Co k těmto typům onemocnění přispívá? Může to být tlak společnosti, ale také trenérů rodičů, kamarádů nebo blízkých. Také o tom, jsme si povídali v podcastu ZDRAVÉ HRANICE ÚSPĚCHU s Marianem Jelínkem, mentálním koučem, bývalým hokejovým trenérem a také spoluautorem stejnojmenné knihy.

Zdroj: Youtube

Síla slova

Za touhou zhubnout jakýmkoliv způsobem často stojí nevinná věta z úst trenéra nebo rodiče jako například: „Potřebuješ shodit tři kila, abys byla lehčí a rychlejší.“ Pokud jste žena, možná si sama vzpomenete na podobnou poznámku, která i u vás roztočila kolo nezdravého hubnutí v křehkém náctiletém období. Není žádnou výjimkou, že postavu a váhu dnes řeší již desetileté dívky.  Přitom možná stačilo uvědomit si citlivost dané věkové skupiny i pohlaví. „Zvláště dívky v období puberty, ale celkově ženy jsou emotivnější a citlivější než muži a špatně zvolená slova jim mohou velmi ublížit,“ varuje mentální kouč Marian Jelínek.

V zápětí ale na obhajobu trenérů dodává, že samotná doba buduje společnost, která není příliš psychicky odolná. „Někdy si říkám, že doslova vytváříme princezničky na hrášku a dostáváme se tak do patové situace. Byla ta věta opravdu tak stresující, nebo je dotyčný přecitlivělý? Použil bych zde výrok německého alchymisty Paracelsa: Jed není o látce, ale o množství,“ zamýšlí se kouč.

On-line prostředí může zraňovat

Podle Mariana Jelínka vytváří dnešní doba rozmazlenější a citlivější jedince. Frustrační tolerance mezi lidmi klesá. Na druhou stranu je tato doba z hlediska ataků na naše ego daleko horší, než byla ta předešlá. „Dříve vyšla zpráva o sportovním utkání až druhý den v novinách. Mezitím všechny emoce odplavaly a ataky na ego se nekonaly. Dnes si můžete podrobné informace o zápase na přečíst na internetu do tří minut po jeho skončení. A do deseti minut přibyde na sociálních sítích 200 komentářů a z toho je mnoho hejtů. Vnímám, že u mladých lidí je pro nás ve sportovní psychologii největším úkolem zvýšit jejich psychickou odolnost. A to nejen u dospělých jedinců, ale i u dětí. Ve školách bychom měli děti učit, jak pracovat s emocemi, úzkostmi a obavami. To jsou jedy našich subjektivních světů,“ vysvětluje Jelínek.

Nikdo nemůžeme být dokonalý

Podle kouče nemůžeme být nikdo dokonalý, ale dnešní doba po nás chce,  abychom byli dobří ne-li dokonalí ve všem co děláme, a to samozřejmě není možné. Touha po dokonalosti pak může vést až k již zmíněným poruchám příjmu potravy. „Mohu uvést příklad baletky, která ztratila pozici primabaleríny kvůli tomu, že byla o dvě, tři kila těžší. Tak moc se chtěla vrátit na tuto pozici, že si „vybudovala“ mentální anorexii. Podlehla tlaku. A my se můžeme ptát, jestli je ten tlak skutečně tak velký, nebo mu jen nedokážeme čelit. Často jdeme z extrému do extrému, a přitom bychom měli hledat harmonii mezi odolností subjektivního světa jedince a tlakem zvenčí,“ dodává kouč.

Zdroje:
autorský podcast časopisu Kondice
časopis Kondice
Zdravé hranice úspěchu (Marian Jelínek, Irena Fárová, Pavlína Hučková)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov