak na sebe často vytvářejí sami. Ale nejčastějším zdrojem mohou být právě sociální sítě. Člověk si otevře například Instagram a vidí tam drahá auta, krásné domy a fotky z luxusní dovolené. Potom se může začít cítit méněcenně, mít dojem, že je hodně pozadu, protože tolik nemaká. To následně vede k tomu, že na sebe začne vytvářet tlak. A pod takovým tlakem lidé samozřejmě nedělají svá nejlepší rozhodnutí, spíš chybují a vůbec si tu svoji cestu neužívají.
Co je potřeba se naučit, abychom tomu tlaku dokázali čelit?
V první řadě doporučuji uvědomit si, že každý z nás hraje svoji hru. To znamená, že to, jak žijí druzí, nemusí zrovna vyhovovat nám. Proto je velmi důležité určit si, čeho chceme dosáhnout. Co je důležité pro nás. Vždy si to doporučuji sepsat. Poté si sepište kroky, které každý den můžete udělat, a kterým věříte, že vás dostanou k cíli. Místo toho, abyste na sebe vytvářely tlak, že nestíháte a jste pozadu, tak se soustřeďte na to, abyste každý den splnili své kroky, o kterých víte, že vás tam dříve nebo později dostanou. Zároveň je extrémně důležité začít oslavovat každé drobné vítězství. Spousta lidí má tendenci dávat větší prostor svým chybám, a naopak nedoceňují své úspěchy. Proto se pořád cítí, že nejsou dost dobří. Já bych si naopak přál, aby lidé reflektovali věci, které se jim v ten den povedly. Jaká skvělá rozhodnutí udělali, a potom se díky tomu cítili víc a víc na té správné cestě. Aby neměli pocit, že pořád jen dělají něco špatně
Václav Tomanec, známý také jako „Vash“, je kouč osobního rozvoje a zakladatel projektu The One Percent, který má za cíl podporovat lidi na cestě k osobnímu a profesnímu růstu. Po návratu ze zahraničí si stanovil jasnou misi – změnit myšlení v České republice, které podle něj často klade důraz na limity místo možností. Název The One Percent odráží jeho přesvědčení, že pokud dokáže inspirovat alespoň jedno procento Čechů, oni sami pak pozitivně ovlivní své okolí. Tento dlouhodobý cíl realizuje i prostřednictvím projektu Výzva Společně kupředu.
Zdroj:
- autorský text
- SpolecneKupredu.cz