Pokud víte, že nemůžete pro dítě být vzorem v různých sportech, protože třeba právě milujete knihy a svou keramickou dílnu, stejně se pokuste dítě přivábit jakýmkoli sportem. Můžete společně sledovat Olympiádu a vyprávět si o odvaze a úsilí sportovců, zkoumat pravidla různých sportů. V televizi existuje i vědomostní pořad pro děti, který spojuje znalosti, mrštnost a obratnost. Jmenuje se Bludiště a jeho symbol je Bludišťák, což je milý plyšák, kterého děti znají a v posledních letech ho můžete i koupit. A i když jste na sport „leví“, tak i tak můžete koupit každému členovi rodiny kolo nebo koloběžku a nemusíte si vůbec dávat vysoké cíle, stačí se navečer projet u vás v parku…

Zde najdete několik tipů, jak pomoci dítěti objevit cestu světa pohybu:

1. Buďte pro své dítě pozitivním vzorem tím, že projevujete zájem o pohyb a sport. Když vidí, že vám to dělá radost, pravděpodobně budou mít větší chuť vyzkoušet to sami.

2. Dávejte dítěti možnost vyzkoušet různé druhy sportů. Může to být fotbal, plavání, gymnastika, tanec nebo jiné aktivity. Díky této rozmanitosti mohou objevit, co je baví nejvíce.

3. Zapojte se do sportovních aktivit společně s dítětem. Společný čas věnovaný pohybu nejen posílí vaše vztahy, ale také podnítí dítě k aktivitě.

4. Přeměňte pohyb na hru. Postavte například basketbalový koš, vybavte zahradu nebo pokoj sportovními pomůckami. Dítě bude mít větší zájem, pokud bude pohyb spojen s radostí a zábavou.

5. Zajímejte se o to, co dítě baví. Pokud mají oblíbený sport nebo tým, který sledují, mohou se cítit více motivováni k tomu, aby se sami zapojili.

6. Pořádejte rodinné nebo přátelské soutěže. Soutěživý prvek může děti motivovat k aktivitě, a zároveň je to příležitost k budování spolupráce a fair play.

Nedávejte dítěti dojem, že sport musí být povinností. Podporujte jeho zájmy, ale zároveň respektujte jeho rozhodnutí, pokud by chtělo vyzkoušet něco jiného. Důležité je vytvářet pozitivní asociace s pohybem a sportem, aby dítě vnímalo tuto činnost jako radostnou a příjemnou součást života.