Typy elektrokol, které byste měli znát

  • Horská elektrokola - Horská elektrokola jsou ideální do lehčího terénu i na cyklostezky. Jedná se o nejdůležitější a velice širokou kategorii elektrokol, kde si vybere většina uživatelů.
  • Celoodpružená elektrokola - Díky přednímu a zadnímu odpružení jsou celoodpružená elektrokola ideální pro jízdu v náročném terénu. Tato kola mají široké pneumatiky, které zvyšují stabilitu a umožňují lepší jízdu i na nerovném terénu.
  • Městská elektrokola - Městská elektrokola mají obvykle vzpřímený posed a menší rám, což umožňuje jezdci snadnější ovládání, lepší ovladatelnost a nasedání.
  • Silniční elektrokola - Navržena pro sportovní jízdu na silnici. Tato elektrokola jsou lehká, takže umožňují rychlou jízdu po asfaltu s minimálním odporem.

Všechny typy elektrokol najdete na největším bazaru kol v České Republice. Vybírejte kola nová i bazarová a vyberte si přesně to, co bude sedět vám a vašim očekáváním. Vybírejte tady.

Motor a baterie

Klíčovým prvkem elektrokola je jeho motor a baterie. Většina elektrokol používá buď středový motor (umístěný u pedálů) nebo nábojový motor (v zadním nebo předním kole). Středové motory obvykle poskytují lepší vyváženost a přirozenější pocit při šlapání, zatímco nábojové motory jsou často ekonomičtější.

Kapacita baterie určuje dojezd elektrokola a je vyjádřena v watt hodinách (Wh). Vyšší hodnota znamená větší dojezd, ale také vyšší hmotnost a cenu.

Vybavení a funkce

Kvalitní brzdy jsou nezbytné, především kvůli vyšší hmotnosti a rychlosti elektrokola. Stejně důležitý je i výběr správné převodovky, jejichž počet a typ převodovky může ovlivnit výkon elektrokola. Osvětlení a reflexní prvky elektrokola zvyšují bezpečnost při jízdě za špatné viditelnosti.

Pohodlí a ergonomie

Důležité je také zvážit pohodlí a ergonomii. Sedlo by mělo být pohodlné pro dlouhé jízdy a kolo by mělo odpovídat vaší výšce a tělesným proporcím. Testovací jízda vám pomůže zjistit, zda vám kolo vyhovuje.

Cena a dostupnost

Cena elektrokola se může výrazně lišit v závislosti na typu, značce, výkonu motoru a kapacitě baterie. Určete si, jaký je váš rozpočet, a hledejte kolo, které nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Při nákupu nezapomeňte zvážit také dostupnost servisu a možnosti oprav v případě potřeby.

Elektrokola nabízejí skvělý způsob, jak prozkoumat okolí, zlepšit fyzickou kondici a zároveň šetřit životní prostředí. Správným výběrem si zajistíte, že vaše investice do elektrokola bude zdrojem radosti a pohodlí na mnoho nadcházejících let.