Není kolo jako kolo. Pro komfortní jízdu potřebujete jiné do města a úplně jiné na parkour. A do lesa, tedy náročnějšího terénu, je nejlepší to z kategorie horských kol.

Co je pro horské kolo charakteristické? Jednoduše se ovládají a mají pevnou konstrukci přizpůsobenou jízdě mimo klasické silnice, a i do složitých terénů.

Při výběru jakéhokoliv kola to neuspěchejte. Nabídku porovnejte a nakupujte z ověřených e-shopů. A navíc, pokud využijete Mall slevový kód, také ušetříte.

3 základní parametry při výběru horského kola

Při výběru kola byste si měli všímat více kritérií. Tyto patří mezi ty nejdůležitější.

Odpružení

Na základě odpružení se horská kola rozdělují na 2 druhy:

  • Hardtail –horské kolo má pevný rám. Vepředu je odpružená vidlice a vzadu pevná konstrukce. Vhodné je na méně náročné trasy, nezpevněné cesty s delším stoupáním.
  • Celoodpružené – horské kolo je odpružené vzadu i vepředu. Doporučuje se vzít si ho do skutečně náročného terénu či na skákání.

Náročnost terénu možno považovat za to nejdůležitější a první, co musíte při hledání správného horského kola zvážit.

Materiál

Na výrobu rámů horských kol mohou být použité různé materiály. Jejich kvalita se většinou odráží i v samotné ceně kola.

Tím nejlepším je rám z karbonu. Jde o lehký a odolný materiál, který vydrží i silné otřesy při jízdě po kopcích. Za horské kolo s karbonovou konstrukcí zaplatíte nejvíce.

Dalšími vyhledávanými jsou ocelové rámy. Vyznačují se dobrou pružností a nízkou cenou. Nutno zdůraznit, že podléhají korozi a kola váží více.

Chcete na horském kole ušetřit? Za hliníkový rám zaplatíte nejméně, ale na druhou stranu bude vaše kolo těžké a komfort při jízdě velmi nízký.

Hledáte cyklistické doplňky za nízké ceny? Uplatněte si kupón Allegro.

Správná velikost kol

Obecně platí, že kolo s menšími koly se cyklistovi lépe ovládají. Ty větší si zase mnohem snadněji poradí s nerovnými povrchy a celkově mají lepší jízdní vlastnosti.

Horská kola jsou dostupná se 26, 27,5 a 29palcovými koly.

Na výběru kola si dejte záležet. Od toho záleží kvalita jízdy, a i vaše bezpečí. Nedokážete se při nákupu rozhodnout? Neváhejte o pomoc požádat specializovaného prodejce a jezděte na tom nejlepším kole pro vás.