Pokud se stále odhodláváte k tomu začít běhat, máme pro vás dobrou zprávu. Se psem je běh hned daleko zábavnější!

Běhání je pro psy snad nejoblíbenější aktivitou a je vhodný téměř pro všechny plemena. „Důležité je ale znát kondici svého psa a běh tomu přizpůsobit. U každého pravidelného sportu také platí, že pes by měl být dostatečně vyspělý. Zpravidla platí, že pes fyzicky dospěje ve 12 měsících, do té doby by se štěně mělo učit základní povely a poslušnost, aby společný běh probíhal co nejhladčeji,” říká Zuzana Sequensová ze společnosti  SpokojenýPes.cz.

Je čas vyrazit. Stačí už jen obout tenisky a vyběhnout! Pokud s běháním začínáte, dávejte si menší cíle. Ze začátku je potřeba také zjistit, jak jste na tom po fyzické stránce a vzájemně se sehrát. Dlouhé a náročné běžecké tréninky by vás mohly velmi rychle omrzet. Je dobré počítat s tím, že začátky bývají náročnější a uběhnutou vzdálenost proto prodlužujte postupně. Jakmile se začnete při běhu cítit dobře, můžete zvyšovat obtížnost tréninků.

Na co myslet a co si pořídit?

Výhodou běhu je, že se nejedná o sport, který je náročný na výbavu. Nemusíte se proto obávat, že si nakoupíte profesionální výbavu a po chvíli vás aktivita přestane bavit.

Základem jsou pohodlné běžecké boty. „Před společným vyběhnutím doporučuji pejskovi pořídit kvalitní a dobře padnoucí postroj s odpruženým vodítkem. Pro lepší pohodlí běžce je dobrým pomocníkem také speciální sedák, na který se vodítko připne a vy budete mít volné ruce,” říká Zuzana Sequensová, produktová specialistka společnosti SpokojenýPes.cz.

S pravidelnou fyzickou aktivitou se vám i vašemu psovi zvýší nároky na výživu, nezapomeňte proto pejskovi dávat dostatek kvalitního krmiva. Sport a výživa má však svá pravidla. Důležité je psa před během i po běhu pořádně hydratovat. Zároveň platí platí pravidlo, že pes nesmí sportovat s plným žaludkem, aby mu nehrozila torze žaludku.

„Každý běh je vhodné začínat i končit rychlejší chůzí, aby se psovi prohřály svaly a na závěr se v klidu vydýchal. Po příchodu domů nezapomeňte pejska odměnit oblíbeným pamlskem a nechte ho v klidu odpočívat,” radí Zuzana Sequensová.

Tak a teď už jen obout tenisky a hurá na to!