Každý z nás je jiný a něčím specifický. Lidé se od sebe liší kromě jiného i schopnostmi, jak nakládat a řešit životní situace, anebo vykonávat a řešit zadané úkoly v práci. Pojem inteligence ve vztahu k rozumové činnosti je souhrn jistých schopností a dovedností. Říká se, že inteligentní člověk dokáže rozpoznat v chaosu řád, a naopak v řádu chaos. Inteligenci si lze ověřit testy IQ, ale i odborníci jsou názoru, že definice lidské inteligence nemůže být nikdy naprosto dokonalá. Jistá měřítka však jsou a o každém z nás něco vypovídají. Jaké jsou nejčastější znaky nízkého IQ?

Jak se měří inteligence? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Farky:

Zdroj: Youtube

Inteligence

Inteligence se definuje jako obecné duševní schopnosti člověka. Tento vrozený soubor vloh a nadání se rozvíjí během vývoje každého jedince. Jedná se o schopnost rozeznat danou situaci, porozumět jí a řešit ji, co nejefektivněji v co nejkratším čase. Umožňuje lidem orientovat se ve všech životních situacích, správně posuzovat vztahy a závislosti a řešit tvořivě i různé zcela nové úkoly na základě zpracovaných a uchovávaných informací. Úroveň rozumových schopností roste do zhruba 16 až 17 let a od 24 let pomalu klesá. Pak začíná být nahrazovaná životními zkušenostmi.

Co je to IQ

IQ neboli inteligenční kvocient je měřítko kognitivních schopností jedince ve srovnání s průměrnou populací. Tento koncept byl poprvé zaveden francouzským psychologem Alfredem Binetem na počátku 20. století. IQ testy měří různé aspekty inteligence, včetně logického myšlení, matematických schopností, jazykových dovedností a prostorové orientace. Jejich vyhodnocením se dochází k výsledku o mentálních schopnostech testované osoby. Průměr se pohybuje v mezích od 90 do 130. Je však důležité si uvědomit, že IQ není jediným ukazatelem absolutního zdaru v životě. Mnoho úspěšných lidí nemá extrémně vysoké IQ, a naopak někteří jedinci s vysokým IQ nemusí dosahovat výrazných úspěchů. Podle jakých znaků lze rozpoznat člověka s nižším IQ?

Málo zvídavosti

Jedním z projevů nízkého IQ je nezájem nebo nízké tendence učit se novým věcem a dovednostem nebo prohlubovat témata, kterým tito lidé již rozumí. Většinou se spokojí jen s mělkou konceptualizací problémů, aniž by přemýšleli o základních příčinách. Vystačí si s menší slovní zásobou, mají nižší intelektuální zvídavost a také omezenou schopnost vidět perspektivy jiných lidí. Jednoduše řečeno nemají otevřenou mysl.

Špatná přizpůsobivost novým situacím

Lidé s nízkým IQ to mívají těžší, když se ocitnou v novém prostředí, anebo jsou vystaveni nové životní situaci. Přestože může mít někdo s nízkým IQ ve výbavě jisté nadprůměrné dovednosti, často nemá v běžném životě mentální kapacitu, aby našel z jisté situace takříkajíc cestu ven.

Nevědomost, že nevědí

Dalším častým znakem osob s nízkým IQ je fakt, že si mohou myslet, že jsou ve skutečnosti velmi inteligentní, čemuž se říká Dunning-Krugerův efekt. Tito jedinci ve skutečnosti vědí o určitém tématu velmi málo, ale jsou přesvědčeni, že jsou jasně v obraze a mají o něm veškeré informace. Psycholog David Dunning uvedl, že „rozsah lidské nevědomosti je pro ně často neviditelný.“ Zatímco lidé s vysokou inteligencí otevřeně uznávají, co vše nevědí, lidé s nízkou inteligencí jdou opačnou cestou a chybí jim tzv. intelektuální pokora.

Černobílé vidění světa

Stejně tak je charakteristické, že lidé s nižším IQ vidí svět kolem sebe tzv. černobíle. Americká psychologická asociace to vysvětluje jako „dichotomické neboli polarizované myšlení“. V podstatě jde o to, že tyto osoby nepřipouštějí, že kromě dvou extrémů dobra a zla mohou existovat i další možnosti a životní cesty. Zpravidla se v jejich slovníku vyskytují často slova jako například „vždy“, „nikdy“ a „nemožné“, když popisují sebe nebo svou životní situaci. Japonská studie, která byla zveřejněná v roce 2021zjistila souvislost mezi dichotomickým myšlením a nízkými kognitivními schopnostmi spolu s nízkou snahou o dosažení vzdělání.

Neschopnost změnit názor

Lidé s nízkým IQ bývají často značně zatvrzelí ve svém myšlení a své názory příliš často nemění, dokonce toho někdy nejsou vůbec schopní. Velice špatně snášejí nové intelektuální výzvy a mnohdy je zpochybnění jejich názoru vede k agresivitě.

Zdroje: www.yourtango.com, www.milionarehabits.us, www.check-iq.org