Služby psychoterapie u nás fungují na dvou bázích: buď ve zdravotnictví, kdy pacientovi hradí sezení u odborníků zdravotní pojišťovna, anebo v soukromém sektoru – tyto služby si každý hradí ze své kapsy. Psychoterapeutické služby ve zdravotnictví v České republice aktuálně poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů a ročně ji využije kolem 150 000 pacientů, jak uvádí odborný web Medical Tribune.
Guru Jára znásilňoval klientky během terapie
Problém ale je, že současné kapacity nestačí a čekací doby jsou často i více než půl roku. Lidé se tak často obracejí v nouzi na psychoterapeutická poradenství. Jenže právě tam je kámen úrazu. Místo odborné pomoci se často dostanou do rukou podvodníků, šarlatánů a lidí, kteří z nich jenom tahají peníze. Mediálně známým příkladem je Jaroslav Dobeš, duchovní mistr tantry, který vystupoval jako guru Jára a kterému naletěly desítky žen. V roce 2014 byl stíhán pro znásilnění svých klientek, ke kterému docházelo během terapií.
Psychoterapii budou moci poskytovat jen kvalifikovaní vysokoškoláci
I z toho důvodu se v České republice připravuje zásadní změna v oblasti podnikání v psychoterapii. Tento obor dosud spadal pod volné živnosti (konkrétně poradenskou a konzultační činnost), nově má být řazen mezi takzvané vázané živnosti. Pro získání jejich oprávnění k poskytování psychoterapeutických služeb má být podle ministerstva zdravotnictví vyžadováno specifické vysokoškolské vzdělání v oborech, jako je například psychologie, sociální práce či teologie. Cílem této změny je zlepšit kontrolu nad kvalitou poskytované péče a zajistit, aby lidé, kteří vyhledávají pomoc v péči o duševní zdraví, měli záruku odbornosti svého terapeuta. Tento krok rovněž přispěje k lepší ochraně veřejnosti, protože bude možné snadněji ověřit kvalifikaci jednotlivých terapeutů. „Naší prioritou je jednoznačně maximální podpora vzdělávání a zajištění akutní psychiatrické péče,“ uvedla na tiskové konferenci předsedkyně Psychiatrické společnosti ČLS JEP Simona Papežová. Aktuální situaci, která umožňuje provozování psychoterapie osobám bez dostatečné odborné přípravy, prý považuje za rizikovou.
Jak to funguje dnes?
Současný zákon dosud podmínky ohledně provozování psychoterapie neřešil. Tato činnost prozatím spadá pod volnou živnost s názvem Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, u níž úřady nevyžadují prokazování odborné ani jiné způsobilosti. „Problémem je, že v důsledku dosavadní neexistence příslušné legislativní úpravy jsou řádově tisíce lidí nuceny poskytovat tuto péči nejčastěji na živnostenský list. Ten je s trochou nadsázky řečeno stejný i pro lidi, kteří například radí, jak krmit koně. Stát tak nemá žádné nástroje na to, jak zajistit příslušnou odbornost poskytovatele a kvalitu nabízených služeb,“ uvedl Mgr. Daniel Krejcar, MBA, předseda Pracovní skupiny k zajištění dostupnosti psychoterapie, psychoterapeutických a psychosociálních intervencí Ministerstva zdravotnictví.
Debata o regulaci probíhá nyní mezi ministerstvem zdravotnictví a dalšími institucemi, část návrhu je v připomínkovém řízení. Do budoucna nás tak čeká snad kvalitnější péče o naše duševní zdraví a především vymizení všech podvodníků a lidí, kteří pod záminkou pořádání různých kurzů a terapií parazitují na cizím neštěstí.
Zdroje:
https://www.tribune.cz/zdravotnictvi/stat-nezvlada-kontrolovat-kvalitu-psychoterapeuticke-pece/
https://www.podnikatel.cz/pruvodce/jak-podnikat/druhy-zivnosti/