Známe to všichni. Neustálé notifikace, e-maily a sociální sítě nás pohlcují od rána do večera. Často už nemáme ani přehled o čase, který nám online svět spolkne, většinou to ale bývá několik hodin denně. Drahocenných hodin, které bychom mohli strávit jinak – cvičením, procházkou, meditací, čtením knih, setkáním s přáteli, zaléváním zahrady, seberozvojem...

Být offline přináší úlevu a radost

Alespoň o prázdninách, v době dovolených, bychom se proto mohli pokusit o digitální detox, který umožňuje mozku odpočívat a prokazatelně snižuje psychický tlak. Je zdravý také pro vaši duševní pohodu a lepší spánek. Modré světlo z obrazovek totiž narušuje produkci melatoninu, hormonu spánku, a odpojení od elektronických zařízení může vést především k hlubšímu spánku. V jednom z průzkumů jednotlivci zjistili, že digitální detox byl méně náročný, než původně očekávali, přičemž značný počet z nich vyjadřoval pocity potěšení a úlevy.

Čas načerpat energii a věnovat se blízkým

Jak ale v praxi tenhle experiment uskutečnit, když po vás stále někdo něco chce? Digitální detox není jen o odpojení od technologií, ale o napojení se na sebe sama a lidi, kteří jsou nám blízcí. Je to možnost vypnout a načerpat energii, kterou z nás digitální svět častokrát vysává. Vaše tělo a mysl vám za to jistě poděkují, stejně tak jako rodina či přátelé, na které tím pádem budete mít ještě více času.

Zdroj: Youtube

Pokud se obáváte například nudy, naplánujte si dopředu aktivity, které vás zabaví a zaplní smysluplně váš čas. Ať už je to čtení nových knih, sportování, turistika, nebo prostě relaxace u dobrého drinku, který si vychutnáte společně s přáteli. Nebo se konečně rozjeďte navštívit příbuzné. Uvidíte, že když nebudete neustále rozptylováni obrazovkami, zlepší se i vaše sociální vztahy s lidmi kolem vás.

O tom, že budete offline, informujte raději své okolí, abyste předešli zbytečným obavám a nedorozuměním. Dnes už si totiž každý zvykl příliš na to, že je člověk běžně dostupný kdykoli a kdekoli.

Jak na digitální detox během dovolené

V první řadě si stanovte cíl a rozhodněte se, jak dlouho budete bez digitálních zařízení a co od tohoto detoxu očekáváte. Pokud však kompletní detox není možný, stanovte si jasná pravidla. Například kontrolovat e-maily jen jednou za tři dny nebo používat telefon jen pro nouzové situace. Zkuste si také užít přírodu bez neustálého focení telefonem. Procházky v lese, plavání v jezeře nebo jen lenošení na pláži poskytnou tělu a mysli kýžený odpočinek, což bude mít také úžasný vliv na vaši psychiku. Nahraďte digitální návyky novými offline aktivitami. Místo scrollování sociálních sítí se naučte hrát na kytaru nebo začněte psát deník.

„Být stále online vede k úzkostem,“ říká odbornice na wellness

Na naše dotazy ohledně digitálního detoxu odpovídala také Simona Brejchová, Director of Spa & Wellness hotelu Mandarin Oriental, Prague

Proč je důležité zařazovat v dnešním uspěchaném životě detox?

V dnešní technologicky nabité době je začlenění digitálního detoxu stále důležitější a přínosnější. Neustálé propojení a tlak zůstat konstantně informováni prostřednictvím e-mailů, sociálních médií a notifikací často vede ke zvýšenému stresu či úzkosti. Právě proto může být přestávka od digitálních zařízení tak obohacující nejen pro duševní, ale také fyzické zdraví. Digitální detox pomáhá zlepšovat soustředění, posílit skutečné životní vztahy nebo například podporovat lepší spánek.

Zdroj: VLM

Jak často je ideální dopřávat si tyto pauzy bez technologií, aby se dostavil žádoucí účinek?

Ideálně co nejčastěji samozřejmě. Ale realisticky? Určitě jsou na místě kratší přestávky během běžného dne, třeba během jídla nebo první hodinu po probuzení. Není na škodu si také zkusit dát jeden den v týdnu kompletně bez obrazovek či jeden víkend v měsíci – právě ty většinou prohlubují dopad a poskytují výraznější „reset“.

Může digitální detox snižovat stres? Pokud patříme mezi workoholiky, kteří pracují nonstop s e-maily a telefony, nemůžeme se bez přístupu k těmto věcem dostat naopak do většího stresu?

Ano a ano. Neustálá potřeba reagovat na e-maily a oznámení může vytvořit jakýsi cyklus stresu. Odpojením od digitálních zařízení můžete tento začarovaný kruh přerušit, a zlepšit si tak jakousi duševní čistotu, která se ovšem projevuje také na těle (bolesti šíje, migrény…). Krátkodobé nepohodlí a FOMO neboli „fear of missing out“ tak často převáží dlouhodobé výhody většího uvolnění a lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, díky čemuž budete i po návratu do práce produktivnější a méně vystresovaní.

Po jak dlouhé době v režimu offline dochází k uvolnění a relaxaci?

To se samo sebou může lišit – někomu stačí 8 hodin každý třetí den, jiní potřebují celý týden. Obecně lze ovšem říci to, že zatímco počáteční uvolnění zažijete téměř okamžitě po „odpojení“, k dosažení hlubšího pocitu relaxace je zapotřebí praktikovat kratší i delší detoxy několik týdnů, zejména po významných stresorech.

Jak ideálně vyplnit tento nově nabytý čas, aby byl výsledek co nejlepší?

Pro maximalizaci přínosů digitálního detoxu je důležité věnovat se aktivitám, které touženou relaxaci a pohodu podporují. Nejdůležitější je si najít čas pro sebe. Například lázně hotelu Mandarin Oriental, Prague nabízejí proceduru Digital Wellness Escape, která je speciálně zaměřená na digitální detox a jejím cílem je zmírnit stres a napětí způsobené častým používáním digitálních zařízení. Výsledkem je snížení psychické únavy, přispívá i k lepšímu soustředění. Z oblasti fyzických aktivit můžete zkusit jógu nebo procházky v přírodě. K uklidnění mysli pak poslouží mindfulness praktiky jako meditace, dýchací cvičení a zvuková terapie, ale také kreativní činnost (psaní deníku, kreslení, vybarvování apod.). Dále je velmi důležitý kvalitně strávený čas s rodinou a přáteli, který nejenom zlepší emocionální pohodu, ale také posílí vaše vztahy.

Zdroje:

Autorský článek

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11109987/