Je běžné, že se tu a tam objeví den, kdy má člověk pocit, že se mu nedaří vůbec nic. Jestliže se však jedná o dlouhodobou a setrvalou nejistotu, může jít o nedostatek zdravého sebevědomí. Bohužel si tento stav může vybrat svou daň, a to hned ve více aspektech života. Od pochroumaného fyzického zdraví přes emocionální nepohodu až po vztahy s blízkými lidmi. Jaké signály vypovídají o tomto stavu a jak mu můžete úspěšně čelit?
Jak na nízké sebevědomí prakticky? Podívejte se na toto zajímavé YouTube video na kanálu Lenka Procházka – Černá:
Co je to zdravé sebevědomí
Zdravé sebevědomí znamená věřit ve své schopnosti, přijímat se takoví, jací jsme a zároveň být otevření zpětné vazbě. Člověk se zdravým sebevědomím se nebojí vyjádřit svůj názor, umí říct ne a zároveň si váží názorů ostatních, z nichž si bere ponaučení. Jedná se o subjektivní pocit jistoty, který ovlivňuje myšlení, emoce a chování. Zahrnuje vnitřní přesvědčení, že se vyrovnáte nejen s novými výzvami, ale dokážete také překonávat případné překážky a stresové situace. Jaké jsou nejčastější signály nízkého sebevědomí?
Strach z odmítnutí
Jedním ze základních projevů nízkého sebevědomí je neschopnost vyjádřit svůj vlastní názor, protože byste za něj nemuseli být okolím přijati. Stejně tak se bojíte požádat druhé o pomoc, protože se obáváte nejen odhalení své slabosti, ale i negativní reakce okolí.
Porovnávání s ostatními
Nesebevědomí jedinci se také často srovnávají s druhými a jsou přesvědčeni, že nikdy nemohou dosáhnout jejich úrovně a úspěchů. Zapomínají na své přednosti a necítí se dost dobří.
Přehnaný perfekcionismus
Dalším ze signálů nízkého sebevědomí je i přemrštěný perfekcionismus. Projevuje se stanovováním vysokých nereálných cílů. Pak samozřejmě následuje neadekvátní kritika, že zadaný úkol zcela nesplníte. Ideálním řešením je lehce snížit laťku a umět se pochválit za každý zdolaný schod předsevzetí.
Obtíže s přijmutím komplimentů
Nízké sebevědomí se projevuje i tím, že neumí člověk přijmout jakoukoliv pochvalu a má tendenci ji zlehčovat a podceňovat se.
Potíže s rozhodováním
Velice charakteristickým znakem je také neschopnost rozhodování, a to i v jednoduchých situacích. Dotyčný se obává, že udělá chybu a zvolí špatnou variantu. Ovšem ve skutečnosti sebevědomý člověk ví, že chybami se také učí. A jak sebevědomí posílit?
Zaměřte se na své silné stránky
V první řade dejte, jak se říká, hlavu vzhůru a uvědomte si, v čem jste opravdu dobří, výjimeční a co vám dělá radost. Oslavujte své úspěchy, ať už jsou sebemenší.
Konec srovnávání
Přestaňte se srovnávat s okolím. Každý z nás je jedinečný a má své vlastní tempo. Zaměřte se na svůj osobní růst.
Vystupte z komfortní zóny
Neváhejte zkusit v životě něco nového. Nejlépe něco, z čeho jste měli doposud obavy nebo dokonce strach, že to nezvládnete.
Pečujte o sebe
Dostaňte se do lepší kondice. Pravidelně se hýbejte, zdravě stravujte a dostatečně odpočívejte. Dobrá fyzička se pozitivně odrazí i na psychice.
Obklopte se pozitivními lidmi
Vyhýbejte se lidem, kteří vás shazují a podporujte vztahy s lidmi, kteří vás povzbuzují. Pracujte také ovšem i na svém myšlení a nahraďte negativní myšlenky pozitivními afirmacemi.
Zdroje: www.life.forbes.cz, www.aktin.cz, www.idnes.cz