Jdeme na to

Hurá! Čeká vás první “voda”. Pořídili jste si s kamarády nebo rodinou nafukovací kajak a chcete ho vyzkoušet v divoké přírodě. Pravděpodobně se těšíte, ale nejste si jistí, co a jak zabalit. Jak si toho vzít tak akorát? Co všechno je potřeba a co je zbytečnost? Před balením vždy myslete na to, že budete nejspíš stanovat a to znamená ranní rosu. Proto se zaměřte na produkty, které zvládají zvýšenou vlhkost a nejlépe i rychle usychají.

Opravdu není příjemné mít ráno vše mokré a ledové. Některé materiály usychají opravdu pomalu a klidně budou celou dovolenou zvlhlé, pokud je na několik hodin nedáte na slunce. A to není ideální… Proto doporučujeme zvolit oblečení a boty s rychleschnoucími vlastnostmi.

Přes den budete v plavkách, ale až půjdete na oběd nebo zakotvíte, musíte si vzít i normální oblečení. Nezapomeňte si takové kousky sbalit někam nahoru.

Oblečení a obuv

Před balením si samozřejmě zjistěte, jaké počasí vás čeká. Každý den může být předpověď jiná a je dobré ji sledovat. Podle toho vybírejte materiály oblečení a bot. Jiné to je, když má být teplo slunečno a jinak, když hlásí déšť a nižší teploty.

Přemýšlíte, kam s věcmi, aby nebyly mokré? K tomu slouží voděodolné lodní vaky a barely. Nic jiného vhodné není, opravdu si dávejte pozor, aby byly spolehlivé a nenatekla do nich voda. Můžete je vyzkoušet ve vaně, sprše nebo v blízkém rybníku. Někdy stačí malá dírka a je po legraci. Navíc se díky tomu dozvíte, kolik věcí si můžete sbalit, což je dobré vědět a nebýt překvapený, že toho vlastně moc vzít nemůžete.

  • Pohodlné kalhoty, tričko a mikina nebo bunda. Večer a ráno bývá chladno. Samozřejmostí jsou i šortky, které na sebe snadno nandáte před vchodem do restaurace. Není slušné vcházet pouze v plavkách.
  • Co se týká obuvi, určitě si vezměte jedny pevnější boty, žabky do společných sprch a boty do vody. Při vylézání z vody nebo při vyklopení nejsou volné boty ideální. Kotník se vám v nich snadno vymkne, uplavou vám a můžete se pořezat o ostré kameny.
  • Při nepříznivém počasí je vhodné mít pláštěnku. Nezabere moc místa a je praktická.
  • Jelikož na vás bude dlouhodobě svítit slunce, zabalte si pokrývku hlavy. Důležité je mít zastíněné oči, aby se vám lépe sledovala dráha pohybu. Místo kšiltovky spíše doporučíme klobouček s krempou, skryje i krk.
  • Plavky, spodní prádlo a ponožky zabalte v trochu větším množství. Nikdy nevíte, co vám zvlhne nebo může přijít nějaký problém. Spodní prádlo a ponožky vezměte podle počtu dnů, plus dva kusy navíc. Plavky stačí dvoje.
  • Nezapomeňte ani na pyžamo.

Hodí se také tyto věci

V této části se podíváme na věci, které rozhodně také nesmíte vynechat. Nejde totiž jen o oblečení a boty, potřebujete toho s sebou více

  • Lékárnička, osobní léky a voděodolné náplasti.
  • Vodotěsné obaly na elektroniku, doklady a peníze. I sebelepší vak nebo barel vás mohou zklamat a je lepší mít dvojitou ochranu. Případně si obal připnete k lodi a nemusíte se bát, že vám po převrácení uplave.
  • Powerbanka vás podrží v situaci, kdy se baterie vašeho telefonu bude blížit k 15 % a vy ji ještě potřebujete využít. V kempu nebo restauraci obvykle jsou k dispozici zásuvky, proto si samozřejmě vezměte i nabíječku, ať zbytečně nevybíjíte powerbanku.
  • Sluneční brýle s vysokou ochranou. Ideální jsou polarizované brýle, které filtrují odlesky vody.
  • Repelent se rozhodně hodí, protože je poměrně dost komárů, ovádů a klíšťat. Ochráníte se před přenosem chorob.
  • Nezapomeňte na základní hygienu jako je kartáček, pasta, dezinfekce, antiperspirant, mýdlo, papírové kapesníky a vlhčené ubrousky. Neuškodí mít s sebou i hřeben a šampon, záleží, jestli si plánujete mýt vlasy. Nezapomeňte ani na gumičku do vlasů nebo skřipec.
  • Dámy si mohou zabalit i menstruační pomůcky. Ideální je kalíšek nebo tampony. Kalíšek lze vyměňovat 2x denně, což se na vodě neuvěřitelně hodí. Nemůže nijak nasáknout vodu a nevysušuje.
  • Rychleschnoucí ručník je nutnost. Slouží k utření, ale i k opalování na souši. Případně ochrání tělo před slunečními paprsky.
  • Nezapomeňte na SPF 50. Chrání před rakovinou kůže a vráskami. Reaplikujte každé 3 hodiny nebo po každém koupání.

Kemping a stravování

Samozřejmě se musí i jíst, spát a žít a k tomu slouží outdoorové vybavení. Nepodceňujte kvalitu a vše řádně ozkoušejte. Těžko budete v přírodě bez auta hledat náhradu. Vždy vás může zachránit “soused”, ale raději s tím nepočítejte.

  • Stan, karimatka a spacák. Trio, bez kterého se neobejdete. Vybírejte podle sezóny a vlastností. Stan a karimatku si vyzkoušejte postavit a nafouknout v pohodlí domova, ať nejste nemile překvapení. Místo polštáře lze použít srolované oblečení.
  • Čelovka nebo baterka není povinnost, ale vzhledem k neosvětleným kempům to budete mít lehčí s nimi. Slouží k lepší orientaci i bezpečnosti v noci. Praktická je možnost je přidělat k stropu stanu a vyrobit si lampičku.
  • Plynový nebo benzínový vařič, zapalovač a cestovní příbor oceníte při přípravě jídla a nápojů.
  • Nemusíte se spokojit jen s instantními nudlemi a polévkami, dnes už se vyrábí neuvěřitelně dobré expediční jídlo skoro nerozeznatelné od toho pravého. Od slaného po sladké - vybere si opravdu každý.
  • Na dobrý ranní čaj nebo kávu si vezměte termohrnek. Nápoj udrží dlouho teplý. Lze použít i na jídlo.
  • Extra vybavení: sekyrka, pilka, outdoor šňůra na sušení, přivázání atd.

Připravte se a užijte si nový zážitek

Když se pečlivě připravíte, určitě bude váš první zážitek skvělý. Důležité je znát základy vodáctví, přibližné počasí, trasu, možnosti ubytování a stravy a sbalit si to nejdůležitější. Není na škodu si vytvořit stručný harmonogram, ať máte aspoň malý přehled. Nedoporučujeme na první vodu vyrážet bez zkušených vodáků, realita by vás mohla trochu vyděsit a to by byla škoda. Hlavně, co se týká sjíždění jezů.