Výběr běžecké obuvi

V dobré běžecké speciálce se vás budou ptát na terén, ve kterém běháte, na objemy, jestli závodíte apod. Ovšem ve špičkové prodejně by Vám měli i přesně změřit chodidlo, a to nejen jeho délku, ale i šířku, a tak ve zvolené kategorii vybrat ten tvarově nejvhodnější model. Některé značky používají užší kopyta, některá širší, některé značky mají i rozšířené varianty daného modelu. Proto lidé s širším chodidlem nemusí nutně kupovat o číslo větší boty, které pak nemusí dobře sedět kolem paty i v jiných částech chodidla, ale mohou zvolit správně velkou a přesně padnoucí obuv. Když bota dobře sedí, omezuje se prostor pro nadbytečný pohyb nohy, tím se omezují místa s nechtěným třením.

Běžecké vložky do bot

Nelze tvrdit, že běžecké anatomicky tvarované vložky patří do každé obuvi. Kupříkladu bosonohé běžecké boty určené do členitého podkladu je vhodné zapojovat pro aktivaci a posilování struktur v chodidle (zejména podélné a příčné klenby). Ovšem do klasických běžeckých bot, se kterými zpravidla běháme objemy hlavně na tvrdém podkladu jako jsou cesty a cyklostezky, tam už sportovní běžecká vložka s ortopedickým tvarem má velký význam. Lépe usadí patu (zkuste se soustředit, jak vám sedí obuv v oblasti paty, pokud je tam vůle, je to horší pro stabilitu a osové vedení kroku), zlepší tlumení v oblasti paty (přiznejme si, kolik z nás má bezchybnou techniku, při které pata nedostává vůbec zabrat) i předonoží, roznese zátěž díky flexibilní podpoře podélné klenby na větší plochu a tím omezí přetížení a také zrychlí regeneraci. A teď zase zpátky k puchýřům. Lépe usazené a podepřené chodidlo má výrazně menší prostor pro předozadní i laterální pohyb, což je fajn i při sebězích v terénu, a taky zásadní pro omezení puchýřů a otlaků.

Ze zkušeností můžeme doporučit stabilní běžecké vložky Sidas 3Feet Run Protect, které nabízejí dobré tlumení a značnou stabilitu. Pro velmi aktivní běžce a běžkyně, kteří nevyžadují výraznou oporu pod klenbou a takové tlumení, je určen model 3Feet Run Sense.

A konečně se podívejme na běžecké ponožky

Sportovní ponožka bývá všeobecně často opomíjená, nehledě, jestli se jedná o lyžování, běh, turistiku…. Prostě si vezmeme nějaké sportovní ponožky, které máme doma, klidně se supermarketu. Nelze říct, že musí být špatné, ale zpravidla nebudou špičkové. Nejdůležitější je, aby ponožka měla vyladěný sportovní tvar a precizně seděla na chodidle. S tím souvisí velký podíl elastanu, bez něj by to nešlo. Dalším parametrem je, že dobrá sportovní ponožka, a opět je jedno, jestli se jedná o běh nebo lyžování, by měla mít docela tenký úplet. Běžecké ponožky s tenkým úpletem musí být vyrobeny z kvalitních materiálů, jsou velmi dobře prodyšné, a díky elastanu dobře sedí na nohou. A tím, že skvěle sedí, tak se na chodidlech neposouvají, a tím se místo s nadměrným třením přesouvá dál od kůže, mezi ponožku a botu. Proto jsou dobré ponožky pro běh tak důležité. Ty „špatné“ ponechávají místo tření mezi ponožkou a pokožkou, a to je zásadní chyba.

Francouzský Sidas se specializuje zejména na výkonnostní běžecké ponožky určené do terénu i na silnici. Jako první začal využívat i silikonizované vlákno Grip Yarn, které zlepšuje usazení ponožek na chodidle a také poskytuje lepší přenos sil mezi chodidlem a botou, respektive vložkou. Ponožky Sidas používají vítězové UTMB v Chamonix. S Jonem Albonem byl vyvinut nový a unikátní model ponožek Sidas T-Free, u kterých je samostatná přihrádka pro palec, což umožňuje jeho efektivnější zapojení do odrazu, také zlepšuje stabilitu.

Doporučujeme alespoň jednou vyzkoušet pořádné ponožky na běh. Cena je znatelně vyšší, ale celkově by se měla investice vrátit na komfortu a výkonu, ale také na výdrži ponožek. Ty dobré totiž výrazně déle drží tvar a dlouho budou skvěle sedět na noze, což nám pomůže nejen proti puchýřům…