Svůj pocit nemusíte nazývat „strachem“. Můžete mu říkat stres, obavy nebo panika, ale často, když používáme tato slova, mluvíme o stejné emoci.
Když cítíte strach, můžete pociťovat tři typy příznaků:
Nepříznivé myšlenky, například že si všichni v místnosti o vás myslí něco kritického nebo že se stane něco špatného.
Fyzické příznaky, jako je zrychlený tep, zrychlené dýchání, pocení a vyšší krevní tlak (reakce vašeho těla „bojuj nebo uteč“).
Změny ve vašem chování, od jednoduchých věcí, jako je vyhýbání se nějaké činnosti, až po vážnější problémy, jako je strach opustit domov.
Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak si se strachem poradit. A spousta míst, kde můžete najít pomoc. Začněme tím, že prozkoumáme rozdíly mezi zdravými a nezdravými strachy.
Rozdíl mezi zdravým a nezdravým strachem
Strach je naprogramován ve vašem nervovém systému a funguje instinktivně už od dětství. Poskytuje vám instinkt přežití, který potřebujete k tomu, abyste se udrželi v bezpečí, když máte pocit, že jste v nebezpečí.
Některé strachy jsou zdravé. Pokud na zahradě uvidíte jedovatého hada a váš strach vás přiměje utéct zpět do domu a zavřít dveře, je to zdravý strach. Pocit strachu je přirozený a pomáhá vám udržet se v bezpečí.
Jiné strachy jsou však nezdravé a zbytečné. Někdy vás strach nutí být opatrnější, než je ve skutečnosti třeba. Například strach ze setkání s novými lidmi. Může to být zastrašující, ale setkání s novými lidmi nepředstavuje žádnou skutečnou hrozbu pro vaši bezpečnost. Tento strach je nezdravý, protože vám brání dělat věci, které byste jinak dělali rádi. Nebo se třeba bojíte mluvit otevřeně se svojí partnerkou. Nebezpečím může být její hysterická reakce, ale nejspíš vám o život nepůjde.
Úzkost je závažnější stav. Běžně se stává, že vás úzkost přepadne v situaci, kdy jste pod velkým tlakem; například před projevem nebo zkouškou. A něco jiného je i úzkostná porucha, protože tyto úzkostné pocity jsou přítomny, i když není zřejmá žádná příčina.
V následujícím textu vám přinášíme tipy, jak bojovat s běžným strachem nebo lehčí úzkostí.
Tipy, jak překonat strach
1. Přestaňte se soudit
Negativní posuzování sebe sama za to, že se něčeho bojíte, vám nepomůže tomuto strachu čelit. Místo toho zvažte, zda byste neměli začít praktikovat přerámování toho, jak se na tento strach díváte, vysvětluje server Every Day Health. Místo toho, abyste o strachu přemýšleli jako o dobrém nebo špatném, považujte ho za informaci, kterou vám říká vaše tělo, vysvětluje. Pak zhodnoťte, jakou hodnotu tato informace má a co s ní udělat.
2. Dýchejte
Pokud vám začne bušit srdce nebo se vám začnou potit ruce, tak s tím nebojujte. Jednoduše si strach nebo úzkost „prociťte“ bez toho, aniž byste se od toho snažili utéct, tím se to ještě zhorší. Vnímejte sebe, kde cítíte v těle emoci nejsilněji, na tuto oblast zaměřte svoji pozornost. Pak přejděte ke klidnému dechu, dejte si ruku na břicho a dýchejte v klidu a zhluboka. Soustřeďte se na pomalé výdechy. Dýchejte nosem, ne pusou.
3. Postavte se „nebezpečí“ čelem
Tím, že se budete vyhýbat tomu, z čeho máte strach, se tato emoce ještě více posílí. Ať už je to cokoliv, postavte se tomu čelem. Pokud situace zvládnete, budete mít vyšší sebevědomá a zkušenost, že samotná situace nebyla tak děsivá jako strach z ní, což vám pomůže i do budoucna obavy mírnit.
4. Představte si nejhorší možný scénář
Bojíte se s někým promluvit, někam zavolat nebo si v práci říct o vyšší plat? Co nejhoršího se může stát? Nejspíš vám ostatní neprostřelí kolena, maximálně prosbu vás odmítnou, a to se dá přežít. Vždy pamatujte, že svůj život i vůli máte ve svých rukách a byla by škoda se toho vzdát.
5. Držte se důkazů
Aplikujte na své strachy kritické myšlení. Jaká je pravděpodobnost, že se opravdu stane to, čeho se nejvíc bojíte? Jak, často se děje tahle věc ostatním lidem? Dále se zeptejte sami sebe, co byste porad/a svým známým, který by měl takový strach. Uvidíte, že když se na situaci podíváte z pohledu třetí osoby, budete to zvládat mnohem lépe.
Zdroj: Betterhealth, Everydayhealth, časopis Dobromysl č. 12