Noste si brčko

Panickou i úzkostnou poruchu bohužel mám, společně s hraniční poruchou osobnosti to byl se mnou v dospívání pro rodinu opravdu tvrdý oříšek. V jednu dobu jsem trpěla klidně pětadvaceti panickými atakami denně a mnoho věcí mě to o nich naučilo. Pokud vás panika občas popadne, s největší pravděpodobností se to projeví na vašem dechu a na nemožnosti se pořádně nadechnout. Můj ozkoušený lék? Nosit při sobě plastové brčko. Jakmile si uvědomíte, že na vás leze panická ataka, brčko vytáhněte a dýchejte skrz něj. Myslete jen na dýchání a na to, aby bylo co nejpravidelnější. Jedná se o takzvané cvičení vnitřních pocitů a je nutné dýchat pouze skrz brčko alespoň minutu. 

Mentální uzemnění

Jakmile cítíte, že se blíží úzkost, nebo panická ataka, důležité je se pomyslně uzemnit. To znamená vrátit se nohama zpátky na zem, do přítomnosti a do reality. Při úzkostech a panických atakách vám mozek začne podsouvat neexistující katastrofické scénáře a pocity a začne vám lhát o tom, že jste k ničemu. 

Takové uzemnění je možné jak psychicky, tak fyzicky. Po mentální stránce skvěle poslouží cvičení na uzemnění. Někdy stačí, když začnete nahlas pojmenovávat věci kolem sebe, nebo aktivitu, kterou zrovna děláte. Pojmenujte, co před sebou v místnosti vidíte, mluvte o tom, co děláte nebo cítíte. 

Pokud někdy narazíte na sociálních sítích na video, které vás upřímně rozesměje, uložte si ho právě na situace, kdy to budete potřebovat. Smích dokáže nejrychleji zahnat úzkosti i paniku a donutit vás myslet na příjemnější věci. 

Uzemněte se i fyzicky

Jestli mi něco na smutné, úzkostné a panické stavy pomáhá, je to právě fyzické uzemnění. Skvěle poslouží jídlo. Když cítíte, že začínáte létat v negativních myšlenkách a hrozí záchvat úzkosti nebo panická ataka, možná vám, stejně jako mně, pomůže si dát k jídlu něco ,,těžkého.” Co vás totiž uzemní a vrátí do přítomnosti lépe, než pořádný steak, kachna se zelím a knedlíkem nebo řízek s bramborovou kaší? 

Dobře fungují takzvané Gravity blanket - prošívané zátěžové deky, které se používají i při terapiích autistických dětí. Přikrytí se zátěžovou dekou připomíná silné objetí, které taktéž při záchvatech může pomoci. 

Pevné objetí

Pokud máte možnost a někoho blízkého poblíž, při panickém záchvatu poproste, aby vás pevně objal a držel, dokud se trochu neuklidníte. Pomoct může i to, bude-li dotyčný například broukat nějaké jednoduché tóny, na které se zaměřte a snažte se uvolnit.

Vyhledejte profesionální pomoc

Při opakovaných záchvatech úzkosti, depresích, panických záchvatech nebo jiných příznacích psychických poruch, je vždy zásadní co nejdříve vyhledat pomoc. Ve 21. století už není absolutně tabu chodit na terapie a mít psychiatra. Naopak se to stává mnohem běžnějším a obdivovanějším. Z vlastní zkušenosti vím, že nikdy se nevyléčíte tak dobře a efektivně, než pod dohledem někoho nezaujatého, kdo psychologii vystudoval a terapeutické diplomy nemá pro nic za nic.

Zdroje: autorský článek, https://www.banyanmentalhealth.com/2022/01/11/grounding-techniques-for-panic-attacks/ https://www.cci.health.wa.gov.au/-/media/CCI/Mental-Health-Professionals/Panic/Panic---Information-Sheets/Panic-Information-Sheet---08---Physical-Symptons-and-Panic.pdf