Sledujte aktuální dění

Být v obraze je v těchto dnech snad nutností. Alespoň ráno a večer sledujte seriózní zpravodajství, poslouchejte rozhlas a dbejte rad a pokynů integrovaného záchranného systému (IZS). Situace se může měnit poměrně rychle, a to i v noci. Zvlášť pokud bydlíte v blízkosti řeky, je lepší přípravu „přehnat“ než podcenit riziko. Důležité informace o povodních, včetně plánů pro zvládání povodňových rizik, jsou na stránkách POVIS, které spravuje Ministerstvo životního prostředí.

Naplánujte si únikové cesty

Musíte přesně vědět, kam v případě záplavy vašeho domu půjdete. Může to být místo s vyšší nadmořskou výškou, k příbuzným na druhý konec republiky anebo na chalupu vašeho známého. Obvolejte si kontakty a zjistěte případné možnosti vašeho náhradního ubytování.

Zásobte se

Štěstí přeje připraveným. Situace u vás se může každým dnem zhoršovat, proto se vydejte ještě dnes do obchodu nebo si objednejte nákup domů a vybavte se věcmi, které potřebujete: tedy trvanlivým jídlem, hygienickými potřebami, granulemi pro psa, plenkami pro děti. Vlivem povodní dochází k výpadkům dodávek elektřiny, proto se snažte mít po ruce vždy plně nabitý mobilní telefon a ideálně i powerbanku. Klidně si nechte mobil doma pořád připojený k nabíječce.

Vyhýbejte se rizikovým místům

Nejezděte přes mosty s rychle se pohybující vodou. Mosty mohou být oslabeny a podkopány v základové konstrukci a hrozí jejich sesun. Neriskujte chůzi ani jízdu po nich, jestliže jsou uzavřené. Opatrní buďte i při venčení psa, rozhodně nechoďte k řekám. Pozor na podmáčenou půdu.

Pomáhejte blízkým a sousedům

Myslete i na své zranitelné sousedy, příbuzné, kamarády a další, kteří by mohli potřebovat pomoc. Jestli vaši blízcí žijí v záplavových oblastech, zavolejte jim a zeptejte se, jestli jsou v pořádku a zda od vás něco nepotřebují. I slova útěchy a vyslechnutí můžou znamenat velkou psychickou oporu v těchto těžkých časech.

Snažte se zůstat v pohodě

Povodně přinášejí enormní stres: lidé zažívají nejistotu, strach o život, obavy o budoucnost. K tomu se přidává pocit ztráty – domova, majetku, někdy i blízkých osob či domácích mazlíčků. Předem na možné riziko připravte nejzranitelnější členy domácnosti, zejména děti a seniory. Pokud jste se stali oběti záplav, nebojte se vyhledat odbornou pomoc například v krizových centrech a sdílet své emoce, protože právě podpora a porozumění jsou klíčem k jejich úlevě a návratu do běžného života.
Jestli sledujete povodňové vysílání téměř nonstop, může se u vás dostavovat nervozita, panika a úzkosti. V tom případě televizi vypněte a jděte se věnovat jiným věcem – uvařte si kávu, ukliďte, začtěte se do knihy, hrajte deskové hry, věnujte se dětem, zkrátka dělejte cokoliv pro rozptýlení a odvedení pozornosti od špatných zpráv.

Buďte v pohotovosti

Pokud žijete v záplavových oblastech, mějte pro jistotu připravenou evakuační tašku. V něm mějte základní trvanlivé potraviny a balenou vodu, náhradní oblečení a boty, pláštěnku, léky, toaletní potřeby, doklady a peníze, baterku, svíčku a zápalky, spací pytel, nůž. Zabezpečte svou domácnost před nejhoršími škodami. Může vám to dodat alespoň malý pocit jistoty.

Vypněte energii

V případě, že voda zaplavila i váš dům, vypněte elektrické spotřebiče. Uzavřete přívod vody a plynu.

Vyhýbejte se vodě

Nikdy nevstupujte do povodně. Ani nohama, ani s autem. Rychle pohybující se voda je totiž během povodně zabiják číslo jedna. A dokonce i voda zcela statická zdánlivě může ukrývat nejednu pohromu.

Pozor na otravu

Záplavy mohou kontaminovat pitnou vodu, která teče z veřejných vodovodů. V případě, že voda změnila barvu nebo zapáchá, pijte dočasně jen balenou vodu, případně vodu převařte a vyhněte se i jídlu, které mohlo přijít do kontaktu s povodňovou vodou. Podcenit byste neměli ani kvalitu vody ze studny. Jestliže přes studnu prošla záplavová voda, je voda v ní závadná. „Poté, co se povodně převalí, je samozřejmě nutné studnu otevřít, odčerpat a vyčistit – chemických prostředků na to existuje celá řada. U vrtané studny je to složitější než u studny kopané. Nicméně také kopané studny mohou představovat riziko, protože se tam mohou hromadit nebezpečné plyny jako metan a individuální oprava může být riziková,“ varoval pro ČT24 hygienik František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu.

Zdroje:

https://www.rigad.cz/magazin-preziti-potop-jine-vodni-hruzy?srsltid=AfmBOoqX4rPnWHWH51UvXQIEwVgakedpNW4qtAIgHh-QkGyF8Fmac5hM

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/manual-pro-povodne-jak-se-pripravit-co-delat-kam-se-obratit-352966